به گزارش برات‌نیوز، رضا باقری اصل، دبیر کارگروه تعامل پذیری در پانزدهمین جلسه کارگروه تعامل پذیری اعلام کرد: از آنجایی که احراز هویت آنلاین سیم‌ کارت و ثبت احوام، جزء احراز هویت‌های پایه‌ای محسوب می‌شوند، امکان انجام آن‌ها به‌صورت آنلاین وجود ندارد. تنها در صورتی می‌توان در بخش‌های مختلف از جمله بورس امکان احراز هویت آنلاین را پیاده‌سازی کرد که در بخش‌های پایه‌ای یکبار احراز هویت به صورت فیزیکی صورت گرفته باشد.

وی همچنین تأکید کرد که به همین دلیل فروش آنلاین سیم‌کارت ممنوع بوده و تنها از طریق ارائه کارت ملی هوشمند می‌توان سیم‌کارت تهیه کرد. دلیل این امر آن است که سرویس‌های احراز هویت از طریق سیم‌کارت ارائه خواهند شد.

ازجمله راه‌کارهایی که در این جلسه برای برطرف‌سازی مشکل فروش آنلاین سیم‌کارت مطرح شد، فروش سیم‌کارت موبایل توسط احراز هویت بیومتریک بود. در همین جلسه دستورالعمل اولیه برای این نوع احراز هویت، مطرح و مقرر شد تا با هماهنگی اپراتورهای موبایل کشور، زیرساخت‌های مورد نیاز برای این فرایند فراهم شوند. در این جلسه یک برنامه زمانبندی ارائه شد که طبق آن، این طرح باید به صورت پایلوت در سه شهر قزوین، سمنان و زنجان تا آذر ماه سال جاری اجرایی و سپس اجرای آن در کل کشور پیاده‌سازی شود.

بیشتر بخوانید: بیش از یک میلیون نفر به صورت دیجیتالی احراز هویت شدند

در طی این جلسه طبق درخواست هیات مقررات زدایی و تسهیل فضای کسب و کار، وزارت صنعت معدن و تجارت و سازمان تامین اجتماعی قرار شد تا زیرساخت‌های دسترسی به سرویس اطلاعات هویتی شرکت‌ها از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات نیز آماده شوند.

به‌علاوه اگر شرکت‌های غیرفعال، داده‌های مربوط به مدیرعامل و اعضای هیات مدیره خود را در پایگاه ثبت شرکت‌ها بروزرسانی یا اظهار نکرده باشند، دستگاه‌های اجرایی بهره‌بردار از سرویس اطلاعات هویتی شرکت‌ها در صورت عدم برگشت داده مشخصات هویتی اشخاص حقوقی، ادامه فرایند ارائه خدمات خود را موکول به تکمیل اطلاعات مربوط در پایگاه اشخاص حقوقی خواهند کرد.

در جلسه مذکور همچنین مقرر شد تا به منظور پیشگیری از جعل و تضییع حقوق وارث یا وارثان متوفیان، سازمان ثبت احوال سرویسی برای قوه قضائیه طراحی کند تا از این طریق ارائه مشخصات وراث هر متوفی به راحتی در دسترس باشد. اطلاعات این سیستم قرار است ظرف مدت سه ماه آینده تکمیل و در اختیار قوه قضائیه قرار گیرد. همچنین درخواست سازمان بورس اوراق بهادار برای دسترسی سازمان به سرویس اصالت آرای قضایی تایید شد و قرار است تا براساس شناسه یکتا آرای قضایی صحت سنجی گواهی وراثت ارائه شده به ارکان بورس انجام شود.

رضا باقری اصل، در ابتدای این جلسه گفت ۲۵ پایگاه اطلاع رسانی کشور هنوز شناسنامه خدمات خود را به صورت دقیق مشخص نکرده‌اند و به همین علت سبب شده تا دستگاه‌‌های مختلف هنگام درخواست سرویس از یک پایگاه اطلاعات حدود و ثغور سرویس را ندانند. وی همچنین تأکید کرد که حکمرانی داده طی سال آینده به صورت کامل تغییر خواهد کرد و اگر دستگاه‌ها اقدامی برای مشارکت داده‌‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی‌اشان با سایر دستگاه‌ها انجام ندهند حاکمیت آنان بر آن پایگاه اطلاعاتی لغو شده و حکمرانی پایگاه‌های اصلی کشور در اختیار یک مرکز واحد قرار خواهد گرفت. باقری اصل ادامه داد تا سال آینده حکمرانی داده به نفع مردم تغییر خواهد کرد. همچنین قرار است در جلسه آتی کارگروه تعامل پذیری، عملکرد ۱۵ جلسه کارگروه تعامل‌پذیری به صورت کامل ارائه خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *