درحالی که چند ماه از برگزاری آخرین نشست های مذاکرات برجام گذشته است، مجلسی‌ها از آغاز مذاکرات برجامی در روزهای اینده خبر داده اند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که آخرین دور مذاکرات هسته‌ای ۳۰ خرداد به پایان رسیده و تاکنون دور بعدی نشست های مذاکرات برجام از سرگرفته نشده است .

البته که برخی از کارشناسان معتقدند که دلیل تاخیر در خصوص از سر گیری برگزاری نشست های مذاکرات برجام به دلیل جابجایی و انتقال دولت دوازدهم به دولت سیزدهم بوده است .

براساس این گزارش، مذاکرات وین به منظور بازگشت به توافق برجام، بین ایران و پنج کشور آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین با حضور غیر مستقیم آمریکا تا کنون در شش دوره برگزار شده است.

اگرچه آمریکا درمیاه راه از توافقات برجام خارج شده و تحریم های بسیار سنگین و ظالمانه ای را به کشور وارد کرد اما این نشست های برای انجام توافقات مجدد و احیای برجام برگزار می شود.

به همین منظور، چندی پیش سخنگوی وزارت خارجه از آغاز مجدد برگزاری نشست های مذاکرات برجام خبر داده بود.

دریافت سیگنال آغاز مذاکرات برجامی از سوی طرف های عرب

همچنین سخنگوی کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز از آغاز مذاکرات برجامی ایران و طرف‌های غربی در روزهای آینده خبر داده است.

براساس این گزارش، محمود عباس‌زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به زمان آغاز مذاکرات برجامی ایران و طرف‌های غربی، گفت:

مذاکرات به‌زودی و در روزهای آینده آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه پیغام‌ها و علائمی که از طرف‌های غربی دریافت شده است نشان می‌دهد که دور جدید مذاکرات در روزهای آینده از سر گرفته می‌شود، ادامه داد:

البته زمان دقیقی برای آغاز مذاکرات تعیین نشده است و براساس مذاکراتی که انجام خواهد شد تیم مذاکره‌کننده نیز شکل می‌گیرد.

اجرای استراتژی‌ها از سوی وزارت امورخارجه

نماینده مشکین‌شهر در مجلس درباره اینکه مذاکرات از طریق وزارت امور خارجه و یا شورای‌عالی امنیت ملی دنبال خواهد شد، اظهار کرد:

به‌طور معمول خطوط راهبردی کشور در شورای‌عالی امنیت ملی ترسیم می‌شود و تحقق اهداف و استراتژی‌ها از طریق وزارت امور خارجه است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه مذاکرات وین هم با نظارت شورای‌عالی امنیت ملی انجام شد، عنوان کرد:

در دور جدید مذاکرات نیز قطعاً استراتژی‌ها از سوی شورای‌عالی امنیت‌ ملی تدوین و از سوی وزارت امور خارجه اجرا می‌شود.

ضرورت از سرگیری برگزاری نشست‌های مذاکرات برجام بسیار مهم و تاثیرگذار در وضعیت اقتصادی مردم و کشور است.

به طوری که چندی پیش، خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ضمن تاکید بر اهمیت انجام توافقات برجامی اظهار کرده بود:

اینکه در مورد زمان برگزاری دور جدید مذاکرات در وین تصمیم گیری شود این یک امر طبیعی است و انجام خواهد شد.

منفعت برجام در گروی از دست نرفتن زمان

وی ادامه داده بود: زمان به دلیل نقض کامل برجام توسط آمریکایی‌ها و عدم پایبندی کامل طرف های اروپایی و طرف های برجام به تعهدات خود در رفع تحریم ها، به نفع برجام نیست.

خطیب زاده بیان کرده بود:

در این چارچوب زمان به نفع برجام نیست، اقدامات جبرانی ایران در چارچوب برجام صورت گرفته و باید طرف های مقابل بدانند که انتظار ما تا ابد نخواهد بود.

  در این مدت از مقامات جدید آمریکا چیزی جز حرف ندیده ایم و آن ها متأسفانه مسیر شکست خورده دولت قبلی آمریکا را ادامه داده اند.

ضرورت عدم فرسایشی شدن مذاکرات احیای برجام

سخنگوی وزارت خارجه همچنین تأکید کرده بود:

 مذاکرات احیای برجام نباید فرسایشی شود.

ما از همان اول نیز بر این موضوع تأکید کرده ایم و باید در چارچوب زمان‌بندی و معیار مشخصی به پیش رود و اگر طرف‌های مقابل واقع‌نگرانه در پای میز مذاکرات حضور پیدا کنند قطعا مذاکرات فرسایشی نخواهد بود.

 ما اجازه نخواهیم داد که این اتفاق بیفتد.

.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *