1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. آشوب‌های قزاقستان بازار نفت را به چالش کشید
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

آشوب‌های قزاقستان بازار نفت را به چالش کشید

قزاقستان

بعد از تصمیمات جدید مقامات قزاقستان در رابطه با حذف سقف قیمت ثابت برای گاز نفتی مایع و افزایش دو برابری قیمت‌ها در پی آن، آشوب و اعتراض در این کشور آغاز شد.

به گزارش برات‌نیوز، طبق اطلاعات منتشر شده از کی.جی 24، به گفته وزارت کشور قزاقستان، در این اعتراضات بیش از 4 هزار و 200 نفر بازداشت شده که شامل برخی اتباع از یک همسایه نیز بوده‌اند.

این اعتراضات ابتدا از سه شهر شانائوزن، آکتائو و مانگیستائو آغاز شده و سپس به دیگر شهرها نیز سرایت کرده است. بیشترین اعتراضات در شهر آلماتی بوده که به گفته رییس جمهور قزاقستان بیش از دو هزار پلیس در این شهر زخمی شده‌اند. قاسم جومارت توکایف در مصاحبه جدیدی در این رابطه می‌گوید: در حال حاضر نظم به کشور بازگشته است و از همه کشورهایی که اقدام به اعزام نیروهای نظامی و امنیتی به قزاقستان کردند به ویژه ولادیمیر پوتین رییس جهموری روسیه، قدردانی می‌کنیم.

اما جالب است بدانید که این اعتراضات و آشوب‌ها تنها قزاقستان را درگیر نکرده و تبعاتی برای بازار جهانی انرژی نیز داشته است. طبق گزارشات منتشر شده در روزهای اخیر، در همان روزهای ابتدایی آغاز شورش‌ها در قزاقستان، قیمت نفت جهانی افزایش یافت.

از آنجایی که قزاقستان از دهه 1980 میلادی به عنوان یکی از مهره‌های اصلی صادرکننده نفت و گاز به روسیه، چین و اروپا محسوب می‌شود، درگیری بر سر قیمت انرژی در این کشور، دیگر کشورها را بسیار نگران کرده است.

در چنین شرایطی کارشناسان بازار انرژی جهانی معتقدند اگر تولید نفت خام، گاز طبیعی در قزاقستان دچار اختلال شود، عوارض اقتصادی آن به مراتب از مسائل سیاسی فراتر خواهد بود. در همین زمینه کشورهای ذی نفع برای برگزاری جلسات تصمیم گیری در رابطه با مشکل قیمت سوخت در قزاقستان اقدام کردند.

دیدار چین و تولیدکنندگان نفت عربی

چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف کننده نفت جهان، و همچنین به عنوان یکی از اصلی‌ترین مشتریان نفت قزاقستان، بیش از هر کشور دیگری از این شرایط احساس خطر کرده است.

با اینکه رییس جمهور قزاقستان از آرام شدن اوضاع در این کشور خبر می‌دهد، اما برخی احتمال می‌دهند که این آشوب‌ها به گونه دیگری دوباره آغاز شوند. به دنبال این ناآرامی‌ها، چین احساس می‌کند که تامین انرژی کشورش با خبر روبه‌رو شده و از تولیدکنندگان عربی درخواست کمک کرده است.

در همین زمینه، این کشور آسیایی، میزبان وزرای امور خارجه عربستان، کویت، عمان و بحرین و همچنین دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس خواهد بود.

رسانه اویل پرایس در این رابطه می‌نویسد: چین به‌ دنبال نگرانی در مورد ناآرامی‌ها در قزاقستان به ‌عنوان یکی از تولیدکنندگان نفت آسیای مرکزی، در این هفته میزبان وزرای امور خارجه تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ نفت خاورمیانه است تا در مورد تقویت روابط انرژی و قرارداد تجارت آزاد مذاکره کنند.

از آنجایی که در جریان این اعتراضات، تولید میدان نفتی تنگیز، بزرگ‌ترین میدان نفتی قزاقستان را هم تحت تاثیر قرار داده‌ است؛ شاید نگرانی چین چندان بی مورد هم نباشد. با توجه به اینکه جهان به تازگی بحران انرژی ناشی از کووید 19 را پشت سر گذاشته است، این کشور در تلاش است تا این بار غافلگیر نشود و بتواند از کمبود انرژی جلوگیری نماید.

در روز یکشنبه هفته جاری، شرکت شورون، اپراتور آمریکایی میدان نفتی تنگیز اعلام کرد که با فروکش کردن اعتراضات، تولید نفت این میدان مرکزی به سطح معمولی خود بازگشته است. به طور میانگین این میدان نفتی تولید حدود 700 هزار بشکه از 1.6 میلیون بشکه تولیدی نفت قزاقستان را برعهده دارد.

چرا قزاقستان درگیر آشوب شد؟

در ادامه بررسی علل آشوب‌ها در قزاقستان، یک کارشناس حوزه بین‌الملل انرژی در ایران تشریح کرد: قزاقستان بزرگترین کشور آسیای مرکزی از نظر مساحت و ثروتمندترین از نظر منابع  اورانیوم، نفت خام، گاز طبیعی، منابع زیرزمینی، کشاورزی، دامداری و… است. تمامی ثروت کشور قزاقستان دردست یک خانواده و همراهان آنها به نام نظربایف مدیریت می‌شوند. نظربایف در حدود دوسال قبل در سال 2019 تصمیم گرفت از ریاست‌جمهوری کناره‌گیری کند ولی مردم قزاقستان معتقدند که او دولت پنهان را ریاست می‌کند، شرکت‌های چند ملیتی و دول شرق و غرب هم حکومت نظربایف را حمایت می‌کنند و کنسرسیوم‌های نفتی مختلف با مشارکت شرکت‌های چینی، روسی، اروپائی و آمریکائی صنعت نفت و گاز و غیره را در قزاقستان تحت تسلط و کنترل دارند.

محمود خاقانی در رابطه با دلیل اصلی آشوب‌ها می‌گوید: درچند روز اخیر دولت قزاقستان در راستای کمک به جبران کسری بودجه  تصمیم گرفت که سقفی که برای قیمت گاز حاصل از فرآورش نفت خام در پالایشگاه مشهور به گاز مایع پترولیوم (LPG) که برای سوخت اتومبیل‌ها درقزاقستان استفاده می‌شود را لغو کند و اجازه بدهد که قیمت برای مصرف‌کننده افزایش یابد. مردم در قزاقستان در طول سال‌های اخیر سوخت وسائل حمل و نقل را از بنزین به گاز مایع پترولیوم LPG که ارزان‌تر بود تغییر دادند و با افزایش قیمت LPG این نگرانی پدید آمد که اقتصاد خانواده که درحال حاضر بدلیل تورم و افزایش قیمت‌ها با مشکلات عدیده دست به گریبان هستند، هزینه‌ها بالاتر برود و برای مردم طاقت‌فرسا شود. مردم بطور بی‌سابقه‌ای در کشور قزاقستان دست به اعتراضات علیه افزایش بهای سوخت زدند که دولت با مردم برخورد کرد.

غرب و شرق درگیر اعتراضات قزاقستان

خاقانی غرب و شرق را درگیر اعتراضات قزاقستان می‌داند؛ به گفته او این کشور در حوزه نفت و گاز یک مهره کلیدی محسوب می‌شود و طبیعی‌ست که چند کشور با نوسان تولید نفت آن دچار مشکل شوند.

وی در این زمینه توضیح داد: بیش از پنج درصد گاز طبیعی مورد نیاز چین در کنار نفت‌خام میادین مختلف از قزاقستان تامین می‌شود و روسیه هم برای صادرات به اروپا به گاز طبیعی وارداتی از قزاقستان نیاز دارد. درهمین حال کنسرسیوم‌های غربی شریک با روسیه و چین نظیر کنسرسیوم کاشکان نفت‌خام تولیدی‌شان در قزاقستان را از مسیر روسیه به دریای سیاه و از آنجا به غرب صادر می‌کنند. بنابراین، شرق و غرب در فکر سرکوب اعتراضات مردمی در قزاقستان و حفظ حکومت و قدرت الیگارشی حاکم در قزاقستان است.

آریال کهن کارشناس طرفدار نظام صیهونیستی – اسرائیل در آمریکا درمقاله‌ای در زمینه اعتراضات قزاقستان می‌نویسد: ما در آمریکا باید نگران تنش و بحران در قزاقستان باشیم زیرا روابط بسیار خوبی را با این کشور در طول سال‌های گذشته تاکنون برقرار کرده‌ایم. قزاقستان کشور بزرگی است  که حداقل در سه منطقه آن زمان و ساعت یکسان نیست. قزاقستان منابع عظیم معدنی و تولید کشاورزی و دامپروری دارد که کالاهای با ارزشی محسوب می‌شوند. مردمی با سواد و متخصص دارد. بنابراین، آمریکا باید حتما اخبار و رویدادهای داخلی قزاقستان بطور دقیق تجزیه و تحلیل کند و با تمامی کسانی که ضروری است گفتگو کند تا بتواند از منافع عظیم آمریکا در قزاقستان و سرمایه‌گذاری‌هائی که بعمل آمده است مراقبت و حمایت کند. باید تمامیت ارضی قزاقستان و نظام حکومتی سکولار (غیردینی) قزاقستان که تاکنون با آمریکا بهترین روابط را داشته است حفظ شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست