کنسول‌های نسل بعدی سونی و مایکروسافت، زودتر از آن چه تصورش را می‌کنید، عرضه خواهند شد و قابلیت‌های شگفت انگیز و جدید آن‌ها، بازی‌بازان و مردم را برای خرید، ترغیب می‌کنند. در این میان، یکی از قابلیت‌های جالب کنسول ایکس باکس سری ایکس، می‌تواند برای کاربران بسیار مفید باشد و البته قدرت سخت افزاری بالای این کنسول نسل نهمی را نشان دهد. اجرای همزمان چند بازی ویدیویی، شاید چیزی است که در گذشته و با کنسول‌های خانگی، مشاهده نکرده بودیم اما حالا قرار است به آن عادت کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر با رسانه برات نیوز همراه باشید.

در ماه‌های گذشته و زمانی که مایکروسافت از قابلیت‌ها و ویژگی‌های کنسول نسل نهمی خود، یعنی کنسول ایکس‌ باکس سری ایکس (Xbox Series X) رونمایی می‌کرد، یک قابلیت جالب معرفی شد که بسیار کارآمد و خوب به نظر می‌رسید. با استفاده از این قابلیت که Quick Resume نامیده می‌شود، بازی‌بازان و مخاطبان می‌توانند به صورت همزمان، چند بازی را اجرا نمایند و در زمان دلخواه، به ادامه هر کدام مشغول شوند. البته این قابلیت Quick Resume برای کنسول ایکس باکس سری اس (Xbox Series S) نیز وجود خواهد داشت اما هنوز نمی‌دانیم که آیا به دلیل سخت افزار نسبتا ضعیف‌تر این کنسول، در تعداد بازی‌هایی که می‌توان به صورت همزمان اجرا کرد، تاثیری گذاشته خواهد شد یا خیر؟

نکته جالب این جا است که مایکروسافت به تازگی، کنسول ایکس باکس سری ایکس را برای رسانه‌های سرشناس در حوزه‌ بازی‌های ویدیویی فرستاده و دیگر لازم نیست از خوبی‌ها و ویژگی‌های کنسول نسل نهمی مایکروسافت، از زبان خودِ این شرکت بشنویم. در خصوص قابلیت Quick Resume، وب‌ سایت و رسانه گیم اسپات (GameSpot) توضیح داده که آن‌ها توانسته‌اند به صورت همزمان، شش بازی ویدیویی را به صورت همزمان اجرا نمایند و زمانی که قصد داشته‌اند یک بازی دیگر (بازی هفتم) را اجرا نمایند، اولین عنوانی که اجرا کرده بودند، از فهرست عناوین Suspend شده حذف شد و نیاز به ریبوت یا دوباره بالا آمدن داشت. اما شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که مدت زمانی که طول می‌کشد تا بین بازی‌های اجرا شده به صورت همزمان، سوییچ کنیم و جا به جا بشویم، دقیقا چقدر است؟ طبق اطلاعات منتشر شده، به نظر می‌رسد که جا به جا شدن بین بازی‌های اجرا شده به صورت همزمان، سریع و تند است و ما را منتظر نمی‌گذارد. طبق گفته‌ی گیم اسپات، بین 5 تا 8 ثانیه زمان صرف می‌شود تا از یک بازی ویدیویی به بازی ویدیویی دیگر سوییچ کنیم و دقیقا از همان نقطه‌ای که بازی قبلی را رها کرده بودیم، گیم‌پلی را از سر بگیریم و بدون مشکل به تجربه آن عنوان بپردازیم.

اجرای همزمان بازی‌ها در ایکس باکس سری ایکس
با استفاده از قابلیت کارآمد Quick Resume در کنسول ایکس‌باکس سری ایکس بازی‌بازان و مخاطبان می‌توانند به صورت همزمان، چند بازی را اجرا نمایند و در زمان دلخواه، به ادامه هر کدام مشغول شوند.

اما نکته جالب و مهمی که باید در مورد قابلیت و ویژگی‌ Quick Resume بدانید، این است که طبق پیش نمایش‌های منتشر شده از رسانه‌های مختلف و آزمایش‌های انجام شده توسط آن‌ها، هنوز مشخص نیست که سقف اجرای بازی‌های ویدیویی به صورت همزمان روی کنسول ایکس باکس سری ایکس چقدر است و به نظر می‌رسد که تعداد بازی‌ها با تقاضای فنی آن‌ها، رابطه دارد. این بدان معنی است که هر چه عناوین جدید‌تر (بازی‌های نسل نهم) را اجرا نمایید، تعداد بازی‌هایی که می‌توانید به صورت همزمان اجرا کنید، کاهش می‌یابد و برعکس، هر چه بازی‌ها قدیمی‌تر (برای نسل‌های قبلی) باشند، تعداد عناوینی که می‌توان به شکل همزمان اجرا کرد، افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال، در پیش نمایش رسانه GamesBeat اعلام شده که شما می‌توانید 4 بازی ویدیویی را به صورت همزمان اجرا کرده و آن‌ها را Suspend کنید. این طور که به نظر می‌رسد، این رسانه نسبت به گیم اسپات، بازی های سنگین‌تر و پر تقاضاتری را اجرا کرده است. از آن جایی که شرکت مایکروسافت در گذشته اعلام کرده بود که بازی‌بازان می‌توانند حداقل 3 بازی را به صورت همزمان اجرا نمایند، پس حداقل می‌دانیم که تحت هر شرایطی (حتی سخت‌ترین شرایط)، می‌توان سه عنوان را Suspend کرد و همزمان آن‌ها را اجرا نمود.

بیشتر بخوانید: آپشن جدید ایکس باکس سری ایکس با قابلیتی ویژه

اما در آن طرف قضیه، یک رسانه دیگر به نام Ars Technica، عناوین و بازی‌های ویدیویی متعلق به نسل‌های گذشته‌ را اجرا کرد و به نتیجه متفاوتی رسید. این رسانه به عنوان مثال، چند بازی از کنسول ایکس باکس وان، چند بازی از نسل ایکس باکس 360 و چند بازی از نسل ایکس باکس اریجینال روی ایکس باکس سری ایکس اجرا کرده (با استفاده از قابلیت پشتیبانی از نسل قبل یا Backwards Compatibility) که طبیعتا عناوین کم تقاضاتری نسبت به بازی‌های نسل نهمی محسوب می‌شوند. این رسانه اعلام کرده که با این راه، آن‌ها توانسته‌اند به صورت همزمان 12 بازی ویدیویی را به صورت همزمان اجرا نمایند که عدد تاثیر گذاری است. با این حال، رزولوشن اجرایی تمام آن‌ها به 1080p محدود شده بود و در نظر گرفتن این نکته نیز مهم است.

با تمام این تفاسیر، قابلیت Quick Resume یکی از ویژگی‌های بسیار خوب و قابل توجه کنسول ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس محسوب می‌شود. از آن جایی که تا کنون مطمئن شده‌ایم که میزان تقاضای بازی‌های ویدیویی با تعداد عناوینی که می‌توانیم اجرا کنیم، رابطه تنگاتنگی دارند، پس برایمان جالب خواهد بود که ببینیم توانایی کنسول ضعیف‌تر مایکروسافت، یعنی ایکس باکس سری اس در توانایی اجرای همزمان بازی‌های ویدیویی تا چقدر است و قطعا آن‌ نتایج نیز می‌تواند جالب توجه باشد.

هر دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در تاریخ 10 ماه نوامبر سال 2020 میلادی، مصادف با سه شنبه، 20 آبان ماه سال 1399 شمسی منتشر خواهند شد.

نظر شما در مورد قابلیت کارآمد و جالب Quick Resume در کنسول‌های نسل بعدی مایکروسافت، مخصوصا کنسول ایکس باکس سری ایکس چیست؟ نظرات خوب خود را با برات نیوز به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *