1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. آشوب قزاقستان و توقف تولید بیت کوین
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

آشوب قزاقستان و توقف تولید بیت کوین

نزول بیت کوین

بیت کوین همچنان در مرز 42 هزار دلار دست و پا می‌زند وکارشناسان علت آن را توقف تولید بیت کوین در بهشت بیت کوین یعنی قزاقستان می‌دانند.

به گزارش برات‌نیوز، قطعی اینترنت به دنبال آشوب‌های قزاقستان سبب شد تا بسیاری از ماینرهای این کشور از کار بیوفتند. این کشور تا پیش از این آشوب‌ها که در پی نارضایتی مردم از افزایش قیمت سوخت صورت گرفته بود، بهشت بیت کوین نام داشت و به دلیل ارزان بودن برق، شرایط مساعدی برای فعالیت ماینرها در آن فراهم بود.

این شرایط تا حدی مناسب بود که بعد از ممنوعیت فعالیت رمزارزها در کشور چین، بسیاری از ماینرهای چینی به قزاقستان پناه برده بودند تا بتوانند فعالیت خود را در بازار ارزهای دیجیتال ادامه دهند.

هجوم ماینرهای چینی به قزاقستان تا جایی ادامه داشت که این کشور با بحران تامین برق مواجه شد و اعلام کرد احتمال ممنوعیت فعالیت ماینرها با تداوم چنین شرایطی وجود دارد. حتی به صورت مقطعی نیز فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال برای ماینرها قزاقستانی ممنوع شد تا این کشور بحران تامین برق را از سر بگذارند.

حالا با شروع آشوب‌ها و درگیری‌ها بر سر افزایش یک شبه قیمت انرژی، اینترنت در این کشور قطع شده و فعالیت ماینرها را مختل کرده است. همین امر موجب خاموشی صدها ماینر اصلی قزاقستان شد، تا جایی که بازار ارزهای دیجیتال به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و بیت کوین بعد از گذشت یک هفته از سقوط به زیر 45 هزار دلار، همچنان در محدوده 42 هزار دلاری دست و پا می‌زند.

 مهاجرت ماینرها از قزاقستان

شرایط برای فعالیت ماینرها به حدی سخت شده است که آن‌ها پیش بینی می‌کنند باید از قزاقستان مهاجرت کنند. به گفته آن‌ها بهشت بیت کوین دیگر آن رونق سابق را ندارد و اگر قرار باشد فعالیت به همین منوال بگذرد، به زودی به توقف تولید بیت کوین در قزاقستان خواهیم رسید.

مسدود کردن اینترنت در این کشور و آفلاین شدن دیتاسنترهای مورد استفاده برای تولید ارز دیجیتال سبب کاهش ۱۳ درصدی نیروی رایانش جهانی بیت کوین شد.

به گفته آلن دورجیف از انجمن عمومی صنعت بلاک چین و دیتا سنتر در قزاقستان، اکثر تولیدکنندگان رمزارز اکنون آنلاین شده‌اند.

با این حال رویترز به نقل از چهار ماینر بزرگ این کشور می‌نویسد: ازسرگیری فعالیت‌های استخراج رمزارز نمی‌تواند مشکلاتی را که برای این صنعت پیش می‌آید، پنهان کند و بعضی از آن‌ها یا مشتریانشان ممکن است به دنبال رفتن به کشورهای دیگری برای ادامه فعالیت باشند.

این ماینرها همچنین اظهار کردند: قطعی اینترنت پس از تشدید نظارت دولتی بر فعالیت استخراج کنندگان رمزارز، به نگرانی‌ها نسبت به ثبات و چشم انداز کسب و کار افزوده است.

یکی از ماینرها چینی که بعد از ممنوعیت فعالیت رمزارزها در چین به قزاقستان مهاجرت کرده بود، وینسنت لیو نام دارد. او در این زمینه می‌گوید: تغییر فضا من را واداشته است انتقال فعالیت‌هایم به آمریکای شمالی یا روسیه را بررسی کنم. دو یا سه سال پیش ما قزاقستان را به دلیل فضای سیاسی با ثبات و برق ثابت، بهشت صنعت استخراج رمزارز می‌نامیدیم. اکنون وضعیت را بررسی می‌کنیم و تصور می‌کنم بخشی از هش ریت را در قزاقستان حفظ کنیم و بخش دیگر را به کشورهای دیگر منتقل کنیم.

پیش بینی وضعیت بیت کوین

بیت کوین از میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA) (44681 دلار) در 13 ژانویه رد شد، که نشان می‌دهد خرس‌ها به فروش خود در رالی ادامه می‌دهند. خرس‌ها اکنون تلاش خواهند کرد تا قیمت را به سطح حمایت قوی در 39600 دلار برگردانند.

هر دو میانگین متحرک شیب دار هستند و شاخص قدرت نسبی (RSI) در محدوده منفی قرار دارد که نشان می‌دهد مسیر کمترین مقاومت به سمت نزول است. اگر فروشندگان موفق شوند و قیمت را به زیر 39600 دلار حفظ کنند، جفت BTC/USDT می‌تواند تا 30000 دلار کاهش یابد.

با این حال، بعید است که گاوها به راحتی در سطح 39600 دلار تسلیم شوند. بازگشت قوی به سطح فعلی یا از 39600 دلار نشان دهنده انباشت در سطوح پایین‌تر است. سپس این ارز دیجیتال می‌تواند برای چند روز در محدوده بین 39600 تا 45456 دلار باقی بماند.

شکستن و بسته شدن بالای سطح 45456 دلار اولین نشانه‌ای است که ممکن است اصلاح به پایان رسیده باشد. سپس این ارز دیجیتال می‌تواند حرکت خود را به سمت 52088 دلار آغاز کند.

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست