در پی تمایل جامعه به سمت استفاده آنلاین، صنایع مالی و بانکی نیز در پلتفرم‌های موبایلی و استارتاپی مختلف ارائه می‌شوند؛ راه اندازی استارتاپ‌های مالی ریسک بالایی دارد و نیاز به حمایت و سرمایه گذاری از جانب سرمایه گذاران دارد.

ایونتی برای سرمایه گذاری و حمایت

به گزارش برات نیوز، به منظور حمایت از استارتاپ‌های مالی قرار است در یک ایونت، تا ۲۰ میلیارد تومان در شرکت‌‌های استارتاپی سرمایه‌گذاری شود.

حقیقت این است که راه‌اندازی استارتاپ و نوآوری در ذات خود کاری سخت و پرریسک است که نیاز به زیرساخت‌هایی دارد.

این سختی در برخی فضاها مانند صنعت مالی به نیاز دلیل دقت و امنیت بالا، بیشتر هم می‌شود.

قوانین دست و پاگیر برای استارتاپ‌‌های مالی

محمدرضا قبادی فعال صنعت پرداخت الکترونیک در این باره اظهار داشت: راه‌اندازی استارتاپ و نوآوری در ذات خود کاری سخت، پرریسک و پیچیده است اما این سختی در برخی فضاها مانند صنعت مالی بیشتر هم می‌شود.

این کارشناس در خصوص نیاز به زیرساخت‌ها برای انجام این کار افزود: «حجم بالای قوانین، نیاز به انواع مجوزها برای فعالیت‌های مختلف و حساسیت اطلاعاتی که وجود دارد، راه‌اندازی و توسعه استارتاپ‌های مالی را با پیچیدگی‌های مختلفی روبرو می‌کند، تا جایی که ممکن است تیم استارتاپی احساس کند با یک دیوار غیر قابل عبور روبرو شده است.»

قبادی با بیان اینکه این موضوع گریبان‌گیر سازمان‌ها و موسسات مالی موجود نیز است، گفت: «سازمان‌ها و موسسات مالی با توجه به اهمیت امنیت در این فضا ملزم به رعایت انواع قواعد، پروتکل‌ها و چهارچوب‌ها هستند.

 البته به مرور زمان در این کار تخصص پیدا کرده‌اند؛ از سوی دیگر این سازمان‌ها و مؤسسات برای توسعه و حفظ جایگاه خود نیاز به نوآوری دارند.»

نوآوری در بازار حوزه مالی

استارتاپ های مالی حالا بخش مهمی از بازار جابه‌جایی های مالی را در سطح جهان در دست گرفته اند.

استارتاپ‌های فین تک برخلاف خدمات متداول بانکی، اغلب روی حل یک مشکل خاص تمرکز می‌کنند و همین باعت می‌شود قادر باشند تجربه کاربری منحصر به فردی را در محصولات خود پدید آورند.

اما برای پیشبرد اهداف آتی خود نیاز به نوآوری در کنار دیگر برنامه ریزی‌های خود دارند.

مفهوم نوآوری باز در صنعت مالی به نزدیکی موسسات مالی بزرگ و سنتی با شرکت‌ها و استارتاپ‌های تکنولوژی محور منجر شده است.

قبادی در این باره می‌گوید: «موسسات مالی و بانک‌ها توانایی رسیدگی و مدیریت چهارچوب‌ها و قوانین و همچنین دسترسی به زیرساخت و اطلاعات را دارند.

 استارتاپ‌ها نیز توانایی نوآوری با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا را در اختیار دارند البته این اتصال بدون چالش نیست و خود نیازمند چارچوب‌ها و فرآیندهایی مشخص است.

شتاب‌دهنده نوین‌تک به عنوان بازوی نوآوری باز یک گروه مالی، ماموریت اتصال تیم‌های نوآور به شرکت‌های این مجموعه را دارا است و برخی از رویدادهای این مجموعه نیز در همین راستا به عنوان فرایندی برای تسهیل این اتصال طراحی شده‌اند.»

جزئیات گردهمایی تیم‌ها در رویداد نوین‌کمپ

او سپس توضیحاتی در مورد نحوه گردهم‌آیی تیم‌ها در این فراخوان پس از جذب مخاطبین، فرآیندهای همسوسازی، آماده‌سازی و پیاده‌سازی داد و افزود:‌

در مرحله همسوسازی لازم است تا افراد و تیم‌های نوآور به طور کامل با فضای صنعت مربوطه و شرکت‌های ذی‌نفع آشنا شوند و با انتقال تجربیات و آموزش‌های مربوطه، چشم‌انداز درستی از صنعت به آن‌ها منتقل شده و به سمتی هدایت شوند که طرح‌های آن‌ها همسو با استراتژی‌های نوآوری سازمان باشد.

وی به مرحله آماده‌سازی تاکید کرد و گفت:‌ پس از نهایی شدن طرح تیم لازم است تا محصول موردنظر آماده شود و فرآیند رویداد با انتقال آموزش‌های کاربردی فنی و تخصصی و در اختیار قرار دادن زیرساخت‌های لازم به تیم‌ استارتاپ‌های مالی به آن‌ها کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: استارتاپ های بیمه ای نیازمند نگاه ویژه

این فعال صنعت پرداخت الکترونیک با اشاره به مرحله پیاده‌سازی گفت: با رسیدن محصول استارتاپ به بلوغ مناسب از لحاظ عملکردی، کاربردپذیری و استقبال کاربران، تیم برای همکاری، سرمایه‌گذاری و یا انتقال تکنولوژی معرفی خواهد شد و مرحله پیاده‌سازی اصلی آغاز می‌گردد.

وی افزود: اولین رویداد نوین‌کمپ با محوریت حوزه تکنولوژی‌های مدیریت ثروت (WealthTech) در تاریخ ۱۸ دی ماه سال جاری آغاز خواهد شد.

در این رویداد تا سقف ۲۰ میلیارد تومان امکان سرمایه‌گذاری بر روی تیم‌های خروجی این فرآیند وجود دارد.

تشویق به نوآوری استارتاپ‌های مالی در کارگاه‌های آموزشی

همچنین تیم‌های شرکت کننده می توانند در کارگاه ها نیز به آموزش مباحث بپردازند. بیست کارگاه آموزشی این رویداد از دوم بهمن شروع می‌شوند و به ایجاد نوآوری در این فضا می‌پردازند.

کارگاه‌ها در سه بخش بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری، نوآوری و توسعه کسب و کار و بررسی چالش‌های فنی در ایجاد راهکارهای تکنولوژیکی برگزار می‌شود که به مدت سه هفته در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه خواهد بود.

پس از گذشت سه هفته از کارگاه‌ها یعنی پس از ۱۷ بهمن ماه، جلسات بررسی نهایی تیم‌ها برگزار خواهد شد؛ بعد از برگزاری جلسات بررسی نهایی، بسته به آمادگی تیم و محصول آنها نحوه ادامه همکاری با استارتاپ مشخص می‌شود.

افزایش کیفیت و دسترسی به خدمات مالی

مهدی فقیهی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی نیز اعتقاد دارد که این نشست‌ها می‌تواند منجر به افزایش کیفیت و دسترسی به خدمات مالی شود.

او پیش‌تر در نشستی تخصصی در مورد کاربرد نوآورانه فناوری در استارتاپ های مالی گفته بود: هدف از برگزاری چنین نشست‌هایی، بررسی سیاست دیگر کشورها در استفاده از این فناوری‌ها و افزایش کیفیت و دسترسی به خدمات مالی قابل قبول در داخل کشور است.

فقیهی در ادامه گفت: ستاد توسعه فناوری اطلاعات ارتباطات و فضای مجازی، تا کنون سلسله جلسات مختلفی به منظور همفکری و ارائه راه کارهای مختلف در حل مسائل و مشکلات پیش روی استارتاپ‌های کشور برگزار کرده است.

همچنین با حضور محققان و فعالان کشورهای دیگر در خصوص مطالعه و بررسی سیاست‌های دیگر کشورها در زمینه‌های مختلف حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته است.

چنین نشست‌هایی در راستای همان اهداف و البته در بخش مربوط به فینتک‌ها و استارتاپ‌های مالی این بخش برگزار می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *