محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان جلسه هئیت دولت در پاسخ به این سوال که اختلال در اینترنت کشور به چه علت است؟ و همچنین در رابطه با شبکه زیرساخت اینترنت، اذعان داشت زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تضادی با اینترنت جهانی ندارد و این موضوع که در اذهان شکل گرفته است که اگر شبکه ملی راه‌اندازی شود اینترنت مختل خواهد شد از اساس تفکر اشتباهی‌ست.

به گزارش برات نیوز، وی همچنین گفت: اما اختلال‌های به‌وجود آمده در رابطه با یکی از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان گزارش شده که نسخه وب آن دچار مشکلاتی بود؛ با پیگیری‌هایی که کارشناسان این حوزه در شبکه زیرساخت اطلاعات انجام دادند مشخص شد که آن‌ها برای مدیریت ترافیک خودشان، بخشی از ترافیک‌ را روی سرورهای خدمات ابری آمازون منتقل می‌کردند و شرکت آمازون در خدمت‌دهی به کاربران ایرانی برخی محدودیت‌ها را اعمال کرده است. البته بعد از پیگیری‌های لازم، این موضوع حل شد. باید بگوییم که مسئله‌ای عمومی تحت عنوان اختلال وجود ندارد؛ این شبکه نیز درحال‌حاضر، مشغول به ارائه خدمات و سرویس‌دهی است.

بیشتر بخوانید: ایجاد زیرساخت های نسل پنجم اینترنت

آذری جهرمی همچنین در رابطه با گوشی‌هایی که با برند صاایران تولید شده اما چینی هستند، گفت: اینکه ما تکنولوژی تولید گوشی را از صفر تا صد تأمین قطعات و طراحی را در کشور داشته باشیم و بخواهیم در تولید همه قسمت‌های آن روی پای خودمان بایستیم در حال حاضر امکان‌پذیر نیست؛ در ابتدای مسیر تولید، کاملا طبیعی‌ست که با مدل‌هایی  مانند skd شروع کنیم و بعد به مراحل دیگر برسیم. البته موضوع منفی نیست و این شرکت خارجی با ما به تفاهم رسیده‌ که خط تولید آن را در ایران راه‌اندازی کند. این موضوع برای فاز اول بسیار مثبت است و طبیعتاً باید صبر کنیم تا این کار شکل بگیرند.

وزیر ارتباطات همچنین در رابطه با مشکل خانواده‌ها برای استفاده از اپلیکیشن شاد و تاکید وزیر آموزش و پرورش بر مشکل پهنای باند، گفت: حدود هشت و نیم میلیون نصب فعال از اپلیکیشن شاد وجود دارد که یک و نیم میلیون نفر آن را استفاده می‌کنند. متوسط پهنای باندی هم که هر کاربر استفاده می‌کند حدود ۱۵۰ کیلوبایت برثانیه است؛ این چیزی نیست که بخواهد شبکه ما را دچار چالش کند. مجموعه ترافیکی هم که در حال مدیریت اپلیکیشن شاد است حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ گیگابایت برثانیه است، بنابراین عدد آن چیزی نیست که باعث شود در این مسئله دچار چالش شویم و مسئله ربطی به کیفیت ندارد. شاد اولین پیام‌رسان ایرانی است که مدل‌های خارجی خود را پشت‌سر گذاشته است؛ استفاده از شاد در ایران بیشتر شده و طبیعتاً به چالش‌های فناوری برخواهد خورد. ممکن است بخش نرم‌افزار آن نیاز به بروزرسانی داشته باشد و باتوجه به اینکه حجم استفاده از این پیام‌رسان بالا رفته ‌است بنابراین از همراه اول درخواست کردیم که مرکز تماس راه‌اندازی کند و آن‌ها نیز این کار را انجام دادند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *