ارز-طلا-سکهمنتخب سردبیر

معامله ارز صادراتی در نیما به ۲.۵ میلیارد رسید

ارز صادراتی نیما

آمار منتشر شده از سامانه نیما نشان می‌دهند که از ابتدای سال جاری تا تاریخ 23 خردا 99، معاملات ارز صادراتی به 2 میلیارد و 539 میلیون یورو رسیده و چند روزی می‌شود که قیمت از روی سایت حذف شده است. به گزارش برات ‌نیوز، بررسی‌هایی که برروی نحوه عملکرد سامانه نیما انجام شده است نشان می‌دهند باوجود تمامی محدودیت‌های بین‌المللی برای اقتصاد ایران و همچنین شیوع بیماری کرونا که سبب توقف کوتاه‌مدت صادرات غیرنفتی ایران شد، صادرکنندگان توانستند حدود 2.5 میلیارد یورو ارز به سامانه مذکور عرضه کنند.

 

بیشتر بخوانید: بانک مرکزی برای دارو ارز دولتی نداده است

طبق بررسی‌های صورت گرفته درباره ارز صادراتی نیما به این موضوع اشاره می‌کنند که مجموع معاملات فروش ارز صادراتی 2 میلیارد و 539 میلیون و 44 هزار یورو گزارش شده است. در مقابل مجموع معاملات خرید ارز وارداتی، برای تأمین نیازهای وارداتی نیز 1 میلیارد و 546 میلیون یورو گزارش شده است. در طول هفته‌های اخیر، بانک مرکزی با سرعت بیشتری ارز مورد نیاز را تأمین کرد و علاوه‌برآن، بخشی از نیازهای ارزی واردات از طریق ارز حاصل از صادرات تأمین شد که خبر خوبی برای واردکنندگان است.

در رابطه با سامانه نیما، نکته‌ای که باید به آن توجه کرد حذف قیمت از روی این سامانه به دلیل نوسانات ارزی‌ست، به‌طوری‌که میانگین نرخ دلار و یورو مثل قبل اعلام نمی‌شود.

همچنین این بررسی‌ها نشان می‌دهند که طی دو هفته گذشته یعنی از هفته دهم سال ۹۹ تا هفته دوازدهم، در روند فروش ارز صادراتی شاهد رونق و افزایش فروش بودیم؛ همین‌طور در سه هفته گذشته نیز، روند تأمین ارز واردات نیز رونق گرفته است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید