درحالی که اخباری مبنی بر موافقت شورای نگهبان با طرح آزاد سازی واردات خودرو و برگزاری جلسه رفع ابهام این طرح در مجلس منتشر شده، خریداران در بازار خودرو منتظر تعیین تکلیف این طرح هستند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که چند روزی است قیمت خودرو در بازار با روند نزولی همراه شده و به صورت نسبی کاهش قیمت داشته است .

البته که به اعتقاد کارشناسان افت قیمت خودرو در بازار طی چند روز اخیر به دلیل کاهش قیمت دلار بوده است اما این کاهش قیمت در سایت ها و منابع قیمت خودرو مشهود نیست.

این به این معنا است که بازارخودرو همچنان در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت می کند و کاهش قیمت‌ها در بازار ملموس نیست.

دراین میان خریداران و متقاضیان خودرو نیز منتظر بررسی نهایی طرح ازادسازی واردات خودرو و کاهشی شدن قیمت خودروهای وارداتی در بازار هستند.

رفت و برگشت طرح آزادسازی واردات خودرو میان مجلس و شورای نگهبان

چندی پیش نمایندگان مجلس اقدام به مطرح شدن طرح ازادسازی واردات خودرو کردند و پس از بررسی های بسیار و رفت و برگشت به شورای نگهبان هنوز هم این طرح نهایی نشده است.

در آخرین خبر منتشر شده مرتبط با این موضوع، اعلام شده که شورای نگهبان ایرادی به مصوبه مجلس درخصوص طرح آزادسازی واردات خودرو ندارد.

براساس این گزارش، نماینده شورای نگهبان در جلسه مشترک با سایر مسوولان اعلام داشته که از نظر این شورا ایرادی به مصوبه مجلس برای آزادسازی واردات خودرو وارد نیست و تنها چند ابهام وجود داشت که برای رفع ابهام به مجلس ارجاع شده است.

همچنین در آخرین جلسه مشترک اعضای شورای نگهبان، مرکز پژوهشهای مجلس، اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس، کارشناسان دولتی و خصوصی و قطعه سازها هریکی از این مسوولان به ایراد نقطه نظرات خود پرداختند.

خریداران خودرو منتظر کاهش قیمت خودروهای وارداتی

این درحالی است که مصوبه مجلس درخصوص آزادسازی واردات خودرو به دلیل وجود ایراداتی چندین بار به شورای نگهبان رفته و برگشته است .

دراین میان بسیاری از مسوولان نیز همراه با ایرادات شورای نگهبان به جمع مخالفان ازادسازی واردات خودرو پیوسته اند و درمقابل نهایی شدن این طرح مقاومت می کنند.

اما حالا با توجه به نهایی نشدن طرح ازاد سازی واردات خودرو و روند نزولی قیمت ارز، خریداران و متقاضیان در بلاتکلیفی مانده اند که آیا قیمت خودروها به ویژه خودروهای وارداتی کاهش می یابد.

این درحالی است که کاهش نرخ ارز همواره حامل سیگنال کاهشی برای بازار خودرو بوده و هست.

تاکید نمایندگان مجلس بر ازادسازی واردات خودرو جهت تعدیل قیمت‌ها

براساس این گزارش، عضو کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص ضرورت اجرای طرح ازادسازی واردات خودرو تاکید کرده است:

باید اجازه واردات برخی خودروها اعم از کامیون‌ها و اتوبوس‌ها را بدهیم تا قیمت خودرو در داخل تعدیل شود.

حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی ضمن اشاره به مشکلات خودروسازی در چند سال اخیر اظهار کرده است:

خودروسازی ما به خوبی پیشرفت نداشته است البته اقداماتی صورت پذیرفته، اما ‌کافی نیست.

وی درادامه افزوده است: ما تا چه زمانی می‌خواهیم از منظر یارانه‌ای حمایت‌های ویژه‌ای را از خودروسازی داخلی داشته باشیم و از سوی دیگر مردم را از بهره‌مندی خودرو‌های پیشرفته محروم کنیم.

ضرورت شکل گیری خط تولید انواع خودروها در کشور

این نماینده مجلس بیان کرد:

باید شرکت‌های تولید‌کننده خودرو‌های پیشرفته وارد کشور شده و خط تولید انواع خودرو‌ها در کشور شکل بگیرد.

میرتاج الدینی ادامه داده است: براین اساس رویکرد ما باید ارتقای قطعات خودرو‌های داخلی باشد تا از تکنولوژی جهان عقب نمانیم.

عضو کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس شورای اسلامی تاکید کرده است:

 باید اجازه واردات برخی خودرو‌ها اعم از کامیون‌ها و اتوبوس‌ها را بدهیم تا قیمت خودرو در داخل تعدیل شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه متاسفانه خودرو در کشور به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است، گفته است:

 عده‌ای در کشور خودرو می‌خرند تا با آن تجارت کنند، این درحالی است که در دنیا این طور نیست و خودرو کالای مصرفی قلمداد می‌شود.

عدم درج کاهش قیمت های خودرو در سایت‌ها و بازار

اما دراین میان هیچ یکی از فعالان حوزه خودرو و سایت های اطلاع رسانی قیمت خودرو کاهش قیمت خودروها رانیز در بازار منتشر نمی کنند و همچنان نسبت به این موضوع مقاومت می کنند.

همچنین فعالان حوزه بازار خودرو اعلام داشته اند که خرید و فروش خودروهای وارداتی متوقف شده است به طوری که آن ها معتقدند که بازار خودروهای خارجی به خواب رفته است .

براساس این گزارش، یکی از نمایشگاه داران خودرو درخصوص وضعیت بازار خودروهای وارداتی اظهار کرده است :

با توجه به ثبات قیمت ها و رکود حاکم بر بازار، بازار خودروهای وارداتی و خارجی مسکوت باقی مانده و هیچ خرید و فروشی در آن انجام نمی شود.

بازار خرید و فروش خودروهای وارداتی و خارجی در خوابی عمیق

وی از بی‌تاثیر بودن روند کاهشی نرخ ارز بر قیمت‌ها گفت و افزود:

 اکنون مدتی است که بازار معاملات خودروهای وارداتی به خواب رفته و هیچ معامله و خرید و فروشی در بازار شاهد نیستیم.

این فعال حوزه خودرو بیان کرد:

 برآیند تحولات سیاسی و اقتصادی از جمله اخبار مثبت واصله از تحولات سیاسی بین‌المللی، کاهشی شدن نرخ دلار و نامشخص بودن وضعیت واردات خودرو، ثبات قیمت‌خودروهای خارجی را از ابتدای هفته در پی داشته است.

وی تصریح‌کرد: اکنون همه از خریدار و فروشنده در بازار دست نگه‌داشته‌اند تا نتیجه قطعی تحولات را شاهد باشند.

حال اینکه مسوولان باید با توجه به نابه سامانی حاکم بر بازار خودرو هرچه سریع تر تصمیمات جدی را درخصوص رفع مشکل این حوزه و کاهش قیمت ها انجام دهند.

حتی اگر ازادسازی واردات خودرو درجهت رفع مشکلات حوزه خودرو تاثیرگذار است باید دراسرع وقت نهایی شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *