دوم شهریور آغاز هفته دولت است. هفته اول شهریور به مناسبت سالروز شهادت دو تن از مردان بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی ایران یعنی شهیدان محمدعلی رجایی و دکتر محمد جواد باهنر، رییس جمهور و نخست وزیر ایران در تاریخ ۸ شهریور سال ۱۳۶۰ به دست منافقین، به نام هفته دولت نام‌گذاری شده است. به مناسبت آغاز هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر به گوشه از زندگی این دو بزرگوار اشاره می‌کنیم.

زندگی نامه شهید رجایی

شهید محمدعلی رجایی در ۲۵ خرداد سال ۱۳۱۲ هجری شمسی در شهر قزوین به دنیا آمد. شهید رجایی به دلیل فوت پدر بزرگوارشان در همان دوران کودکی، نزد مادر تربیت شد و به دلیل وضع معیشت خانواده از همان دوران ابتدایی ضمن تحصیل در بازار قزوین مشغول به کار شد.

محمدعلی رجایی در سن ۱۳ سالگی کلاس ششم ابتدایی را به پایان رساند و به تهران نقل مکان کرد و در بازار تهران به شاگردی پرداخت. ایشان تحصیلات خود را در رشته ریاضیات در مقطع کارشناسی و رشته آمار در مقطع کارشناسی ارشد به پایان برد و پیش از انقلاب به عنوان معلم ریاضی مشغول به کار شد.

پس از انقلاب، شهید رجایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش کابینه مهدی بازارگان انتخاب شد. مسئولیتش پس از استعفای بازرگان ادامه یافت تا اینکه در اولین دوره انتخابات مجلس به عنوان نماینده تهران به مجلس راه یافت. پس از اینکه ابوالحسن بنی صدر به عنوان اولین رئیس جمهور ایران معرفی شد، رجایی به عنوان نخست‌وزیر معرفی شد.

دولت بنی‌صدر عمر چندانی نداشت، و ۳۱ خرداد سال ۱۳۶۰ مجلس شورای اسلامی با اکثریت ۱۷۷ نفر در مقابل ۱۲ رای ممتنع و یک رای مخالف به عدم کفایت بنی‌صدر رای داد.

پس از عزل بنی صدر و در دومین انتخابات ریاست جمهوی، محمدعلی رجایی با کسب بیش از ۱۲ میلیون رای و حد نصاب بیش از ۹۰ درصد آرا در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۶۰ به عنوان دومین رییس جمهور ایران انتخاب شد.

در حالی که کمتر از ۱ ماه از ریاست جمهوری محمدعلی رجایی می‌گذشت، در تاریخ ۸ شهریور بر اثر بمب‌گذاری در دفتر نخست وزیری به همراه دکتر محمدجواد باهنر به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

هفته دولت
دوم شهریور آغاز هفته دولت و بزرگداشت مقام شهیدان رجایی و باهنر

زندگی نامه شهید باهنر

محمدجواد باهنر در ۱۳ شهریور ۱۳۱۲ در کرمان متولد شد. شهید باهنر از پنج سالگی برای فراگیری قرآن وارد مکتبخانه شد و از یازده سالگی برای تعلیم دروس حوزوی وارد مدرسه معصومیه کرمان شد. او همزمان با دروس حوزوی تحصیل در مدرسه را ادامه داد و سال ۱۳۳۲ وارد حوزه علمیه قم شد.

شهید باهنر همزمان با طلبگی وارد دانشکده الهیات شد و تحصیلات کارشناسی خود در رشته الهیات را در سال ۱۳۳۷ به پایان رساند. محمد جواد باهنر بارها به دلیل سخنرانی‌های تند و تبلیغ علیه حکومت پهلوی دستگیر شد و به زندان افتاد تا جایی که در سال ۱۳۵۰ دیگر اجازه سخنرانی به ایشان داده نشد.

شهید باهنر همچنان به فعالیت‌های اجتماعی و مذهبی خود ادامه داد تا اینکه در سال ۱۳۵۷ به فرمان امام خمینی به عضویت شورای انقلاب درآمد. پس از انقلاب شهید باهنر در مسئولیت‌های مختلفی از جمله نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان قانون اساسی، نماینده شورای انقلاب اسلامی در وزارت آموزش و پرورش، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و نهضت سواد آموزی ایفای نقش کردند.

پس از آن در کابینه محمد علی رجایی به سمت وزیر آموزش و پرورش منصوب شد و پس از برکناری بنی صدر و انتخاب رجایی به عنوان ریاست جمهوری در سال ۱۳۶۰، شهید باهنر به سمت نخت وزیری منصوب شد. دکتر محمدجواد باهنر در بمب‌گذاری ۸ شهریور سال ۱۳۶۰ در دفتر نخست وزیری به همراه محمدعلی رجایی به شهادت رسیدند.

چند روز پس از این فاجعه، دادستان کل کشور در پیان تلویزیونی اعلام کرد، عامل انفجار دفتر نخست وزیری شخصی به نام مسعود کشمیری، دبیر شورای امنیت ملی بوده است. پس از این واقعه مشخص شد مسعود کشمیری از اعضای گروهک منافقین با اسم رمز «مجیب» است که موفق شده بود بمبی را از طریق کیف خود وارد دفتر نخست وزیری کند و در حالی که خودش از دفتر خارج شده بود باعث شهادت رییس جمهور و نخست وزیر وقت ایران شود.

 برنامه‌های هفته دولت

هر ساله هفته دولت با برنامه‌های مختلفی از جمله گزارش  عملکرد دولت در یک سال گذشته، افتتاح طرح‌های عمرانی در استان‌های مختلف، نشست و گفتگو با مردم و پیگیری مطالبات آن‌ها و … انجام می‌شود. انتظار می‌رود امسال باتوجه به وضعیت اقتصادی و مشکلاتی که کرونا برای جامعه به‌وجود آورده است، مسئولین صادقانه عملکرد خود را بازگو کنند و از راهکارها برای برون رفت از وضعیت فعلی با مردم صحبت کنند.

به گفته سخنگوی دولت امسال به دلیل همزمان شدن هفته دولت با دهه اول ماه محرم، همچنین شیوع کرونا متفاوت‌تر از همیشه و با کمترین حضور و تشکیل اجتماع و همچنین رعایت تمامی پروتکل‌هایبهداشتی انجام خواهد شد.

فراموش نکنید اگر هرگونه نظر یا انتقادی در مورد عملکرد دولت در یک سال گذشته دارید می‌توانید از طریق برات نیوز آن‌ را با دیگران به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *