یکی از کارشناسان فعال حوزه نفت اذعان داشت: احتمال افزایش قیمت نفت در آینده وجود دارد.

به گزارش برات‌نیوز، مرتضی بهروزی‌فر در رابطه با تاثیر واکسن کرونا بر قیمت نفت اظهار داشت:

« تاثیر واکسن کرونا بر بازار نفت سریع نخواهد بود، حداقل ۶ تا ۹ ماه طول خواهد کشید تا شاهد تاثیر واکسن بر بازار نفت باشیم، اما اگر مشکلات حل شود احتمال افزایش قیمت نفت در آینده وجود دارد. در حقیقت می توان انتظار قیمت ۵۵ تا ۶۰ دلار را داشت اما نمی‌توان بیش از این قیمت را پیش بینی کرد.»

وی همچنین تاکید کرد: هیچ کشوری برای ورود به بازار نفت به اجازه دیگر کشورها نیازی ندارد، ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بیشتر بخوانید: افزایش قیمت نفت سنگین ایران

به عقیده بهروزی‌فر، کشورهایی مانند روسیه و عربستان درصدد افزایش میزان تولیدات خود هستند. البته آن‌ها بر این موضوع واقفند که افزایش تولید نفت سبب کاهش قیمت‌ها شده و به ضرر آن‌هاست.

وی گفت: «هیچ کشوری برای ورود به بازار و افزایش تولید اجازه نخواهد گرفت ولی اگر بخواهد خارج از روال هایی که درنظر گرفته شده افزایش تولید داشته باشد به خودش و بقیه ضرر وارد می کند.»

به عقیده بهروزی‌فر، کشور ما شرایط متفاوتی را نسبت‌به دیگر کشورها تجربه می‌کند؛ چراکه با شدیدترین تحریم‌ها مواجه بوده و میزان صادرات آن کاهش یافته است. حتی میزان صادراتی که در حال‌حاضر در جریان است با هزینه بسیار بالایی انجام می‌شود.

افزایش تولید نفت به ضرر ایران نیست

بهروزی‌فر در ادامه سخنان خود گفت: تصور من این است که جنگ قیمتی اتفاق نخواهد افتاد و کشورها مجبور به پذیرش ایران هستند اما اگر جنگ قیمت نیز اتفاق بیفتد ایران کمترین ضرر را خواهد دید چراکه وضعیت ایران از حالت فعلی بدتر نخواهد شد.

به عقیده وی افزایش تولید نفت و جنگ قیمتی تنها به ضرر کشورهایی‌ست که اکنون حجم بالای صادرات و درآمد بالا دارند.

وی همچنین اظهار کرد: عربستان و روسیه می‌توانند برای ورود ایران به بازار نفت مانع‌تراشی کنند اما به ضرر خودشان تمام می‌شود؛ چراکه ایران کمترین حجم صادرات را با روش های پیچیده، قیمت ارزان دارد و برای وصول مطالبات نیز با مشکل مواجه است.

به گفته بیژن زنگنه، وزیر نفت، اگر تحریم‌ها برداشته شوند و منابع محدودی برای احیای چاه‌های نفت نیاز داریم تأمین شود، صادرات نفت ما به 2.3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

زنگنه معتقد است در چنین شرایطی نه تنها بازار برای این میزان افزایش تولید نفت وجود دارد، بلکه قیمت نفت هم کاهش نخواهد یافت.

وی همچنین اعلام کرده بود: اوپک حساسیت و تعهد لازم را برای حفظ قیمت دارد و سازوکار لازم هم تعبیه شده است و افزایش تولید نفت حق ایران است و بازار آن نیز وجود دارد ما برای افزایش تولید نفت از کسی اجازه نخواهیم گرفت اما باید صبر کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *