طلای جهانی صعودی شده درحالی که بهای نفت جهان بعد از نگرانی‌های حاصل از شیوع کرونا، حالا به دلیل طولانی شدن شمارش آرا آمریکا سقوط کرد.

به گزارش برات‌نیوز، بعد از گذشت 5 روز از آغاز انتخابات آمریکا هنوز نتیجه قطعی این انتخابات بزرگ و مهم مبهم است.

در چنین شرایطی قیمت طلا و نفت نسبت به معاملات روز گذشته دچار تغییراتی شدند.

ارزش طلای جهانی روند صعودی خود را چندی است که آغاز کرده، درحالی که بهای نفت جهان بعد از نگرانی‌های حاصل از شیوع کرونا، حالا به دلیل طولانی شدن شمارش آرا آمریکا سقوط کرد.

بیشتر بخوانید: نوسانات نفت و طلا در آستانه انتخابات آمریکا

بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه یک دلار و 48 سنت معادل 3.62 درصد سقوط را تجربه کرد و در 39 دلار و 45 سنت ایستاد.

به گزارش رویترز، علاوه‌بر تشدید نگرانی‌های حاصل از افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا در جهان، طولانی شدن روند شمارش آرا انتخابات ایالات متحده آمریکا سبب سرگردانی بازار و سقوط قیمت نفت به زیر 40 دلار شده است.

در بخش دیگری از این گزارش می‌خوانیم که بهای نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا در پایان معاملات روز جمعه با تجربه یک دلار و 65 سنت معادل 4.25 درصد سقوط، به 37 دلار و 14 سنت رسیده است.

باوجود کاهش قیمت نفت جهانی در روز جمعه، هر دو شاخص نفتی در جدول بورس صعود کردند.

برای نفت برنت 5.8 درصد و برای نفت خام آمریکا 4.3 درصد رشد قیمت هفتگی گزارش شده است.

کارشناسان معتقدند ضعیف شدن چشم‌انداز ارائه یک بسته حمایت مالی بزرگ از سوی دولت آمریکا علت این کاهش قیمت‌هاست.

به گفته میچ مک کانل؛ رهبر اکثریت سنا، آمارهای اقتصادی منتشر شده نظیر کاهش یک درصدی نرخ بیکاری آمریکا بیانگر آن است که کنگره باید بسته محرک مالی کوچکتری را تصویب کند.

ارزش طلای جهانی صعودی شد

بر اساس این گزارش، با طولانی شدن شمارش آرا انتخابات ایالات متحده آمریکا، ارزش دلار جهانی در چند روز اخیر کاهش یافته است.

این درحالی‌ست که با افزایش احتمال انتصاب جو بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا، احتمال ارائه بسته محرک مالی در این کشور افزایش یافته و همین موضوع سبب شد تا قیمت طلای جهانی در روز جمعه افزایش یابد.  

در گزارشی از رویترز در همین زمینه می‌خوانیم که بهای هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 0.09 درصد صعود، در پله 1951 دلار و 35 سنت ایستاد.

با افزایش ارزش طلای جهانی قیمت بهای طلا در این هفته حدود 3.9 درصد صعود کرد که این میزان، بیشترین افزایش هفتگی از اواخر ماه جولای تا به امروز بوده است.

بهای طلا در پایان معاملات آتی دیروز نیز 0.25 درصد رشد را تجربه کرد و به 1951 دلار و 70 سنت رسید.

به گفته جیم ویکوف، تحلیلگر موسسه کیتکو متالز، کاهش ارزش دلار آمریکا سبب شده تا قیمت طلا به بالاترین رقم 6 هفته اخیر برسد.

مبهم بودن نتیجه انتخابات آمریکا و افزایش شمار مبتلایان به کرونا نیز سبب شده تا سرمایه‌گذاری‌های امن در بازار طلا افزایش یابد.

به عقیده وی، بازار روی پیروزی بایدن در این انتخابات حساب باز کرده است؛ چراکه این پیروزی سبب می‌شود تا احتمال ارائه بسته‌های محرک مالی از سوی دولت آمریکا بیشتر شود که سبب افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش دلار خواهد شد.

ارزش طلای جهانی
ارزش طلای جهانی افزایش یافت

افت ارزش دلار، طلا را صعودی کرد

بنا بر این گزارش، از ابتدای سال 2020 تاکنون، ارزش طلای جهانی دستخوش تغییرات حاصل از اقدامات محرک اقتصادی بانک‌های مرکزی جهان شد و 28 درصد رشد را تجربه کرد.

در شرایط کنونی، ارزش دلار به پایین‌تر حد ممکن خود در طول 2 ماه گذشته رسیده و همین موضوع سبب شده تا طلا برای خریدارانی که با ارز دیگری غیر از دلار معامله می‌کنند، ارزان‌تر شود.

گفتنی‌ست در شرایطی طلا صعودی شده است که وضعیت این فلز گرانبها را در بهترین حالت خود از ماه جولای قرار دارد.

بهای خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، ۰.۱۵ درصد رشد را تجربه کرد  و به ۱٫۹۵۱.۵۱ دلار رسید. برای این شاخص رشد هفتگی ۳.۶ درصد ثبت شده است.

بهای پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا ۰.۵ درصد صعود کرد و به ۱٫۹۵۵.۶۰ دلار رسید.

افت ارزش دلار در برابر دیگر ارزهای رایج در جهان، قیمت جهانی طلا را به بالاترین سطح ۶ هفته گذشته رسانده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *