اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

سقوط آزاد سهام آرامکو

آرامکوی عربستان

سود خالص سه ماهه دوم آرامکوی عربستان در حالی ۷۳ درصد سقوط کرد که پاندمی کووید ۱۹ تقاضای نفت خام جهان را فلج کرده است.

به گزارش برات نیوز، به نقل از راشاتودی، سود خالص ۳ ماهه دوم آرامکوی سعودی در حالی ۷۳ درصد سقوط کرد که پاندمی کووید ۱۹ تقاضای نفت خام جهان را فلج کرده است.

طبق داده‌های منظمی که آرامکوی عربستان به بورس تداول عربستان ارائه می‌کند، سود خالص این شرکت در سه ماهه منتهی به ۳۰ ژوئن به ۲۴.۶ میلیارد ریال (معادل ۶.۶ میلیارد دلار) سقوط کرد. این در حالی است که در سه ماهه مشابه سال قبل این میزان ۹۲.۶ میلیارد ریال (معادل ۲۴.۷ میلیارد دلار) بود.

همچنین آرامکوی عربستان اعلام کرد در نیمه اول امسال، سود خالص این شرکت از ۱۷۵.۹ میلیارد ریال (معادل ۴۶.۹ میلیارد دلار) در سال گذشته با سقوطی ۵۰ درصدی به ۸۷.۱ میلیارد ریال (معادل ۲۳.۲ میلیارد دلار) رسیده است.

امین ناصر مدیر عامل آرامکو در این باره گفت: نتایج سه ماهه دوم ما تحت تأثیر طوفان‌های شدید سقوط تقاضا و افت شدید قیمت نفت قرار داشته است. ما در حال تطابق با این وضعیت بی‌سابقه هستیم که پاندمی کرونا به وجود آورده است. با برداشته شدن محدودیت‌های قرنطینه‌ای در جهان تقاضای نفت به آرامی در حال ریکاوری است.

جهش 1 درصدی قیمت نفت

این در حالی است که خوش‌بینی سعودی‌ها به چشم‌انداز تقاضای نفت آسیا و درخواست عراق برای تعمیق کاهش تولیدات، باعث شد تا قیمت‌های نفت جهش کند. هرچند نامشخص بودن چشم‌انداز ریکاوری اقتصاد آمریکا رشد قیمت‌ها را محدود کرد.

تا ساعت ۱۲:۲۶ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین غرب تگزاس آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۱.۲۹ درصد یا ۵۳ سنت جهش کرد و به ۴۱.۷۵ دلار رسید.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک بین‌المللی نفت خام، ۰.۹۲ درصد یا ۴۳ سنت رشد کرد و به ۴۴.۸۱ دلار رسید.

مدیرعامل آرامکو، امین ناصر، یکشنبه شب اعلام کرد که به نظر او با باز شدن تدریجی اقتصادهای منطقه بعد از بحران کرونا، بازار نفت آسیا در حال بازگشت است.

از سوی دیگر وزارت انرژی عراق هم اعلام کرد تولید نفت خود را ۴۰۰,۰۰۰ بشکه در روز بیشتر کاهش خواهد داد تا تولید مازاد خود در آگوست و سپتامبر را جبران کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید