1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. ابررایانه سیمرغ راه اندازی شد
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

ابررایانه سیمرغ راه اندازی شد

ابر رایانه سیمرغ

مدیرگروه سامانه‌های پردازش وب و رایازبان به طرح ابر رایانه سیمرغ اشاره کرد و گفت: هدف اصلی اجرای این طرح تامین نیازهای پردازشی فوق سریع در شبکه ملی اطلاعات برای دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی است.

به گزارش برات‌نیوز به‌نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، احسان آریانیان در رابطه با طرح ابررایانه سیمرغ گفت: پژوهشگاه ICT از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه دارد تا طرح ابر رایانه سیمرغ، را با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سرانجام برساند زیرا ایجاد یک ابررایانه پرظرفیت برای ارائه خدمات پردازشی در سطح گسترده می‌تواند به عنوان ابزاری راهبردی در جهت تسریع پیشرفت‌های علمی، مهندسی و فناورانه کشور به کار گرفته شود.

وی همچنین به هدف این طرح اشاره کرد و گفت: درحال‌حاضر با درنظر گرفتن پیچیدگی مسائل علمی و صنعتی و حجم بالای محاسبات مورد نیاز، به‌کار گیری ابررایانه‌های قدرتمند و بهره‌برداری بهینه از آن‌ها، ازجمله ابزارهای دستیابی علمی و صنعتی کشورها و یکی از ستون‌های اصلی تولید دانش و پیشرفت در علوم و صنایع محسوب می‌شود.

مدیر گروه سامانه‌های پردازش وب و رایازبان در ادامه افزود: به همین دلیل به منظور حضور در لیست کشورهای دارنده فناوری‌های پیشرفته، به وجود سامانه‌های پردازش فوق سریع و ابررایانه نیاز اساسی داریم. از سوی دیگر، ابررایانه کالایی استراتژیک و راهبردی به شمار می‌رود که مشمول تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان نیز قرار گرفته و باید امکان پاسخگویی به نیازهای کشور در این حوزه فراهم شود.

آریانیان با اشاره به برخی قوانین در این حوزه ادامه داد: بعضی از قوانین و سیاست‌های بالادستی که ضرورت تمرکز بر طرح اَبررایانه سیمرغ را بیش از پیش ثابت می‌کنند، شامل ماده ۲ و ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با تکلیف به ایجاد بستر مناسب برای ارتباطات و آزمایش و پردازش اطلاعات و همچنین تکلیف بر توسعه و ترویج ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز آن به منظور دسترسی آحاد مردم به خدمات پایه مورد نیاز است. علاوه بر آن، در بند یک و پنج اصل سیاست‌های کلی قانون اقتصاد مقاومتی به ارتقای جایگاه جهانی کشور، افزایش سهم تولید و صادرات خدمات دانش‌بنیان و همچنین اولویت دادن به تولید محصولات و دادن خدمات راهبردی اشاره شده است.

آریانیان همچنین گفت: در خصوص ظرفیت پردازشی طرح ابررایانه سیمرغ، دستیابی به مدل مهندسی و پرتوتایپ اَبررایانه با ظرفیت پردازشی حدود ۱۶۰ ترافلاپس در گام اول طرح و توسعه آن به مقیاس پتافلاپس در گام دوم طرح پیش‌بینی شده است.

طبق اظهارات مدیرگروه سامانه‌های پردازش وب و رایازبان، بعد از دستیابی به ابررایانه در مقیاس پتافلاپس، همزمان انجام مطالعات تحقیقاتی جهت توسعه ابررایانه به مقیاس اگزافلاپس، در این طرح در نظر گرفته شده است که توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و با همکاری بخش دولتی و خصوصی و دانشگاه‌های توانمند کشور برای اجرای آن برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از لحاظ فرایندی، برای راه‌اندازی ابررایانه سیمرغ نیاز به تحلیل و طراحی، تدارک و تامین تجهیزات و سپس راه‌اندازی و ارائه سرویس پیش‌بینی می‌شود، درحال‌حاضر فعالیت‌های تحلیل و طراحی آغاز شده و زمان افتتاح گام اول این طرح انتهای سال جاری درنظر گرفته شده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست