1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. ادامه جنگ و ضرورت جایگزینی مبادی واردات گندم به کشور
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

ادامه جنگ و ضرورت جایگزینی مبادی واردات گندم به کشور

جنگ روسیه و اوکراین

درحالی که جنگ روسیه و اوکراین ادامه دار شده، مسوولان کشور باید به فکر جایگزینی مبادی وارداتی گندم از سایر کشورها باشند.

به گزارش برات نیوز، با توجه به اینکه روسیه و اوکراین جزو بزرگترین صادرکنندگان غلات دنیا از جمله گندم هستند، پس از جنگ این دو کشور صادرات غلات از این کشورها به سایر کشورهای دنیا با مشکل مواجه شد .

به طوری که برخی از کارشناسان و فعالان حوزه غذا پیش بینی کرده اند که امنیت غذایی بسیاری از کشورهای دنیا با مشکل مواجه شده و به خطر می افتد.

براساس این گزارش، سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) چندی پیش هشدار داده که این شرایط می‌تواند منجر به بروز یک بحران جهانی غذا شود زیرا روسیه و اوکراین از بزرگترین تامین‌کنندگان کلزا (دانه روغنی که از آن، روغن کلزا به دست می‌آید) هستند و با سهم ۵۲ درصدی از صادرات روغن آفتابگردان در بازار جهانی حضور دارند.

تامین یک سوم صادارت جهانی غلات بر عهده روسیه و اوکراین

درادامه گزارش فائو آمده است که، اوکراین و روسیه ۱۹ درصد از عرضه جهانی جو، ۱۴ درصد گندم و چهار درصد ذرت را تامین می‌کنند. به این ترتیب بر اساس این داده‌ها، تامین یک سوم صادرات جهانی غلات بر عهده این دو کشور است.

از اینرو ایران نیز که پیش از این از روسیه و اوکراین گندم وارد می کرد باید به فکر جایگزینی کشورهای دیگر برای واردات گندم و غلات باشد.

زیرا آنچه مسلم است این که زمان اتمام جنگ این دو کشور نامشخص است و اوضاع بازارغلات دنیا با توجه به ادامه دارشدن این جنگ بحرانی می شود.

از طرفی باید توجه داشت که ایران به عنوان کشور همسایه روسیه به برخی از محصولات کشاورزی هردو کشور وابسته است و درصورت ادامه جنگ با مشکل امنیت غذایی مواجه خواهد شد .

سهم دو میلیارد دلاری تجارت خارجی ایران با روسیه و اوکراین

این درحالی است که براساس آمارهای رسمی، تجارت خارجی ایران با روسیه و اوکراین در سال جاری حدود دو میلیارد دلار بوده و سهم اوکراین به مراتب کم‌تر از روسیه بوده است.

درادامه این گزارش آمده است که در ۱۰ ماهه سال 1400 در مجموع تجارت خارجی ایران حدود ۱۳۳.۶ میلیون تن کالا به ارزش  ۸۰ میلیارد و ۲۳۶ میلیون دلار بوده که از این میزان حجم تجارت خارجی ایران با روسیه و اوکراین در مجموع حدود چهار میلیون تن به ارزش کمتر از دو میلیارد دلار بوده است.

همچنین در این فاصله زمانی واردات ایران از روسیه ۲،۹ میلیون تن بوده است که در مقایسه با ۱۰ ماهه سال 99،  ۱۱،۵ درصد از لحاظ وزن و ۳۰،۶ درصد از نظر ارزش افزایش داشته است. در سال 99 واردات ایران از روسیه ۲.۶ میلیون تن به ارزش ۹۰۱ میلیون دلار بوده است.

حال با توجه به این حجم از میزان واردات محصولات کشاورزی و غلات از روسیه و اوکراین ، ایران باید به فکر مبادی جدید واردات باشد.

البته که باید توجه داشت که درگیری دو کشور اوکراین و روسیه بر صنعت کشاورزی و موادغذایی سایه افکنده است اما حتی کشورهایی همچون آمریکا و آرژانتین نیز به دلیل درگیری با معضل خشکسالی، به سادگی قادر به جبران کمبودها در تامین آفتابگردان، ذرت و جو نخواهند بود.

لزوم تنوع در مبادی وارداتی غلات ایران

درهمین راستا،عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید ایران برای آن که پس از جنگ روسیه و اوکراین با مشکل تامین غلات مواجه نشود، باید مبادی وارداتی خود را متنوع کند.

رضا مبصری اظهار کرده که دو کشور روسیه و اوکراین، از بزرگترین تولیدکنندگان گندم و سایر غلات مانند ذرت و دانه‌های روغنی در جهان هستند و میزان تولید سالانه آنها حتی از مرز ۱۱۰ میلیون تن نیز می‌گذرد. به این ترتیب با توجه به جنگ اخیر و اینکه مشخص نیست تا چه زمانی ادامه پیدا کند، احتمالا بازار غلات جهان نیز با تغییرات مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه ایران بیشترین واردات خود را در زمینه غلات انجام می‌دهد، گفته است در حوزه‌هایی مانند گندم، ذرت یا دانه‌های روغنی ایران سالانه تا ۲۰ میلیون تن واردات انجام می‌دهد و از این رو پیدا کردن مبادی لازم برای ما در اطمینان از واردات نیازهای کشور اهمیت فراوانی خواهد داشت و با توجه به این تحولات اخیر نیز باید به دقت شرایط را رصد کرد.

وی با اشاره امکان استفاده از دیگر کشورهای تولیدکننده گندم در جهان، اظهار کرده که درهفته‌های گذشته با توجه به تحولات رخ داده برخی کشورها صادرات گندم را محدود یا ممنوع کرده‌اند اما همچنان گزینه‌های دیگری در این حوزه برای پیگیری وجود دارد. از برخی کشورهای آمریکای جنوبی و اروپای غربی گرفته تا کشوری مانند قزاقستان می‌توانند جزو گزینه‌های ایران باشند و ما مذاکرات در این حوزه را باید در دستور کار قرار دهیم.

جنگ روسیه و اوکراین

افزایش چشمگیر قیمت گندم و دانه‌های روغنی

از طرفی برخی دیگر از کارشناسان و فعالان حوزه غذا براین باورند که با توجه به ادامه دار شدن جنگ روسیه و اوکراین نرخ غلات با افزایش چشمگیری همراه شده است .

به طوری که براساس اعلام منابع خبری خارجی، تهاجم روسیه به اوکراین، صنعت کشاورزی و مواد غذایی کشورهای دنیا را با مشکل مواجه کرده است و در مقابله با افزایش شدید قیمت آفتابگردان، گندم، ذرت و جو و کمبود مواد اولیه، اکنون نگاه‌ها به کشورهایی همچون آمریکا، آرژانتین یا برزیل معطوف شده که علاوه بر چین، تولیدکنندگان بزرگ محصولات کشاورزی هستند.

محمدرضا مرتضوی، رییس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران دراین باره گفته است که بخش قابل توجهی از گندم ایران از روسیه و بخشی از ذرت و دانه‌های روغنی از اوکراین تهیه و تامین می‌شود و به دنبال این کشورها آلمان، استرالیا، کانادا، آرژانتین و کشورهای حوزه بالتیک دیگر کشورهای تامین‌کننده گندم ایران هستند. او می‌افزاید که تا اردیبهشت سالجاری باید حدود ۳،۵ میلیون تن گندم وارد این کشور شود.

وی با اشاره به بالارفتن بهای گندم، ذرت و دانه‌های روغنی تحت تاثیر جنگ روسیه علیه اوکراین پیش‌بینی کرده است که «امکان اینکه گندم را ۱۰ یا ۲۰ دلار گران‌تر خریداری کنیم وجود دارد اما در بحث تامین مشکلی نخواهیم داشت».

ثبت رکورد زنی افزایش قیمت گندم در پنج سال گذشته

این در حالی است که به گفته رییس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، در شش ماه سال گذشته نیز افزایش نرخ گندم بی‌سابقه بوده و رکود افزایش قیمت در پنج سال گذشته شکسته شده است.

این فعال حوزه غذایی پیش بینی کرده که نرخ مواد غذایی تا اردیبهشت سال ادامه خواهد داشت و «جنگ روسیه و اوکراین عطش خرید در جهان برای ذخیره‌سازی مواد غذایی را بالا» می‌برد. بخصوص که «هرگاه کشورهای چین و مصر وارد بازار غله باهدف ذخیره‌سازی می‌شوند قیمت‌های جهانی در فشار خواهد بود».

مرتضوی اظهار امیدواری کرده است که کشاورزی ایران در فروردین سال آینده از بارندگی قابل توجهی برخوردار شود و «میزان برداشت کشت دیم بالاتر» و چشم ایران به خرید خارجی کمتر شود. با وجود این او تاکید می‌کند: «حتی اگر دیم ما پربازده باشد باز هم باید حداقل ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن کالای اساسی وارد کشور کنیم.»

به نظر او، اگر جهان شاهد جنگ تازه‌ای در سطح بین‌المللی نباشد در خرداد سال جاری باید انتظار کاهش قیمت‌ها را داشت.

با توجه به شرایط بحرانی امنیت غذایی در دنیا و ادامه دار شدن جنگ روسیه و اوکراین مسوولان ایران باید هرچه سریع تر به دنبال جایگزینی مناسب برای واردات گندم  از سایر تولیدکنندگان غلات باشند.

 

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست