اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

اتصال ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات

اتصال ۱۰۳۴ روستا

به‌تازگی مراسم رونمایی از اتصال ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات با حور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. در این مراسم دو روستای شهنیز از کهگیلویه و بویراحمد و گلانه از کردستان به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت نسل سه و چهار مجهز شدند و به‌صورت نمادین تماس تصویری برقرار کردند. به گزارش برات ‌نیوز، ۱۰۳۴ روستا از جمله مناطق کمتر برخوردار، قابلیت اتصال به شبکه ملی اطلاعات و شبکه پهن باند ارتباطی را کسب کردند. اتصال ۱۰۳۴ روستا باعث بالا رفتن پنهای باند کشور هم خواهد شد.

در همین راستا، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر دارد تا روستاهای بالای 20 خانوار کشور را به‌طور 100 درصدی تا پایان سال جاری به شبکه ارتباطی مجهز کند. درحال‌حاضر نزدیک به ۵۰۰ روستا در قالب خدمات عمومی ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و بیش از 500 روستا با سرمایه‌گذاری شرکت ایرانسل به شبکه ملی اطلاعات و شبکه پهن باند ارتباطی کشور متصل شدند.

اتصال ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات

طبق آمار ۴۹۱ روستا، با احداث ۱۴۳ سایت و با سرمایه‌گذاری ۲۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به شبکه ارتباطی متصل شدند. استان‌های کردستان با ۱۱۴، سیستان و بلوچستان با ۹۱ و خراسان رضوی با ۵۷ روستا بیشترین سهم از این طرح توسعه را به خود اختصاص دادند. شرکت ایرانسل هم ۵۴۳ روستا را با احداث ۱۶۳ سایت و با سرمایه‌گذاری مستقیم ۸۹ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی به شبکه ارتباطی متصل کرد.

استان‌های فارس با ۶۸، خراسان رضوی با ۵۹ و کردستان با ۵۷ بیشترین سهم از طرح توسعه ارتباطی شرکت ایرانسل را به خود اختصاص دادند. بر اساس این گزارش در مراسمی که برگزار شد در مجموع ۱۰۳۴ روستا با سرمایه ۳۰۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند که استان‌های کردستان با مجموع ۱۷۱ روستا و سرمایه‌گذاری ۶۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی، سیستان و بلوچستان با مجموع ۱۲۸ روستا و سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی و خراسان رضوی با مجموع ۱۱۶ روستا و سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی، صدر جدول دسترسی به شبکه ارتباطی را در میان استان‌های کشور بدست آوردند.

سهم ۲۷ درصدی پهنای باند ملی در ایرانسل

در جریان مراسم رونمایی از اتصال ۱۰۳۴ روستا ، بیژن عباسی آرند، مدیرعامل اپراتور ایرانسل اعلام کرد ایرانسل به عنوان دومین اپراتور کشور، یک شرکت مشترک با سهام‌دار خارجی و داخلی محسوب شده که در سال ۱۳۸۴ پروانه‌اش توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات صادر شد. امروزه این اپراتور با ۸۹ درصد پوشش جمعیتی در کل کشور، ۵۱ میلیون مشترک دارد که ۳۷ میلیون از این افراد، مشترکان اینترنت همراه به‌شمار می‌روند. در ایرانسل پهنای باند ملی نسبت به بین‌الملل، از درصد ۲۷ به ۷۳ برخوردار است.

وی‌ همچنین اشاره کرد که ایرانسل در اقتصاد دیجیتال نقش مهمی دارد و گفت: ایرانسل در سال 98 سهمی ۱۵ هزار میلیارد تومانی از اقتصاد دیجیتال کسب کرد تلاش ما این است که از اپراتور دیتا به اپراتور دیجیتال تبدیل شویم. در دوران شیوع بیماری کرونا نیز تلاش زیادی برای دورکاری حداکثری به ایرانسل انجام شد.

وی همچنین بیان کرد: تاکنون ۱۷ هزار و ۹۲۰ روستا به 2G و ۱۴ هزار و ۲۶۵ روستا به 3G و ۸۷۹۶ روستا به 4G متصل شده‌اند. همچنین ۲۰۰ سایت در جهت توسعه پوشش روستایی راه‌اندازی شده‌اند و تصمیم داریم در راستای اجرای پروژه USO تا پایان سال جاری، ۴۱۰ سایت دیگر نیز راه‌اندازی کنیم.

باقر صمدی، معاون دیجیتال مدیرعامل ایرانسل، به سرویس‌های ارائه‌شده توسط ایرانسل اشاره کرد و پلتفرم‌های تعاملی از جمله پلتفرم‌های آموزشی، سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری جهت نگه‌داری اسناد داده، حمایت از کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال و سرویس خانه هوشمند که راه ورود به IOT در حوزه B2C خواهد بود، را از جمله سرویس‌های جدید ایرانسل معرفی کرد.

بیشتر بخوانید: 2 گیگ اینترنت رایگان ایرانسل برای روستاییان

اتصال ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا پایان سال

محمدجواد آذری جهرمی در این مراسم به برنامه ششم توسعه نیز اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه دولت و به نمایندگی از آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه داشتند که تا پایان سال برنامه اتصال ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات را اجرایی کنند. این عدد در در سال اول برنامه ششم توسعه، حدود ۳۰ درصد بود و امروز به ۹۰ درصد رسیده است. تلاش داریم که تا پایان سال به بالاتر از اهداف برنامه برسیم و ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل کنیم. امروز با سرمایه‌گذاری ۳۰۶ میلیارد تومانی که بخش عمده آن توسط دولت و بخش دیگر توسط بخش خصوصی پرداخت شده، ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند؛ رسیدن  از ۱۰ درصد  به ۶۰ درصد اهداف برنامه برای توسعه ارتباطات روستایی کار سختی نیست؛ چراکه عمده روستاهای کشور که پرجمعیت هستند در نزدیکی شهرها قرار دارند و برقراری ارتباط برای آن‌ها به راحتی انجام می‌شود. اما رسیدن از ۹۰  به ۱۰۰ درصد زحمت دارد! باید در نظر بگیریم که روستاهای باقی‌مانده عمدتاً در مناطق صعب‌العبور قرار دارند و برای توسعه روستایی نیازمند جاده، انتقال برق و ایجاد سکو هستند که همین اقدامات بسیار پرزحمت هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است برقراری ارتباط به روستاها، برقراری عدالت ارتباطی است که از مصادیق عدالت اجتماعی به‌شمار می‌رود. وی گفت: در جریان شیوع کرونا دیدیم که آموزش چه در مدارس و چه دانشگاه‌ها به بستر فضای مجازی منتقل شد. اقتصاد در بازار بورس، سهام عدالت و بانکداری مبتنی‌بر فضای مجازی شدند. بخش مهمی از کنترل شیوع ویروس کرونا نیز در اطلاع‌رسانی هم بر بستر فضای مجازی محقق شد.

تحول دیجیتال در راستای برقراری عدالت ارتباطی

آذری جهرمی معتقد است که این اتفاقات نشان داد نیاز به فضای مجازی در دنیای امروز اهمیتی دوچندان پیدا کرده است. او اعلام کرد: در این مدت ترافیک ما ۱۵۰ درصد رشد کرد و مجموعاً ۲.۵ برابر شده است. تمامی این اقدامات به این علت رخ می‌دهند تحول دیجیتال رقم خورده که از نتایج ان شکوفایی اقتصاد دیجیتال است. تلاش داریم تا با آماده کردن چنین بستری ظرفیت اشتغال را برای آن‌ها افزایش دهیم و زندگی مردم را راحت‌تر کنیم تا شفافیت ایجاد شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است که ایرانسل در حرکت به سمت تحویل دیجیتال پیشگام بوده است. دلیل این موضوع آن است که ایرانسل فضا را برای جوانان باز کرده از انحصارگرایی در ارائه خدمات فناوری اطلاعات دوری کرده است. او همچنین برای ایرانسل پیشنهاداتی نیز داشت که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

پیشنهاد اول این است که ظرف یک ماه با همکاری سکوهای توزیع محتوای کاربر محور، شرایطی را فراهم کنند تا بخشی از درآمد گردش محتوا در شبکه به تولیدکننده محتوا برسد. لیک جهش بزرگ در تولید محتوا بر بستر پلتفرم‌های موجود در شبکه ملی اطلاعات حائز اهمیت است. امیدواریم که ایرانسل به‌عنوان بزرگ‌ترین اپراتور دیجیتال ایران، بتواند در این یک ماه به پیاده‌سازی این مکانیزم مهم و ایجاد یک انقلاب در فضای تولید محتوا برسد.

پیشنهاد دوم در ارتباط با حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی است. ایرانسل باید تبدیل به اپراتور حفاظت‌کننده از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی شود. از ابتدای دولت دوازدهم کارهای مهمی برای زیست‌بوم کودکان و نوجوان صورت گرفت. از این موارد می‌توان به توسعه تبلت‌ و گوشی و سکوهای اختصاصی‌سازی‌شده مخصوص کودکان و نرم‌افزارهای مدیریت والدین اشاره کرد. همچنین در حوزه محتوا شکایتی از وزارت ارتباطات شد که چرا این وزارتخانه وارد حوزه تولید محتوا شده است.این تلاش‌ها سبب شد تا بتوانیم زیست‌بوم مخصوص کودک و نوجوان را در فضای مجازی کشور توسعه دهیم. رسانه‌ها نیز باید به والدین آگاهی‌رسانی کنند که برای حفاظت از کودکان در فضای مجازی چه تمهیداتی انجام ‌گرفته است. این موضوعی است که باید برای آن تلاش شود.

وی افزود: تقاضای سوم هم اینکه شما زحمت کشیدید و فرایند دسترسی را برای مردم این روستاها فراهم کردید، برای اینکه کام مردم هم شیرین شود، یک بسته افتتاحیه یا عیدانه به مردم این روستاها تقدیم کنید و با ارسال پیامک مردم را مطلع کنید تا از عیدانه این افتتاح و خدمات رایگان بهره‌مند شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: درحال حاضر مردم ۱۰۳۴ روستا می‌توانند از شبکه شاد استفاده کنند و آموزش‌شان مستمرتر شود، دانشجویان این مناطق نیز می‌توانند از خدمات آموزش مجازی استفاده کنند. مردم روستا برای خدمات بانکی و گرفتن یارانه دیگر نیازی نیست با طی مسافت‌هایی طولانی به شهر بروند. همچنین می‌توانند دستاوردهای خود مثل صنایع‌دستی و کشاورزی را به همه نقاط کشور به کمک فضای مجازی ارائه کنند. این اتفاق قدم مهمی در توسعه شبکه ملی اطلاعات بود که در هفته‌های آینده از توسعه زیرساخت‌های اطلاعاتی آن خبرهای خوبی برای مردم خواهیم داشت.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید