با توجه به اعلام جزئیات شکایت از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عدم فیلتر اینستاگرام یکی از اصلی ترین جرایم اعلام شده برای احضار وزیر ارتباطات به دادگاه است.

به گزارش برات نیوز، در حالی که عدم اجرای دستور فیلترینگ ایسنتاگرام از جمله دلایل احضار وزیر ارتباطات به دادگاه است برخی منابع آگاه اعلام کرده اند که در هیچ قانونی وزیر ارتباطات مسئول اجرای دستور قضایی پالایش نیست.

در همین حال با توجه به اعلام خبر احضار وزیر ارتباطات در رسانه ها، مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جزئیات شکایات صورت گرفته از وزیر ارتباطات را اعلام کرد.

‌این درحالی است که صبح روز چهارشنبه هفته گذشته خبری مبنی بر احضار وزیر ارتباطات در رسانه ها منتشر شد.

در این خبر به جرایم متعددی که از سوی دادستان کل کشور علیه وزیر ارتباطات اشاره شده بود و از احضار جهرمی وزیر جوان دولت تدبیر و امید خبر داده بود.

عدم اجرای کاهش پهنای باند بین الملل از سوی وزیر ارتباطات

در متن این خبر اعلام شده بود که محمدجواد آذری جهرمی به دلیل استنکاف از اجرای اوامر قضایی در مورد فیلتر کردن اینستاگرام علیرغم حکم صادره به دادگاه احضار شده است.

همچنین این احضار به دلیل استنکاف از اجرای دستورات مقام‌های دولتی که اشاره به ابلاغ رییس مرکز ملی فضای مجازی به وزارت ارتباطات برای کاهش پهنای باند بین‌الملل و محدودسازی پیام رسان‌های خارجی دارد نیز بوده است.

در همین راستا سید جمال هادیان زواره مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ،در توئیتی در صفحه توئیتر خود درباره جزئیات احضار وزیر ارتباطات نوشت:

بر اساس اعلام دادستان محترم کل کشور، اتهام وزیر ارتباطات صرفا استنکاف از دستور قضایی فیلتر اینستاگرام نیست.

وی در این توئیت آورده است:

براساس اعلام دادستان محترم کل کشور برخی اعمال محدویت‌های دیگر نیز ابلاغ و اجرا نشده است.

هادیان ضمن اشاره به وجود شکایات مختلفی از وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به عناوین این شکایات اشاره کرد.

اعلام جزییات شکایت از وزیر ارتباطات به دلیل تنویر افکار عمومی

شکایت طومار وار ۴۳۲ نفر از مردم اهواز در خصوص استفاده از فضای مجازی در حمله تروریستی به رژه اهوازو شکایت طومار وار حدود ۱۵۰ نفر از طلبه‌های استان کرمان در خصوص فسادهای رخ داده در فضای مجازی از جمله سرفصل شکایات از جهرمی است که جهت تنویر افکارعمومی اعلام شده است.

همچنین شکایت ۳ فرد حقیقی با یک مضمون در خصوص فسادهای فضای مجازی و شکایتی در خصوص مصاحبه وزیر ارتباطات در مورد غصب فرکانس‌های باند ۷۰۰-۸۰۰ توسط صدا و سیما از دیگر عناوین مطرح شده در پرونده شکایات جهرمی است .

در این پرونده شکایتی نیز در خصوص توئیتی از وزیر ارتباطات در مورد میزان پیشرفت‌های ارتباطات پهن‌باند در ایران در دولت تدبیر و امید مطرح شده است .

عدم اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی و احضار وزیر ارتباطات

این در حالی است که بر اساس ادعای رسانه ها از جمله دلیل دیگر احضار وزیر ارتباطات، عدم اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی از جمله مصوبه سال ۹۱ شورا در مورد انسداد فیلترشکن‌ها و VPN ها همچنین مصوبه حمایت از پیام‌رسان‌های بومی، بوده است.

علاوه بر این جرایم، رسیدگی به شکایت مردم اهواز و چند شهر دیگر از وزیر ارتباطات و شکایت جاویدنیا معاون سابق دادستان کل کشور از جهرمی  نیز مطرح است.

شکایت سازمان صداوسیما از جهرمی در مورد اظهارنظر او در مورد بازپس‌گیری فرکانس‌های باند ۷۰۰و۸۰۰ نیز از دیگر اتهامات وزیر ارتباطات است.

عبارت مسدود سازی و فیلتر با هم متفاوت است

در خبری که در خصوص احضار وزیر ارتباطات به دادگاه منتشر شده بود اعلام شد که فیلترینگ اینستاگرام صرفا چیزی است که حامیان وزیر ارتباطات برای بازتاب گسترده این خبر از آن استفاده کرده اند.

در همین حال جهرمی در متن دفاع خود به این نکته مهم اشاره کرد و نوشت: دستور دادیار شیراز توسط دادستان کل کشور موقوف الاجرا شده است .

وی خاطر نشان کرده که در دستورات بعدی دادستان کل کشور به جای عبارت مسدودسازی از عبارت فیلتر مصادیق محتوای مجرمانه اینستاگرام استفاده شده که تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.

وزیر ارتباطات مسوول اجرایی فیلترینگ نیست

وزیر ارتباطات در ادامه اعلام کرده است:‌ لذا حکم قضایی مسدودسازی کل اینستاگرام سالبه به انتقاء موضوع است.

این در حالی است که جدای از این توضیحات بنا بر مواد ۷۴۹ و ۷۵۱ قانون مجازات اسلامی، شرکت های اینترنتی موظف به اجرای دستورات قضایی بوده و اتهام استنکاف وارد نیست.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *