به دنبال برگزاری انتخابات آمریکا بازارهای جهانی ارز ، سرمایه و طلا به شدت تحت تاثیر این انتخابات قرار گرفتند و با اعلام خبر پیشتازی جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ارزش دلار تقویت شد .

به گزارش برات نیوز، با شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در بیشتر ایالت ها پیشتازی رای های بایدن نسبت به ترامپ اعلام شده و تنها 6 رای الکترال بایدن را صاحبخانه کاخ سفید خواهد کرد.

درهمین راستا و با اعلام پیشتازی نامزد دموکرات این انتخابات موجب تقویت ارزش دلار در بازارهای جهانی شده است به طوری که معاملات بازار ارز نیز به مانند بورس کاملا تحت تاثیر اخبار رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا قرار گرفته است .

افزایش شاخص ارزش دلار

 شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۸ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۴۸۵ واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۹۵ دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

کاهش ارزهای اروپایی

همچنین در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۳ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۱ دلار رسید.

کاهش ارزهای آسیایی

 در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۳۳ درصد کاهش به ۱۰۴.۵۷۵  ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، ارزش دلار آمریکا به ازای ۱.۳۹۲ دلار مبادله شد.

همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۶۵۳ یوان چین اعلام شد.

این درحالی است که نتایج شمارش آرا در ایالت های مختلف بیانگر آن است که الگوی انتخابات سال ۲۰۱۶ در سال ۲۰۲۰ نیز به جز شش ایالت تکرار شده است و اکنون اعلام نتایج شمارش آرا در ویسکانسین، پنسیلونیا و میشیگان در ساعات آینده می تواند تعیین کننده پیروز این دور از انتخابات باشد.

در حال حاضر بایدن از نظر آرای الکترال پیشتاز است و به نظر می رسد دموکرات ها در کنگره نیز کماکان دست بالا را خواهند داشت هر چند کاملا بعید است بتوانند به سلطه جمهوری خواهان در سنا پایان دهند. 

بایدن گزینه مناسب برای مقابله با کرونا

ادوارد مویا کارشناس مسایل ارزی در موسسه اواندا درباره برگزاری این انتخابات گفته است: هر چند که شاهد انتشار برخی از اخبار امیدوارکننده هستیم اما واقعیت این است که چشم انداز اقتصادی جهان خیلی نسبت به قبل تغییری نکرده است.

از نظر بازارها احتمال پیروزی دموکرات ها در انتخابات بیشتر شده و اگر کنترل دولت و مجلس سنا و کنگره به دست آن ها بیفتد احتمالا شاهد افزایش فشار مالیاتی روی شرکت های بزرگ و ثروتمندان خواهیم بود که شاید دلخواه برخی فعالان اقتصادی نباشد اما از طرف دیگر این نکته هم مطرح است که بایدن فرد مناسب تری برای مقابله با کرونا خواهد بود.  

مشارکت 70 درصدی مردم در انتخابات آمریکا

بر اساس گزارش های منتشر شده ،پیش بینی می شود با توجه به استقبال بالای رای دهندگان، شاهد ثبت یکی از بالاترین نرخ های مشارکت در طول انتخابات معاصر آمریکا باشیم.

از سوی دیگر این نگرانی وجود دارد که با توجه آرای نزدیک دو نامزد به یکدیگر، شاهد بروز هرج و مرج هایی در آمریکا پس از اعلام نتایج باشیم به ویژه آن که بخش زیادی از ارای امسال به دلیل کرونا مربوط به آرای پستی خواهد بود.

اصلی ترین رقابت بر سر ایالت های ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا  است اما انتظار می رود سلطه دموکرات های در ایالت های کالیفرنیا و نیویورک که از پایگاه های سنتی این حزب محسوب می شوند کماکان حفظ و سهم بالای آرای الکترال این دو ایالت کلیدی به سبد جو بایدن ریخته شود. احتمالا نرخ مشارکت این دوره چیزی حدود ۷۰ درصد خواهد بود.  

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *