شبه جزیره کریمه  اولین منطقه در روسیه خواهد بود که طرح ارز دیجیتال روسیه به صورت آزمایشی در آن اجرا می شود.

به گزارش برات نیوز، چندی پیش الویرا نابیولینا، رئیس کل بانک مرکزی روسیه از راه اندازی روبل دیجیتال در سال 2021 به صورت آزمایشی خبر داد.

تسریع و تسهیل در پرداخت ها با ارز دیجیتال روسیه

روبل دیجیتال این کشور اول در منطقه شبه جزیره کریمه مورد استفاده قرار می گیرد. رئیس کمیته امور مالی دومای روسیه اعتقاد دارد که این اقدام به کسب و کارهای داخلی در دور زدن تحریم ها کمک می کند.

بانک مرکزی روسیه در ماه اکتبر یک رایزنی عمومی در مورد راه‌اندازی روبل دیجیتال آغاز کرد که تا تا پایان سال ادامه دارد. این بانک اعلام کرد روبل دیجیتال شکل دیجیتال پول ملی روسیه خواهد بود و هدف از راه‌اندازی آن تسریع و تسهیل پرداخت‌ها و افزایش ایمنی آن است.

همچنین امنیت این نوع پول بیشتر از انواع نقدی است، به طوری رئیس بانک مرکزی روسیه الویرا نابیولینا در این باره می گوید: ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را نمی‌توان مثل پول نقد و ارزهای مجازی بدون نام و نشان منتقل کرد ولی بانک مرکزی برای تقویت محرمانه بودن عملیات ها تلاش خواهد کرد.

مشورت با متخصصان فناوری

اکساکوف، رئیس کمیته مالی دوما پیش از این از تبادل مالی با شرکت های داخلی روسیه و بازارهای خارجی در مورد استفاده احتمالی از ارز دیجیتال روسیه سخن به میان آورده و در این راه نظر متخصصان فناوری را جویا شده بود.

وی ادعا می‌کند این اقدام راهی برای غلبه بر محدودیت‌های کریمه پس از الحاق دوباره به روسیه در 2014 است. آکساکوف اضافه کرد این پروژه آزمایشی در سال آینده میلادی آغاز شده و متخصصان همگی موافق اجرای این آزمایش هستند.

توسعه فناوری‌های مالی و رشد سهم پرداخت‌های غیرنقدی در روسیه موجب شد که این کشور به فکر انتشار این ارز دیجیتال بیفتد. پروژه روبل دیجیتال می تواند برای اقتصاد این کشور حاوی نتایج خوبی باشد.

بانک مرکزی در حال بررسی بهترین حالت ممکن راه اندازی این ارز دیجیتال است و اکنون تصمیم گرفته است که اولین ارز دیجیتال روسیه را به صورت آزمایشی در شبه جزیره کریمه به اجرا درآورد.

ارز دیجیتال روسیه جایگزین روبل نقدی نیست

این شکل سوم پول است و شهروندان و مشاغل در انتخاب آنچه برایشان راحت‌تر است آزاد خواهند بود. یعنی با ورود روبل دیجیتال، دیگر شکل های پرداخت از بین نمی رود.

قرار نیست روبل دیجیتال جایگزین پول‌های موجود شود ولی در کنار روبل نقدی و غیرنقدی منتشر خواهد شد.

اشخاص و کسب و کارها می توانند آزادانه روبل دیجیتال را به کیف پول‌های الکترونیک خود منتقل کرده و از آن در گوشی‌های موبایل خود به صورت آنلاین و آفلاین استفاده کنند و حتی پول خود را به اشکال موجود تبدیل کنند.

رئیس بانک مرکزی روسیه نیز در این خصوص گفت: بانک مرکزی به دنبال این نیست که درپی راه‌اندازی روبل دیجیتال پول کاغذی را حذف کند و حذف هیچ پولی هدف ما نیست. در حقیقت ارز ملی دیجیتال صورت سومی از پول در کنار وجه نقدی و غیرنقدی است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *