مجموعه موفق تسلا همیشه مثالی روشن از موفقیت در عرصه مدیریت، فناوری و دنیای دیجیتال بوده و در بازار بورس نیز همیشه مثال نقض بهانه تراشی شرکت‌ها است. اما گاهی بی توجهی به غول رسانه حتی برای تسلا هم دردسر ساز می‌شود.

به گزارش برات نیوز، یک هفته از درج شایعه ابتلای آیلان ماسک به کرونا یا کویید-19، می‌گذرد.

اینکه ماسک به کرونا مبتلا شد یا نه همچنان در هاله ای از ابهام است اما پشت پرده این شایعه دردسرساز که تنها در مدت زمان دو ساعت اداری، سهام این شرکت را دستخوش تغییرات ناگهانی کرد، چیز دیگری است.

ماجرا ابتلای آیلان ماسک به کرونا از چه قرار بود؟

ظهر دوم نوامبر 2020 وقتی ریاست دفتر ایلان ماسک در پیام داخلی خود روی مانیتور آقای رئیس نوشت: می‌گویند درقبال رشد سهام خود پاسخگو باشید!

ایلان ماسک بلافاصله با منشی خود تماس گرفت و گفت: به اینها بگو من را تهدید نکنند، من خودم می‌دانم مسئولیت اجتماعی چیست و ده‌ها خیریه را تغذیه می‌کنم. اینها لازم نیست به من پاسخگو بودن را یاداوری کنند!

منظور آقای رئیس از «اینها» خبرنگاری بود نشسته پشت یک میز ساده اداری در طبقه هشتم ساختمان مرکزی روزنامه گاردین انگلیس، کسی که خود به خود مددکار اجتماعی هم هست و تصادفا این بار از عدم پرداخت به موقع کمک نقدی تسلا به حساب یک سازمان مردم نهاد مربوط به کودکان مبتلا به سرطان برآشفته بود.

از بخت بد آقای تسلا، این بار خبرنگار گاردین حسابی عصبانی بود و در اقدامی بسیار ساده و سرعتی به او یادآوری کرد که در قبال رسانه باید مودب تر باشد!

درست یا غلط این غول رسانه است و قدرت خاص خودش را دارد.

بیشتر بخوانید: رشد سهام تسلا و مایکروسافت در شرایط کرونایی

ابتلای آیلان ماسک به کرونا خبر یا شایعه؟

خبر که نه بهتر است بگوییم، شایعه از این قرار بود، « آیا آیلان ماسک به کرونا مبتلا شده است؟»

این خبر یعنی ابتلای آیلان ماسک به کرونا بار حقوقی نداشت چون بلافاصله در لید خبر آمده بود: «البته که نه، خوشبختانه حال ایلان ماسک عزیز خوب است، او هنوز واکنشی نسبت به این خبر نشان داده است!»

بله او هنوز هیچ واکنشی نشان نداده بود که سهام تسلا تا دو ساعت بعد از انتشار این خبر غیر رسمی افت عجیبی کرد و کارگزاران در نیویورک، واشنگتن و مادرید اعلام خطر کردند.

واکنش آیلان ماسک نیز پرداخت سریع کمک مالی به خیریه مذکور بود و ارسال یک بیانیه درباره سلامتی خود.

هر چند دنیا مجازی و موج سواران همیشگی فضای خبری باعث شده هنوز هم کسی درباره ابتلا یا عدم ابتلای آیلان ماسک به کرونا مطمئن نباشد.

انتقام به سبک “آیلان ماسک”

یک روز بعد از شیطنت یا به هر حال تحرک رسانه‌ای گاردین، نوبت به آیلان ماسک رسید، او به یک مرکز بهداشتی مراجعه کرد، و از ساعت 8 صبح الی 16:00 چهار بار تست داد.

فردای آن روز مالک ثروتمند تسلا با دو جواب منفی و دو جواب مثبت مواجه شد و در توییتر خود نوشت: این کمال بی نظمی است، یک دستگاه، یک آزمایشگاه، یک پرستار و یک شبه بیمار، اما دو بار منفی شدم و دو بار مثبت! در آمریکا چه خبر است؟

این توییت برای ماسک البته ریسک داشت و ممکن بود به او تذکر داده شود اما در هر حال پیغام مهمی بود برای همان رسانه‌ای که شاید چشم بسته از سیاست‌های ترامپ و بوریس جانسن مطلب منتشر می‌کند و حالا یک توییت ساده چند ماه قلم فرسایی آنها را به باد داده بود.

توییتر هیجان انگیز ” ماسک “

شوک خبری چندان کارساز نبود و توییت ماسک آنقدر هیجان انگیز بود که به سرعت در فضای توییتر ترند شود.

نوشته مالک ثروتمند تسلا چنان داغ شد که در کمتر از یک ساعت بیش از 12 هزار کاربر رسمی و ستاره دار توییتر به تست‌های اشتباه و بی کیفیت داخل آمریکا حمله کردند و کمپانی تولید کننده کیت‌های داخل آمریکا نیز از وحشت بدتر شدن شرایط از توییتر خواست جلوی انتشار این ادعا را به علت نداشتن پایه علمی بگیرد که البته با مخالفت توییتر همراه شد.

ایلان ماسک 49 ساله اکنون با 106 میلیارد دلار دارایی ثبت شده، پس از مالک بلومبرگ و شخص زاکربرگ به عنوان سومین فرد ثروتمند جهان شناخته شده است.

او خوب می‌داند که در رتبه بالایی ایستاده و نمی‌شود با او شوخی کرد هرچند این را هم می‌داند که بهتر است حتی اگر مالک تسلا است، با رسانه هم شوخی نکند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *