در حالی که گزارش‌های اسپیدتست از کاهش سرعت اینترنت خبر در ماه گذشته خبر می‌دهد، اما از نظر امنیت با کاهش چشمگیر آسیب پذیری‌های اینترنتی مواجه بودیم.

اهمیت به روز کردن سیستم‌های کامپیوتری

به گزارش برات نیوز، مسئله هک و نفوذ به رایانه کاربران و دزدیدن اطلاعات آنها یکی از مسائل مهم دنیای مجازی است که کاربران زیادی را تهدید می‌کند.

کاربران برای جلوگیری از نفوذ هکرها به حفره‌های امنیتی باید سیستم‌های خود را مدام به روز کنند.

بیشتر بخوانید: سواستفاده‌های سیم کارتی و اینترنتی کاهش می‌یابد

خوشبختانه گزارش‌های جدید خبر از کاهش این آسیب پذیری‌ها در ماه گذشته دارد.

جدیدترین گزارش‌های منتشرشده از آلودگی‌های اینترنتی، حاکی از کاهش آسیب‌پذیری شبکه‌های کامپیوتری و ضعف در روش‌های امنیتی سیستم در مقایسه با ماه گذشته است.

کاهش آسیب پذیری‌های اینترنتی از طریق بات نت‌ها

یکی از این آسیب پذیری‌ها، بات نت (botnet) است.

بات نت شبکه‌ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master)  کنترل می‌شود.

این بات برای انجام فعالیت‌های مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل‌های هرزنامه به‌کار گرفته می‌شود.

بیشترین آمار بات ‌نت‌ها در سال جاری، در اردیبهشت ماه ثبت شده است و پس از آن با کاهش آسیب پذیری روبرو بودیم.

در آذرماه سال جاری، در مجموع ۱۳ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۱۹۱ بات گزارش شده که در مقایسه با آبان ماه، با افزایش روبه‌رو بوده است.

کاهش چشمگیر آسیب‌ پذیری‌های اینترنتی
کاهش چشمگیر آسیب‌ پذیری‌های اینترنتی از طریق بات نت‌ها

 

مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) آمار آلودگی و آسیب پذیری سیستم‌های نرم افزاری  یک سال اخیر کشور را منتشر کرده است.

بر طبق نموداری که این مرکز منتشر کرده است، تعداد بات‌ نت‌ها و آسیب‌پذیری‌هایی که در ماه‌های اخیر تا پایان آذرماه سال جاری ثبت شده، قابل مشاهده است.

 منحنی distinct تعداد ‌IPهایی را نشان می‌دهد که برای آن‌ها حداقل یک مورد گزارش آلودگی ثبت شده و منحنی total مجموع آلودگی‌های این‌IPها را نمایش می‌دهد.

میزان آسیب پذیری‌ها در آذر ماه

اگر از نظر میزان آسیب پذیری نیز بخواهیم این مورد را بررسی کنیم، در آذرماه،  پنج میلیون و ۸۳۷ هزار و ۴۳۶ آسیب‌پذیری گزارش شده است.

این نشان می‌دهد تعداد آسیب‌پذیری‌های اینترنتی در مقایسه با آبان ماه که بالغ ‌بر شش میلیون بوده کاهش داشته است.

لازم به ذکر است آسیب پذیری به معنی ضعف در روش‌های امنیتی سیستم، کنترل‌های داخلی، یا پیاده‌سازی است، که می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

آسیب پذیری‌های زیادی حتی در نرم افزارهای‌ شرکت‌های مشهور دنیا مانند آفیس مایکروسافت، نسخه‌های مختلف ویندوز، نسخه‌های مختلف برنامه فلاش پلیر شرکت ادوب و مرورگرهای محبوب موبایلی وجود دارد.

همانطور که در بالا گفته شد کاربران می‌بایست نسبت به به‌روزرسانی نسخه‌های نرم ‌افزاری خود بی تفاوت نباشند تا خطر هک و اختلال عملکرد نرم افزار مربوطه از این طریق را کاهش دهند.  

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *