1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. پایان جنگ سوریه و گشایش روابط با ایران
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

پایان جنگ سوریه و گشایش روابط با ایران

ایران و سوریه

با توجه به سابقه روابط همکاری و اقتصادی میان دو کشور ایران و سوریه، فصل جدیدی از روابط اقتصادی میان دو کشور رقم می خورد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که سوریه درگیر جنگ بوده و درتمامی بخش‌ها مشکلات بسیاری داشته است، اما با توجه به اتمام جنگ دراین کشور، روابط اقتصادی میان دو کشور ایران و سوریه شروعی دوباره خواهد داشت.

آنچه مسلم است این که روابط ایران و سوریه یکی از قدیمی ترین روابط سیاسی، اقتصادی میان ایران و کشورهای خاورمیانه بوده است که با توجه به نقاط مشترک زیاد میان دو کشور روابط سیاسی و نظامی و اقتصادی مناسبی با هم داشته اند.

اگرچه این روابط خیلی خوب نبوده اما سوابق خوبی در آن به ثبت رسیده و رقم خورده است .

تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه و پایگاه امن اقتصادی

همچنین دو کشور به دلیل تنظیم روابط اقتصادی مناسب و سهیم شدن ایران در بازسازی و انجام پروژه های مختلفی که در حال حاضر در سوریه آماده واگذاری است، از دو سال پیش اقدام به تشکیل اتاق مشترک بازرگانی کردند.

درهمین حال، اتاق ایران به منظور گسترش روابط تجاری دو کشور و ایجاد یک پایگاه امن برای تجار ایرانی اقدام به تاسیس مرکز تجارت ایرانیان در دمشق کرد.

پس از تشکیل و آغاز به کار اتاق بازرگانی مشترک میان دو کشور، بیشترین سهم صادرات در نیمه اول سال گذشته مربوط به محصولات لبنی مانند شیرخشک اطفال و شیرخشک صنعتی و صنایع پایین دستی آهن و فولاد مانند لوله پروفیل تو خالی و همچنین محصولات دارویی مانند آنتی بیوتیک و مکمل های دارویی و واکسن ها بوده است.‌

این درحالی است که باید در نظر داشت که با توجه به نیازهای فراوان کشور سوریه در بخش‌های مختلف و حضور کشورهای مختلف از قبیل روسیه و ترکیه برای گرفتن این‌ بازار، در سوریه با بازاری بسیار رقابتی مواجه هستیم .

بازار رقابتی سوریه و لزوم حضور بخش خصوصی

با توجه به رقابتی بودن بازار سوریه و عدم اطلاع بخش خصوصی از این بازار نیاز به اطلاع رسانی درست و دقیق بر پایه واقعیتهای موجود در کشور سوریه امری بسیار حیاتی برای صاحبان سرمایه جهت اتخاذ تصمیمی صحیح است .

درهمین راستا، اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه تلاش دارد تا با جمع آوری اطلاعات کامل و جامع خدمتی را جهت حضور در کشور سوریه و مشارکت در پروژه های مختلف ارائه کند.

اما دراین میان دولت سیزدهم نیزاز ابتدای شروع به کار به دنبال توسعه روابط همکاری با کشورهای همسایه از جمله سوریه بوده است و اقداماتی را دراین خصوص انجام داده است .

درهمین راستا، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اراده تهران و دمشق برای دستیابی به مشارکت‌های واقعی اقتصادی دو کشور،گفته است: پایان جنگ در سوریه سرآغاز دوره جدید روابط اقتصادی تهران و دمشق است.

پایان جنگ در سوریه و آغاز روابط اقتصادی ایران با این کشور

رستم قاسمی درباره سفری که چند روز پیش به سوریه داشته اظهار کرده است: پایان جنگ در سوریه سرآغازی برای دوره جدید روابط اقتصادی دو کشور است، به ویژه اینکه ایران و سوریه طی سال‌های جنگ تروریسم بین‌الملل در کنار یکدیگر بوده‌اند.

وی تاکید کرده که گفت‌وگو‌ها در حوزه‌های متعدد از جمله صنعتی، ساختمان و تاسیسات زیر ساختی خواهد بود.

همچنین سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه نیزضمن اشاره به پیوند‌های ناگسستنی دو ملت و جانفشانی جوانان غیور ایرانی در خاک کشورش گفته است که ما در سوریه خواهان همکاری گسترده‌ای با ایران هستیم.

وی ابراز امیدواری کرده که دیدار‌های وزیر راه و شهرسازی ایران و هیات همراه با مقامات سوری منجر به توافقاتی برای رسیدن به شراکت‌های اقتصادی و تجاری میان دو طرف شود.

فرصت‌های مغفول مانده در روابط اقتصادی ایران و سوریه

درادامه این سفر، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی همچنین از احیای فرصت‌های مغفول‌مانده اقتصادی کشور سوریه برای ایران خبر داد و گفته است:‌ تعلل دیگر جایز نیست.

وی در توئیتردرباره توسعه روابط اقتصادی نوشته است: تفاهمنامه‌های اقتصادی و عمرانی انجام پذیرفته در سفر به سوریه، بسیاری از فرصت‌های مغفول مانده را برای فعالان اقتصادی و عمرانی احیا خواهد کرد که می تواند برای جوانان ما اشتغال و برای سرمایه‌گذاران ایرانی ارزش‌افزوده بسیاری به‌دنبال داشته باشد. تعلل دیگر جایز نیست.

تاکید مقامات سوری بر ضرورت توسعه روابط اقتصادی دو کشور

همچنین چندی پیش نیز در راستای توسعه و بهبود روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور ایران و سوریه، «فیصل المقداد»، وزیر خارجه سوریه ، به تهران سفر کرده بود و در سفر خود با مقام‎های کشورمان از جمله «حسین امیر عبداللهیان»، وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرده بود.

درهمین حال، این مقام سوری اعلام کرده که به طور قطع، با توجه به حمایت های پی در پی ایران درزمان جنگ در سوریه، ورود این کشور برای برای مشارکت در پروژه‌های اقتصادی و افزایش صادرات محصولات خود به این کشور، برای هردو کشور موثر خواهد بود.

مقامات سوری معتقدند که همکاری دو کشور در جهت رونق اقتصادی و افزایش تولید و ایجاد اشتغال دو کشور خواهد شد و در کنار آن گسترش روابط سیاسی نیز اتفاق خواهد افتاد.

ظرفیت‌های سوریه، فرصتی مغتنم برای ایران

این درحالی است که سوریه نیز ظرفیت آن را دارد تا ایران با ورود اقتصادی به این کشور، بخش قابل توجهی از اقتصاد آن را در دست بگیرد.

درهمین راستا، در دولت سیزدهم این انگیزه دیده می‌شود که با کشور‌های منطقه و کشور‌های همسایه روابط گسترش یابد به ویژه در زمینه روابط اقتصادی که ایران به خاطر داشتن ظرفیت‌های لازم می‌تواند به این مقوله ورود کند.

در این میان کشورهای اروپایی و عربی نیز برای بازسازی سوریه اعلام آمادگی کرده‎اند، اما سوریه نمی‌تواند به آن‌ها اعتماد کند.

ضرورت ورود بخش خصوصی به روابط اقتصادی دو کشور ایران و سوریه

اما مسوولان دولتی براین باورند که علاوه بر دولت، بخش خصوصی نیز باید در روابط تجاری ایران و سوریه ورود کند تا دستاوردهای بهتری حاصل شود.

زیرا به اعتقاد مسوولان دو کشور، ایران و سوریه در زمینه‌های مختلف همکاری‌های خوبی با یکدیگر دارند، اما همکاری‌های اقتصادی آن‌طور که مورد نظر سران دو کشور است، هنوز به ثمر ننشسته و چارچوب مورد نظر دو طرف شکل نگرفته است.

از اینرو روابط دو کشور باید با همکاری بخش خصوصی شکل گیرد تا سرعت یابد و دستاوردهای اقتصادی مناسبی رقم خورد.

 

 

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست