به دنبال پیگیری مجلسی ها برای اخذ مالیات از خانه های خالی و تصویب آن مقرر شدن  مالکان خانه‌های خالی از سکنه باید در سال اول اجرا معادل ۵/ ۵ درصد قیمت روز مسکن، مالیات پرداخت کنند. در راستای تصویب این طرح صاحبان واحدهای مسکونی خالی با انعقاد اجاره نامه های صوری سعی بر فرار از پرداخت مالیات واحدهای مسکونی خالی خود دارند.

رئیس اتحادیه املاک درخصوص انعقاد این اجاره نامه های صوری گفته است: در صورت اطلاع از انعقاد اجاره نامه های صوری برای واحدهای مسکونی خالی دفتر املاک خاطی پلمب و پروانه اش باطل می شود.

مصطفی قلی خسروی اظهار کرده است: اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی که از سوی مجلس مصوب شده ضروری است و ما نیزبا نوجه به اختیارات خود منافذ فرار از قانون را می‌بندیم.

وی ضمن اشاره به ابلاغ بخشنامه ای به دفاتر املاک اظهار کرده است : اتحادیه املاک بخشنامه ای را به تمامی دفاتر املاک ابلاغ کرده تا هیچ دفتری اقدام به انعقاد اجاره نامه صوری برای واحدهای مسکونی نکند زیرا درصورت اطلاع دفتر خاطی پلمب و پروانه صاحب املاک باطل می شود.

بیشتر بخوانید: هدف از اخذ مالیات از خانه های خالی افزایش عرضه است

خسروی تاکید کرده است: با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، دریافت کد رهگیری برای کلیه قراردادهای اجاره الزامی است و از طرفین معامله می‌خواهیم این موضوع را حتماً از دفاتر املاک مطالبه کنند.  

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزوده است: موجران و مستاجرانی که متقاضی وام کمک ودیعه اجاره مسکن یا دیگر تسهیلات دولتی هستند حتماً باید دریافت کد رهگیری را جدی بگیرند.

خسروی همچنین به ممنوعیت درج قیمت مسکن در سایت های اینترنتی اشاره کرده و گفته است :با توجه به اجرای ممنوعیت قضایی برای درج قیمت مسکن در سایت های اینترنتی بازار مسکن آرامش نسبی را درپیش گرفته و و معاملات مسکن رونق یافته است .

وی خاطر نشان کرده است : ما با ارائه خدمات املاک به صورت آنلاین هیچ تناقضی نداریم وبا روال کشورهای دیگر که برای پیداکردن قیمت مسکن و یا گزینه خرید و فروش و رهن و اجاره به سایت های اینترنتی مراجعه می کنند همراه هستیم .

رییس اتحادیه املاک در ادامه گفته است : اما با توجه به آشفتگی هایی که دربازار مسکن از طریق اعلام قیمت درسایت های اینترنتی ایجاد شده بود درج قیمت در این سایت ها ممنوع شد .

 خسروی خاطر نشان کرد : درحال حاضر مشاوران املاک می توانند به سامانه کد رهگیری مراجعه کنند و در هر منطقه یا محله که مد نظر دارند آخرین قیمت را بر اساس معامله ای که انجام شده ببینند. اگر رویه بر این اساس باشد دیگر شاهد اعلام قیمت های دلخواه از طرف برخی مالکان که به نابسامانی بازار مسکن منجر می‌شود نخواهیم بود.

رئیس اتحادیه املاک کشور اظهار کرده است :ساماندهی کد رهگیری برای صنف مشاوران املاک و ایجاد کمیسیون ها برای تنظیم بازار از جمله خدماتی است که مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت ارائه کرده است. 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *