اروپا در حالی با موج دوم کرونا دست و پنجه نرم می‌کند که به اعتقاد کارشناسان کرونا می‌تواند یک بار دیگر آسیب اقتصادی شدیدی به این منطقه وارد کند.

آسیب اقتصادی اروپا در سه ماهه دوم ۲۰۲۰

به گزارش برات نیوز، کشورهای منطقه اروپا که واحد پول مشترک یورو را دارند، به علت محدودیت‌های قرنطینه‌ای شدیدی که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ برای مهار و مقابله با اولین موج شیوع کرونا در منطقه یورو وضع شد، اقتصاد این منطقه ۱۱/۸ درصد آب رفت و آسیب دید.

اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند که در نیمه دوم ۲۰۲۰ اروپا با جهش اقتصادی مواجه می‌شود و از این سقوط فرار می‌کند اما اکنون این پیش بینی‌ها را زیر سوال برده و در مورد آن تردید دارند. بسیاری از دولت‌های اروپایی در مواجهه با موج جدید مبتلایان و افزایش تعداد آنها، محدودیت‌های قرنطینه‌ای جدیدی را اعلام کرده و یا بازگشایی اقتصاد خود را کندتر کرده‌اند.

احتمال رکود اقتصادی ثانویه

کارستن برزسکی، اقتصاددان ارشد ING، در مصاحبه با CNBC گفت:

«احتمال رکود اقتصادی ثانویه، یعنی انقباض مجدد اقتصاد اروپا در سه ماهه چهارم به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.»

او گفت که انتظار دارد در هفته‌های آتی محدودیت‌های قرنطینه‌ای بیشتری مانند آن‌چه در مادرید اسپانیا و لئون فرانسه وضع شده است، برقرار شود.

کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد HIS Markit گفت: ریسک این مسئله وجود دارد که در سه ماهه چهارم شاهد یک رکود ثانویه باشیم.

موج دوم کرونا
اطلاعات منتشر شده در این هفته نشان داد که روند بهبود اقتصادی در ماه جاری در منطقه یورو متوقف شده است

توقف روند بهبود اقتصادی طی موج دوم کرونا

اطلاعات منتشر شده در این هفته نشان داد که روند بهبود اقتصادی در ماه جاری در منطقه یورو متوقف شده است. شاخص مدیران خرید منطقه یورو (که هم تولید و هم خدمات را می سنجد) در این ماه در ۵۰.۱ واحد قرار گرفت که حاشیه رشد بسیار اندکی را نشان می‌دهد. این رقم به کمترین میزان فعالیت اقتصادی سه ماهه در این منطقه اشاره دارد.

ویلیامسون اضافه کرد:

همانطور که به سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ می‌رسیم، بدیهی است که محدودیت‌های بیشتری برای کسب و کارها اعمال شود و این موضوع بهبود رشد اقتصادی را کند می کند.

نگرانی در مورد شوک اقتصادی ناشی از محدودیت های بیشتر و قرنطینه، سهام شرکت های اروپایی را در اوایل این هفته به حالت فروش فرو برد. هولگر اشمیدینگ ، اقتصاددان ارشد در Berenberg در یادداشتی گفت: “این همه گیری ، خطر اصلی ما برای ریکاوری تیک شکل ناشی از سقوط فعالیت اقتصادی در ماه های مارس / آوریل است. خطر در حال افزایش است.”

محدودیت‌های قرنطینه‌ای مجدد و تاثیرات آن

این محدودیت ها برای انگلیس از حالا شروع شده است، جایی که دولت روز سه شنبه اعلام کرد کافه‌ها و رستوران ها باید زودتر تعطیل شوند و مردم باید در صورت امکان از خانه دورکاری کنند ، بدون اینکه به محل کار خود به دفتر بروند.

کاتال کندی ، اقتصاددان اروپایی RBC ، گفت که این اقدامات جدید ” در درجه اول دوباره بخش خدمات را تحت تأثیر قرار می دهد” و این منجر به کندی فعالیت‌های تجاری در ماه های آینده خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *