هوشمندی در عرصه اتریوم در کنار توسعه زیرساخت‌ها به سازمان‌های خودگردان و امور مالی غیرمتمرکز نوید آینده‌ای امیدبخش در اقتصاد ابری را می‌دهد.

به گزارش برات نیوز، کمتر کارشناسی پیدا می‌شود که برای سال جاری میلادی پیش بینی خوش بینانه‌ای برای عرصه دیفای یا امور مالی غیر متمرکز داشته باشد.

امور مالی غیرمتمرکز Decentralized Finance   یا همان دیفای به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی اشاره دارد که می‌توانند امور مالی مهمی مانند دریافت وام و معاملات مالی را به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه انجام ‌دهند. به‌عبارت دیگر، دیفای یک پروژه نیست، بلکه یک اکوسیستم از صدها پروژه گوناگون است که همه آنها خدمات مالی غیرمتمرکز ارائه می‌دهند.

حالا اتریوم چیزی شده شبیه به منتهن، همه در حال کوچ به حومه شهر هستند تا ارزان تر و بهتر به حیات اقتصادی خود ادامه دهند.

لزوم همگام شدن اتریوم با فرآیند DAO

فعالیت‌های پر سر و صدا و پر شور، دارایی‌های مربوط به امور مالی غیر متمرکز را تا حدود 11 میلیارد دلار افزایش داده است. این عدد چیزی معادل دو برابر کل اقتصاد باربادوس است.

از طرفی دارایی‌های تحت مدیریت سازمان خودگردان غیرمتمرکز  DAO به سطوح ضربه پذیر خود نزدیک شده‌اند و این جای نگرانی دارد.

قرار بود این موارد از سوی اقتصاد غیر متمرکز تا حد زیادی پشتیبانی شوند که این اتفاق رخ نداد.

اتریوم، ریلی که اکثر امور مالی باز و توسعه یافته و حاکمیت DAO در بستر آن اجرا می‌شود، باید با این فرایند مهم همگام باشد.

در واقع ماجرا از این قرار است که وقتی سطح معاملات DeFi افزایش پیدا می‌کند، تقاضا و فشار قابل توجهی به شبکه فعلی مالی وارد می‌شود.

در همین عرصه بسیاری از حجم‌های مالی زنده بر بستر DAO تحت تاثیر هزینه‌های بالاتر نظرسنجی و معاملات اصلی، روندی کند و ناامید کننده به خود می‌گیرند.

از آنجا که تقریبا همه چیز این روزها بر روی ریل اتریوم قرار گرفته، فقط حجم‌های انعطاف پذیر و پروتوکل‌های هایپرکانکت قادر خواهند بود با همین تقاضای فعلی، در شبکه رشد کرده و به حیات خود ادامه بدهند.

زمانی که پروژه آراگون اولین اجرای رأی گیری زنجیره ای خود را منتشر کرد، هزینه رای دادن فقط چند سنت اتر ETH  بود.

ازدحام اتریوم الهام بخش برندهای بزرگ

اکنون با رشد و پیشرفت فضای وابسته به Ethereum ، هزینه یک کاربر یا دارنده رمزارز و توکن برای یک رای دادن تا 30 دلار هزینه دارد.

سنگینی و ازدحام داده در شبکه اتریوم، برای برندهای بزرگی همچون آراگون یا بالانسر یک موضوع الهام بخش بود.

آنها راه حلی مناسب از طریق بازار حاکم بر سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز  DAO و برقراری ارتباط سیستم نظرسنجی خارج از زنجیره و شبکه با اجزای درون زنجیره‌ای ارائه دادند.

این راهکار نه از روی انتخاب و سلیقه بلکه از روی یک ضرورت برای جوامع پیشرفته در عرصه ارز دیجیتال ایجاد شده است.

پیش از آن که نسخه مقیاس پذیر اتریوم به ورژن 2.0 تبدیل شود، بسیاری از مبتکران اجتماعی در فضای مجازی را بر آن داشت که پروتوکل‌های DAO و DeFi را مطابق با نیازهای خود برای سیستم‌های خارج از سازمان‌شان طراحی کرده و به ثبت برسانند.

البته تمام این پروتوکل‌ها آیین نامه‌های داخلی و خارجی قابل ویرایش و اصلاح هستند.

چرا اتریوم جذابیت دارد؟

مهم است که بدانیم، عامل جذب یا کشش اتریوم یا همان pull factor اتریوم چیست.

اجاره یک قرارداد هوشمند در فضای وابسته به اتریوم مانند اجاره یک آپارتمان در منهتن آمریکا است. وقتی می خواهید یک خانه مثلا در جایی مانند منهتن اجاره کنید به چه چیزهایی فکر می کنید؟

زیادی به یک مرکز فرهنگی یا مالی نزدیک باشید؟ آیا درست که برای یک استودیوی 500 متر مربعی هزینه زیادی پرداخت کنید؟ شاید بتوانید به حومه شهر بروید و خانه بهتری اجاره کنید، البته باید به فکر حمل و نقل هم باشید.

همین اتفاق برای عرصه اتریوم هم رخ می‌دهد. می‌توانید آن را مثل یک کندو تصور کنید، فعالیت‌های غیر متمرکز در ان حسابی داغ و جاری است، همه چیز متراکم است اما منظم.

یک «عامل کشش» مهم اقتصادی با توجه به پروتکل‌های DeFi در آن برقرار است.

برخی از DAO ها بیش از سایر مراکز به دنبال توسعه شبکه خود هستندو البته همه این به ظاهر شلوغی‌ها در بستر قانون مدار اتریوم در حال شکل گیری و توسعه است.

پروتکل های DeFi

مرکزی که نیاز به هزینه زیادی ندارد، طبیعتا بیش از حد هم احتیاجی به گسترش شبکه خود ندارد. اینجا است که راه حل‌های اتریوم در نسخه جدید باعث درخشش مراکزی مثل کاسموس (Cosmos) و پولکادوت (Polkadot ) می‌شود.

در واقع پروتکل های DeFi ، همان آیین نامه های لازم برای فعالیت بازارهای پیش بینی شده و موازی و مبادلات غیرمتمرکز در عرصه اتریوم محسوب می‌شوند.

باید یک موضوع مهم را هم در نظر گرفت، برای ظهور فزایند DAO های اجتماعی، زیرساخت‌های شبکه فعلی با نیازهای طولانی مدت عملیاتی یا حاکمیتی آنها مطابقت ندارد.

این فضاهای اجتماعی DAO که به سرعت در حال تحول هستند، برای رشد و پرورش بیشتر به فضای بیشتری نیاز دارند.

همانطور که حومه شهر نیویورک با گذشت زمان گسترش و تکامل یافت ، بنابراین ، عرضه Ethereum در ورژن شماره 2 نیز زمان بر و کمی سخت خواهد بود.

اما در این بین ما نباید گزینه های دیگر ، از جمله بلاک چین های ساخته شده بر روی Cosmos SDK یا Polkadot را کنار بگذاریم.

راه حل های خارج از زنجیره ، مانند Snapshot یا ماشین های مجازی لایه 2 ، تا رسیدن به نیازهای DeFi و DAO های اجتماعی بسیار کمک کننده خواهند بود.

این موارد در حد مثال برای تشریح بهتر مفهوم اتریوم مطرح شد و در آینده بسیار نزدیک در دسترس ما خواهد بود.

ما منتظریمEthereum 2.0 زیرساخت‌های ضروری و لازم برای فرار از ازدحام شبکه را به جوامع اقتصادی غیرمتمرکز ارائه دهد.

حالا اتریوم چیزی شده شبیه به منتهن، همه در حال کوچ به حومه شهر هستند تا ارزان تر و بهتر به حیات اقتصادی خود ادامه دهند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *