درراستای اجرای طرح “سلامت نوروزی” اورژانس ریلی و آمبولانس دریایی در نوروز 1400 اجرایی می شود.

به گزارش برات نیوز، سخنگوی سازمان اورژانس کشور از آغاز اجرای طرح “سلامت نوروزی” اورژانس از 25 اسفند خبر داد.

طی یک سال گذشته و شیوع بیماری کرونا تجربه نشان داده که دراغلب موارد و تعطیلی ها برخی از مردم اقدام به سفر می کنند.

بنابراین به نظر می رسد نوروز 1400 نیز باز برخی از مردم قصد سفرهای نوروزی را داشته باشند.

ابلاغ دستورالعمل وزارت بهداشت به سازمان اورژانس کشور

به همین منظور وزارت بهداشت دستور العملی را در خصوص اجرای طرح “سلامت نوروزی” به سازمان اورژانس کشور ابلاغ کرده است .

این سازمان نیز بر حسب وظیفه هرساله با اجرای طرح های متفاوتی نسبت به سال های گذشته قصد دارد تا سلامت مسافران نوروزی را تحت هر شرایطی تامین کند .

اجرای طرح اورژانس ریلی و آمبولانس دریایی در طرح سلامت نوروزی 1400 از جمله اقدامات متفاوتی است که سازمان اورژانس کشور درنظر دارد تا آن را اجرایی کند..

درهمین راستا، مجتبی خالدی در خصوص به کارگیری اورژانس ریلی و آمبولانس دریایی در طرح سلامت نوروزی نیز اظهار کرد: چند اقدام متفاوت در طرح “سلامت نوروزی” 1400 اجرا خواهد شد که اجرای اورژانس ریلی و آمبولانس دریایی از جمله مهمترین این اقدامات است.

به کارگیری پنج فروند شناور دریایی در طرح “سلامت نوروزی”

وی ادامه داد: در طرح امداد ریلی در چند نقطه واگن های آمبولانسی طراحی شده البته امیدواریم در طرح سلامت نوروزی به آن نیاز نشود، چرا که عموما برای مصدوم های انبوه یا بیماران تعداد بالا به کار گرفته می شود که البته این آمادگی هم ایجاد شده است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشورهمچنین درخصوص طرح آمبولانس دریایی یا همان شناورهای دریایی اظهار کرد: دراین طرح پنج فروند شناور استاندارد دریایی که آمبولانس دریایی محسوب می شوند را در سازمان اورژانس کشور طراحی کردیم .

خالدی ادامه داد: در حال حاضر این شناورها درحال ارائه خدمات به خصوص به جزایر جنوبی کشور هستند.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: این آمبولانس های دریایی بیماران و مصدومان جزایر را به مرکز بیمارستان های تخصصی یا مراکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی منتقل می کند.

تجهیز 3 هزار پایگاه اورژانس در کشور در طرح “سلامت نوروزی”

سخنگوی سازمان اورژانس کشور درباره طرح “سلامت نوروزی” سال ١٤٠٠ اعلام کرد: با تجهیز 3 هزار پایگاه اورژانس، ۵۵۰۰ دستگاه آمبولانس، ۶۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۴٧ فروند بالگرد اورژانس و پنج شناور دریایی تلاش می کنیم که طرح “سلامت نوروزی” را آغاز کنیم.

خالدی درباره چگونگی اجرای طرح “سلامت نوروزی” اظهارکرد: طبق دستور دکتر نمکی وزیر بهداشت امسال مسئولیت طرح سلامت نوروزی به دکتر کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور ابلاغ شده است .

وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط کرونا انتظار سفر نداریم، اما به جهت اینکه باید آمادگی لازم در این حوزه صورت گیرد طرح سلامت نوروزی را از ٢۵ اسفندماه آغاز می کنیم و این طرح تا ١۴ فروردین ماه سال ١۴٠٠ ادامه خواهد داشت.

اورژانس پیش بیمارستانی بیشترین نیاز مردم در نوروز

سخنگوی سازمان اورژانس کشور بیان کرد: این طرح در تمام حوزه های مرتبط با سلامت در وزارت بهداشت و در سازمان های همکار ما انجام خواهد شد.

به گفته وی طبیعتاً یکی از سازمان هایی که به صورت ویژه باید برنامه ریزی انجام دهد اورژانس پیش بیمارستانی است.

وی تاکید کرد: بیشترین نیاز مردم در طول مدت طرح سلامت نوروزی، اورژانس های پیش بیمارستانی است.

 خالدی اظهار کرد: تلاش می کنیم که طرح سلامت نوروزی را آغاز کرده و دسترسی مردم برای خدمات اورژانسی در تمام نقاط ایران در نوروز 1400، فراهم باشد.

تهیه دستورالعمل ویژه طرح”سلامت نوروزی”

خالدی درباره اقداماتی که در این زمینه تا کنون انجام شده است، گفت: دستورالعمل ویژه طرح “سلامت نوروزی” تهیه شده و در حال آماده شدن است که برای تمام روسای دانشگاه ها ارسال شود.

وی افزود: این طرح فقط مخصوص اورژانس پیش بیمارستانی نیست و برای تمام مراکز درمانی از جمله دولتی و خصوصی اجرا خواهد شد.

این مقام مسوول همچنین گفت: اقدامات خوبی توسط کارشناسان بهداشت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی انجام خواهد گرفت .

سخنگوی سازمان اورژانس کشور خاطر نشان کرد:همچون سال های قبل طرح سلامت نوروزی، رسیدگی به تمام اقدامات بهداشتی، بررسی مراکز اقامتی، رفاهی و مراکز تهیه و توزیع غذا به صورت ویژه توسط کارشناسان بهداشتی، بازرسی اجرا خواهد شد .

وی افزود: ارایه توصیه های لازم برای ارتقاء سطح بهداشتی با توجه به شرایط ویژه ای که در خصوص کرونا مطرح است، نیز صورت می پذیرد.

عدم پذیرش مهمان شهرهای قرمز در نوروز ۱۴۰۰

خالدی در ادامه با ارائه توصیه هایی به مردم در ایام نوروز گفت: طرح سلامت نوروزی مطابق با دستورالعمل و پروتکل های کرونا انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: یعنی شهرهایی که در طول طرح توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا قرمز عنوان شوند، طبیعتاً مهمانپذیر نخواهند بود.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: حتما هموطنان توصیه های ستاد ملی کرونا را رعایت کنند که همچنان داشتن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، رعایت بهداشت از الزاماتی است که طرح سلامت نوروزی به آن می پردازد و انتظار داریم که توسط تمام مردم عزیز رعایت شود.

این مقام مسوول اظهار کرد: ما برای بازرسی هایمان هم از دانشگاه و هم از وزارت بهداشت برای بررسی روند ارائه خدمات در طرح سلامت نوروزی نیرو اعزام می کنیم .

اعلام مشکلات بهداشتی و سلامتی نوروزی شهروندان از طریق ۱۹۰

وی تصریح کرد: خواهش من این است اگر هموطنان مشکلی در زمینه بهداشتی و سلامتی داشتند بدون نیاز به پیش شماره با شماره ١٩٠ تماس بگیرند و نکاتی که مورد نیاز هست را اطلاع دهند تا بررسی شود.

خالدی در خصوص توصیه های انجام شده به مراکز درمانی اظهار کرد: توصیه شده که اورژانس های مراکز درمانی  به صورت ویژه فعال باشند؛ چند بخش مثل بخش های ویژه، آی سی یو، بخش مراقب های بیماران قلب، سی سی یو، بخش های دیالیز، بخش اقدامات کلینیکی یا پاراکلینیکی باید فعالیت صد درصدی خود را حفظ کنند.

وی ادامه داد:  این اطمینان خاطر باید ایجاد شود که مردم عزیز احساس نکنند اگر تعطیلات نوروزی وجود دارد کم و کسری در ارائه خدمات حوزه سلامت صورت می گیرد.

به کارگیری تمام توان نیروهای اورژانس کشور برای نوروز 1400

سخنگوی سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: به همین دلیل تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم. در همین راستا با سازمان نظام پزشکی، سازمان انتقال خون و تمام سازمان های همکار، مثل بیمارستان های مراکز خصوصی یا حتی نظامی هماهنگی های لازم انجام شده است تا طرح سلامت نوروزی ١۴٠٠ از سال های گذشته قوی تر باشد.

وی در پایان تاکید کرد: در طرح نوروزی سال ١۴٠٠ از تمام امکانات خود استفاده خواهیم کرد تا تمام هموطنان ما در سراسر کشور با کمترین مشکل و گرفتاری به خدمات لازم دسترسی داشته باشند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *