برخی فعالان حوزه ارز دیجیتال معتقدند، سایت  آی ماینر فقط به دنبال افرادی است که اطلاعات دقیقی از حوزه ماینرها ندارند و مشتریانش را از این طیف در نظر گرفته‌اند؛ افراد ناآگاهی که به راحتی می‌توان اطلاعات اشتباه به آنها داد.

به گزارش برات نیوز، اگرچه از عمر توسعه ارزهای دیجیتال زمان زیادی نمی‌گذرد، اما همین مدت کوتاه هم برای نشان دادن ارزش این پول‌های دیجیتالی کافی است. بیت کوین معروفترین رمزارز است و از زمان پیدایش آن در سال ۲۰۰۹ که تنها چند سنت ارزش داشت، اکنون هر واحد از آن با قیمت چندین هزار دلار به فروش می‌رسد. برای استخراج این ارز دیجیتال، باید از یک دستگاه ماینر استفاده شود که به آن اسیک یا ASIC که مختصر شده کلمه مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است نیز می‌گویند. ماینر بیت کوین اصطلاحاً به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که مخصوص استخراج بیت کوین است و انواع بسیار گوناگونی دارند.

در ایران خرید بیت کوین هر ساله طرفداران جدیدی پیدا می‌کند و از این رمزارز به عنوان وسیله پرداخت، انتقال وجه و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. برندهای مختلفی از جمله بیت مین (Bitmain)، واتس ماینر (Whats miner)، ای بنگ (Ebang) و… هستند که این نوع دستگاه ماینر را تولید می‌کنند. درآمد ماینر به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به هش ریت (نرخ هش)، قیمت بیت کوین و قیمت دلار اشاره کرد.

با توجه به اینکه سازوکار رمزارزها که بر پایه فناوری بلاک چین قد علم کرده‌اند و شفافیت در نقل و انتقالات مالی بسیار بالاست، اما هویت معامله کنندگان آن می‌تواند به طور کامل ناشناس باقی بماند. این ویژگی ها باعث شده که صنعت کریپتوکارنسی برای بسیاری از افراد جذابیت زیادی داشته باشد و همین موضوع دلیل بسیار محکمی است که شرکت‌های زیادی برای فعالیت در این حوزه وارد میدان شوند.

 یکی از این شرکت‌ها، آی ماینر است که اخیرا با برند ددینو فعالیت خود را گسترده تر کرده است. اما این گستردگی با نارضایتی و شکایت افراد زیادی از مخاطبان و مشتریان این شرکت همراه شده است.

آی‌ماینر قانونی یا غیرقانونی؟!

آی ماینر (iminer) یک شرکت ایرانی در حوزه اجاره ماینر و استخراج بیت کوین است. چندی پیش کلاهبرداری و غیرقانونی بودن این شرکت در فضای مجازی بسیار خبرساز شد که با توجه به اهمیت این موضوع و گرایش بسیار بالای افراد به سمت ارزهای دیجیتال به بررسی این موضوع پرداختیم.

در بررسی هر اپلیکیشن یا وب‌سایت مخصوصا آنهایی که نقل و انتقالات مالی در آنان انجام می‌شود، مهمترین موضوع در مرتبه اول بررسی فعالیت قانونی بودن آن است. آیا می‌توان به این قبیل سایت ها اعتماد کرد؟

یکی از موارد مهم در حوزه ارزهای دیجیتال، دانش فنی در استخراج بیت کوین برای کسب درآمد از آن است. به‌دلیل این معضل متاسفانه در ایران شاهد به وجود آمدن شرکت هایی هستیم که در این عرصه وارد شده اند و اقدام به سودجویی کرده و از عدم دانش افراد سوء استفاده می کنند.

به منظور جلوگیری از این کلاهبرداری ها دولت اقدام به بررسی این سازمان‌ها و اعطای مجوز کرده است. شرکت‌های مختلف مدارک خود را به صورت قانونی به مراکز مربوطه ارائه می‌دهند و پس از بررسی و در صورت داشتن حداقل فاکتورهای اساسی مجوز آنها صادر می‌گردد.

” آی ماینر” طبق شواهد، شرکتی قانونی و دارای مجوز از وزارت صمت است اما شکایت افرادی که با این شرکت در ارتباط بوده‌اند قانونی بودن آن را کمی زیر سوال می برد! این شرکت که خود را این چنین معرفی می‌کند: “آی ماینر یک شرکت ترکیه‌ای است که دفتر مرکزی آن در شهر آنتالیا واقع شده است. این شرکت در کشورهایی مثل کانادا، آمریکا، روسیه و ایران هم دفتر دارد. دفتر این شرکت در تهران صرفا یک شاخه برای کارهای داخلی شرکت در ایران است؛ و همچنین مجوزهای قانونی برای این فعالیت‌ها را نیز دارد.” همچنین سوله‌های ماینینگ این شرکت نیز در کرج واقع شده‌اند و طبق ادعای خود شرکت درهای این سوله‌ها در هفته یک و نیم ساعت به روی کاربران باز است و می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند.

آی ماینر
یکی از موارد مهم در حوزه ارزهای دیجیتال، دانش فنی در استخراج بیت کوین برای کسب درآمد از آن است.

شاکیان آی‌ماینر

بر اساس گزارش‌های میدانی برات نیوز، افراد بسیاری از این شرکت ناراضی و شاکی هستند.

علی-م یکی از افرادی است که در این سایت سرمایه‌گذاری کرده است. وی به برات نیوز می‌گوید: تمام پولهایی که سرمایه‌گذاری کرده بودم از بین رفت. اینکه می‌گویند  آی ماینر فقط شش ماه پرداختی دارد دروغ محض است زیرا با چنین سقف برداشتی که این سایت برای مشتریان در نظر گرفته شاید تا ده سال آینده هم نتوانیم بیت خودمان را پس بگیریم.

 محمدرضا- س نیز از شاکیان دیگر این سایت است و می گوید: بعد از ۵ ماه عضویت، چند روزی بود که موقع ورود از من درخواست احراز هویت می‌کردند، بعد از تایید شدن احراز هویت دیگر نمی‌توانم وارد سایت بشم. به نظر من این بلاک کردن اگر کلاهبرداری نیست پس چیست؟

میثاق ساکی از افرادی است که معتقد است برای سایت آی ماینر شایعه کلاهبرداری راه انداخته‌اند و این حقیقت ندارد. وی می‌گوید: افرادی که آی ماینر را کلاهبردار معرفی می‌کنند باج بگیر هستند، شخصی با اسم جرجندی از امریکا به چند نفر وعده پول داده که تبلیغ بد در مورد این سایت راه بیندازند. من به شخصه برداشت بیتکوینی و ریالی از آی ماینر داشتم و هر مشکلی هم پیش بیاید در کانال تلگرام سایت اطلاع رسانی می‌شود. لطفا دنبال شایعات را نگیرند.

اما تعداد شاکیان خیلی بیشتر است. عباس-ن نیز با نارضایتی از این سایت می‌گوید: سایت آی ماینر صددرصد کلاهبردار است. زیرا از شما انواع مدرک را می‌گیرد و بعد از گرفتن مدارک با جعل کارت ملی، سیم‌کارت‌های ثبت شده را از دفاتر پیشخوان گرفته و با مراجعه به بانک کارت حساب ثبت شده مشتریان خود را با گواهی امضایی که قبلا از ما گرفته خالی کند. وی به مردم تاکید می‌کند که سیم کارت، حساب و امضای مالی خود را به این سایت ندهند.

بیشتر بخوانید: فناوری بلاک‌چین در انتظار قوانین شفاف

پیام‌های خوبی از سمت آی‌ماینر دریافت نمی‌شود

مدیر عامل انجمن بلاک‌چین نیز در مورد سایت آی ماینر به برات نیوز می‌گوید: من از این شرکت کم و بیش اطلاعاتی دارم. در مورد اینکه پول کسی را پرداخت نکرده باشند تا کنون چیزی نشنیده‌ام؛ اما از مجموعه صحبت‌هایی که این شرکت با مشتریانش داشته، متاسفانه پیام‌های خوبی دریافت نکرده‌ام.

محمد شرقی می‌افزاید: اینطور که دیده شده این شرکت اطلاعات ناصحیحی را به مشتریانش ارائه می‌دهد. به‌عنوان مثال یکی از اطلاعات این شرکت به مشتریانش این است که اگر کسی شخصا ماین انجام دهد، بیت‌کوین سیاه دریافت می‌کند، اما اگر شرکت آی ماینر، ماین را انجام دهد بیت‌کوین مناسب دریافت می‌کند. این تفکیک کردن بیت‌کوین‌ها یک اطلاعات غیرواقعی و در واقع یک دروغ است؛ که این رویکرد پاسخ‌دهی به مشتریان نشان می‌دهد که هدف و نیت این مجموعه به چه سمتی در حال حرکت است.

شرقی می گوید: از دیگر مواردی که شرکت آی ماینر زیر سوال برده، تعرفه‌هایی است که برای استخراج در نظر گرفته که این تعرفه ها بر حسب نوع دستگاه است. وقتی در سایت مشخصات دستگاه را سرچ می‌کنیم همه یکسان است یعنی میزان مصرف و پردازش آن، دیسکریپشن و جزییات سایت و محصولات ماینیگ همه یکسان بوده اما تعرفه‌ها متفاوت است.

وی معتقد است: به نظر می‌رسد سایت ” آی ماینر ” فقط به دنبال افرادی است که اطلاعات دقیقی از حوزه ماینرها ندارند و مشتریانش را از این طیف در نظر گرفته‌اند. افراد ناآگاه که به راحتی می‌توان اطلاعات اشتباه به آنها داد.

مدیر انجمن بلاک‌چین می‌گوید: این نوع اطلاع دادن به نظر من نوعی سواستفاده بوده و اصلا مورد تایید نیست و باتوجه به اطلاعات غلطی که این سایت به مشتریانش می‌دهد، انجمن نسبت به آن جبهه و گارد هم دارد.

وی در ادامه می افزاید: البته نمی‌خواهم انگ کلاهبرداری یا تهمت به این شرکت بزنم زیرا هنوز به طور دقیق نمی‌دانم که آیا در این بین حق کسی ضایع شده یا پول کسی خورده شده باشد اما به طور شفاف می‌گویم که اطلاعاتی که می‌دهند گمراه کننده و فریبکارانه است.

به گقته شرقی، حوزه ماینیگ بسیار حساس است و بسیاری از افراد می‌توانند دچار سرمایه‌گذاری اشتباه شوند. متاسفانه افراد سودجو هم در این بازار بسیار زیادند که در کمین افراد تازه‌وارد نشسته‌اند. باتوجه به اینکه این فناروی بسیار تازه و پیشرو است، هر سال شاهد ورود افراد بسیار زیادی در این عرصه هستیم و انجمن بنا بر رسالتی که در این زمینه دارد اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

گفتنی است با توجه به شواهد و شکایاتی که تاکنون درخصوص این سایت مطرح شده گمانه‌زنی‌ها از برخی اشکالات به آی ماینر وارد است که حال باید مدیران این شرکت برای برطرف کردن ذهنیت افراد فعال در این حوزه اقدام به پاسخگویی کنند. 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *