اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

احراز هویت افراد الکترونیکی می‌شود

احراز هویت الکترونیکی

به گزارش برات نیوز، شورای عالی مبارزه با پولشویی تصمیم گرفته تا بند مربوط به دریافت مدارک هویتی معتبر و رویت آن، به‌منظور احراز هویت را از آیین‌نامه اجرایی حذف کند و در این صورت احراز هویت الکترونیکی افراد امکان‌پذیر خواهد شد. در صورت موافقت هیات وزیران و رئیس قوه قضائیه با این مسئله فرایند احراز هویت الکترونیکی برای فعالیت‌های مالی امکان‌پذیر خواهد شد. با برات نیوز همراه باشید.

تمام واحدهای مختلف کشور برای احراز هویت الکترونیکی همیشه با چالش مواجه می‌شوند و مهمترین این چالش‌ها الزام قانون مبارزه با پولشویی بر احراز هویت فیزیکی و همچنین اخذ مدرک قابل اطمینان هویتی افراد و تطبیق آن با مدارک معتبر است. طبق ماده ۵۶ آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی برای احراز هویت مشتری باید اطلاعات هویتی وی دریافت و با مدارک معتبر تطبیق داده شود، تا اینجای کار همه‌چیز تقریبا خوب است، ما کار آنجایی سخت می‌شود که بند 1 ماده  59 این آیین‌نامه وارد می‌شود، مبنی بر اینکه احراز هویت ارباب رجوع فقط با استفاده از منابع معتبر و مستقل و اخذ مدارک معتبر قابل‌قبول است.

بیشتر بخوانید: دریافت غیرحضوری کد بورسی تشریح شد

اما حالا شورای عالی مبارزه با پولشویی با حذف این بند موافقت کرده و با بهره‌گیری از احراز هویت الکترونیکی روند اجرایی این مرحله بسیار ساده‌تر می‌شود.

از مهمترین دلایل پذیرش این حذف از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی، احراز هویت در سجام و در نهایت دریافت کدبورسی است. پس از استقبال مردم برای ثبت‌نام در سجام و احراز هویت آنانُ سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به‌دنبال احرازهویت الکترونیکی افراد بودند اما باتوجه به بند 1 ماده 59 قانون مبارزه با پولشویی عملا اجرای آن تا حدودی خلاف مقررات جاری کشور بود، ولی به‌هرحال این فرایند اجرایی شد و هم‌اکنون امکان احرازهویت الکترونیکی افراد در سجام فراهم شده، اما از طرفی شورای عالی مبارزه با پولشویی نیز برای قانونی شدن این فرایند اقدام به حذف این بند از آیین‌نامه اجرایی کرد.

بیشتر بخوانید: دریافت کد بورسی در 10 دقیقه امکان پذیر است

این پیشنهاد از سوی شورای عالی مبارزه با پولشویی برای تصویب نهایی برای هیات وزیران و رئیس قوه قضائیه ارسال شده و به نظر می‌رسد هیات وزیران با کلیات حذف این بند از آیین‌نامه اجرایی موافق است. در صورت موافقت رئیس قوه قضائیه با حذف این بندُاحراز هویت الکترونیکی افراد امکان‌پذیر خواهد شد.

با نهایی شدن این فرایند احرازهویت الکترونیکی از سوی شبکه بانکی نیز امکان‌پذیر می‌شود و شبکه بانکی می‌تواند از فرایندهای دیجیتالی برای احرازهویت افراد ستفاده کند.

و در نهایت اینکه فرایندهای مربوط به احراز هویت افراد در فضای مجازی در کارگروه بانکداری دیجیتال بانک مرکزی در حال بررسی است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید