عربستان و روسیه دو عضو مهم گروه اوپک و بازار نفت جهانی هستند که به نظر می‌رسد اختلاف آنها از قبل بر سر نفت دوباره از سر گرفته شده است.

برات نیوز گزارش می‌کند که گروهی از قدرتمندترین تولیدکنندگان نفت در جهان روز پنجشنبه جلسه‌ مهمی را برای بحث در مورد برگرداندن بعضی از محصولات تولید شده در سال گذشته برگزار می‌کنند.

اوپک و شرکای غیر اوپک آن، یک اتحاد انرژی که گاهی اوقات «اوپک پلاس» نامیده می‌شود، از طریق کنفرانس ویدیویی تشکیل جلسه می‌دهند تا در مورد نحوه مدیریت عرضه در بازار به توافق برسند.

این گروه سال گذشته توافق كرد كه در تلاش برای افزایش قیمت نفت، مقدار نفت تولیدی خود را محدود كند، چرا که اقدامات سختگیرانه بهداشت عمومی همزمان با شوک بی سابقه تقاضای سوخت بود.

تصمیم تأمین این هفته در شرایطی است که قیمت‌های نفت به سطح قبل از دوران کرونا افزایش یافته‌اند، تولید در ایالات متحده ضربه خورده است و همه‌گیری ویروس کرونا همچنان چشم‌انداز را محو می‌کند.

رهبر بالفعل اوپک، عربستان سعودی علناً شرکای متحد خود را تشویق کرده است که در سیاست‌های تولید بسیار محتاط عمل کنند.

او به گروه در مورد بی خیالی هشدار داد، همانطور که می‌خواهد بحران مداوم کرونا را هدایت کند.

در همین حال، روسیه، رهبر غیر اوپک، اعلام کرد که می‌خواهد با افزایش عرضه پیش برود.

تحلیل‌گران به طور گسترده انتظار دارند که اوپک+ میزان تولید خود را از سطح فعلی افزایش دهد، اما سوال در مورد میزان دقیق و این که کدام کشورها تحت تأثیر قرار دارند، هنوز وجود دارد.

گزارش شده است که در یک رویداد صنعتی ماه گذشته، ولیعهد عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی به کسانی که می‌خواهند حرکت بعدی اتحاد انرژی را پیش‌بینی کنند ، گفت: «سعی نکنید موارد غیرقابل پیش‌بینی را پیش‌بینی کنید.»

عربستان و روسیه هر دو آنچه را که می‌خواهند خواهند گرفت

تاماس وارگا، تحلیل‌گر گروه «VM Oil»، از طریق تلفن به CNBC گفت که او معتقد است اوپک و شرکای غیر اوپک کار شگفت‌انگیزی در تعادل دوباره بازار انجام داده‌اند.

با این حال، در حالی که تقاضای جهانی نفت در حال بهبود است، او هشدار داد که بهبود اوضاع هنوز خیلی شکننده است.

او افزود: «آنچه در اینجا بسیار مهم است حضور روسیه و عربستان سعودی است.

قیمت انحصاری برای بودجه روسیه بسیار کم‌تر از عربستان سعودی است، بنابراین شما نوعی شکاف در دیدگاه‌های این دو کشور خواهیم دید.»

اوپک پلاس در ابتدا موافقت کرد که تولید نفت را با رکورد 9.7 میلیون بشکه در روز در سال گذشته را قبل از اینکه از ژانویه به 7.7 میلیون و در نهایت 7.2 میلیون بشکه کاهش یابد،

کاهش دهد. سردسته اوپک، عربستان سعودی از همان ابتدای فوریه تا مارس، 1 میلیون کاهش داوطلبانه داشته است.

به نظر می رسد الكساندر نوواك، معاون نخست وزیر روسیه، ماه گذشته قصد افزایش موجودی در مسكو را داشته و ادعا می‌كند كه بازار از قبل متعادل شده است.

بیان شیلدراپ، تحلیلگر ارشد کالا در «SEB»، در یک یادداشت تحقیقاتی گفته است که: «روسیه می‌خواهد در اسرع وقت به سمت تولید عادی برگردد در حالی که عربستان سعودی می‌خواهد کمی بیشتر از قیمت‌های بالا لذت ببرد و ترجیح می‌دهد بازار را سخت در دست بگیرد. ما فکر می‌کنیم هر دو به آنچه می‌خواهند برسند.»

او افزود: «روسیه احتمالاً مجاز به افزایش بیشتر تولید خود خواهد بود، در حالی كه عربستان سعودی مقداری یا به طور بالقوه كلی از 1 میلیون بشكه در روز خود را پس خواهد داد.»

تحلیل‌گران انتظار دارند كه اوپك+ در مورد ورود 1.3 میلیون بشكه در روز به بازار در روز پنجشنبه بحث كند.

اختلاف دوباره عربستان و روسیه بر سر نفت
اختلاف دوباره عربستان و روسیه بر سر نفت

روسیه از نظر بازار شتاب بیشتری خواهد گرفت

شیلدراپ اظهار داشت که: «اظهارات عربستان سعودی نشان می‌دهد که آنها بسیار محتاط هستند. قبل از این که واکسن کرونا جادوی خود را روی فعالیت اقتصادی جهانی و تقاضای نفت نشان دهد، ترجیح می‌دهد که کمی وقت خریده و بازار را سخت کند.

بنابراین بعید به نظر می‌رسد جلسه آتی اوپک حزب نفتی را در رابطه با عرضه ماه آوریل بهم بزند.

اوپک هنوز آماده تغییر مسیر نیست

معاملات آتی نفت خام برنت بامداد سه شنبه 63.01 دلار در هر بشکه معامله شد که تقریباً 1.1 درصد کاهش داشت، در حالی که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI)، 60.02 دلار بود که بیش از 1 درصد افت داشت.

به نظر می‌رسد قیمت‌های نفت که ماه گذشته به اوج 13 ماهه خود صعود کرده بودند، ضررهایی را افزایش دادند که هفته گذشته از انتظارات اوپک برای افزایش عرضه جهانی فراتر بودند.

لوئیز دیكسون، تحلیلگر «Rystad Energy»، از طریق تلفن به CNBC گفت: «انتظار ما این است که آنها مطابق با معامله قبلی خود که در دسامبر سال 2020 اعلام شده بود، افزایش تولید داشته باشند و این افزایش تولید بیش از 500000 بشکه در روز نیست. ما انتظار داریم که این سیاست هنوز معتبر باشد.»

او افزود که: « از نظر تئوری اوپک می‌تواند 1.3 میلیون بشکه در روز تولید را افزایش دهد، اما ما فکر نمی‌کنیم که این بار قصد تولید بیشتر را داشته باشند.

روسیه از نظر بازار شتاب بیشتری خواهد گرفت، اما ما شاهد تغییر کامل نیستیم.

برای سال گذشته، اوپک پلاس کاملاً تحت کنترل عربستان سعودی بوده است.

سیاست را هدایت می‌کند. تماس‌ها را برقرار و غیره. من فکر نمی‌کنم که پس از یک سال تلاش در بازار و عرضه،

این گروه آماده تغییر مسیر، فقط با 65 دلار برنت یا بازار نفتی باشد که به طور فزاینده‌ای تنگ‌تر می‌شود.»

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *