صنعت بیمه در مسیر حرکت به سمت نوآوری و فناوری با برخی چالش‌ها مواجه است. معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری سعی کرده با ایجاد زیست بوم فناورانه، به راه اندازی استارتاپ های بیمه ای مختلفی برای توسعه صنعت بیمه در کشور کمک کند.

 به گزارش برات نیوز، با توجه به اینکه در سال‌های اخیر یکی از مأموریت‌ها و جهت گیری‌های اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کمک به توسعه زیست بوم شرکت‌های نوپا و شرکت‌های دانش بنیان بوده است، شناسایی جهت گیری‌های موجود این شرکت‌ها از یک سو و شناخت موضوعات و چالش‌های راهبردی کشور از سوی دیگر می‌تواند به راهنمایی مسیرهای جدید برای شکل گیری و رشد اینگونه شرکت‌ها کمک کند.

راه اندازی استارتاپ در حوزه بیمه

چند سال پیش، عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی در فروردین ماه 1396 طی مصاحبه ای از این استارتاپ های بیمه ای حمایت کرد و طی دستورالعملی از تمامی بیمه ها خواست نهایت همکاری را با استارت آپ های بیمه ای داشته باشند.

اما  طی سال های گذشته در صنعت مهم و جدی بیمه که با جان و مال مردم در ارتباط است، شاهد فعالیت معدود استارتاپ های فناوری اطلاعات هستیم که پشتیبانی از آنها نیاز به حمایت نهادهایی چون معاونت علمی و فناوری است تا از پس چالش های موجود بر سر راهشان عبور کنند.

چالش های پیش روی استارتاپ های بیمه ای

مقررات مربوط به الگوی کسب و کار و مقررات احراز هویت دیجیتالی از جمله این چالش‌ها هستند.

از طرفی بر اساس سند چشم انداز افق 1404، دهک‌های پایین درآمدی نیز باید از خدمات بیمه‌ای مناسب برخوردار باشند.

برای رسیدن به این هدف، علاوه بر تسریع امور، قیمت خدمات هم باید کاهش یابد. چنین هدفی تنها با آنلاین کردن خدمات و فعالیت استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناور به دست می‌آید.

همچنین از دیگر چالش های این شرکتها بنا به گفته یکی از مدیران استارتاپ های بیمه ای، می توان به ضعف زیرساخت های فناوری اطلاعات، عدم آگاهی کافی مدیران بیمه با کاربردهای IT و ناآشنایی بسیاری از افراد جامعه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای خرید بیمه اشاره کرد.

 بهترین راه حل موجود برای رفع این مشکلات را هم می توان افزایش آگاهی مدیران بیمه ای و مردم و همچنین بهبود زیرساخت های IT دانست.

صنعت بیمه در مسیر حرکت به سمت نوآوری و فناوری
راه اندازی استارتاپ‌های بیمه ای برای توسعه صنعت بیمه در کشور

رقابتی کردن فضا

وجود شرکت­های نوآور در این زمینه و استارتاپهای بیمه­ ای موجب افزایش شرکت­های بیمه گر و تسهیل خدمات می­شود. با رقابتی شدن این فضا، همه چیز به نحو مصرف کننده تمام می­شود و مشتریان خدمات را با کیفیت بهتر و قیمت کمتر دریافت می­کنند.

در حال حاضر استارتاپ‌های مختلفی در حوزه بیمه تشکیل شده‌اند.

با وجود اینکه سهم استارتاپ های بیمه ای در فروش بیمه کل کشور بسیار کم است، اما فرصت ها و زمینه های مناسب بسیاری برای افزایش آگاهی عمومی مردم نسبت به اهمیت انواع بیمه و استفاده از شیوه های نوین در ارائه آن وجود دارد که استارتاپ های بیمه ای می توانند از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنند و سهم فروش خود را افزایش دهند.

این استارتاپ‌ها با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری باعث ایجاد یک تحول ساختاری در این حوزه شده‌اند.

هر چند برای رسیدن به نقطه مطلوب باید تعداد بیشتری ایده و محصول نوآورانه به صنعت بیمه تزریق شود.

بهره گیری از ظرفیت استارتاپ­ های بیمه ای

رئیس کل بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی نیز اعتقاد دارد: بهره‌گیری از ظرفیت استارتاپ‌های بیمه ای و فناوری‌های نوین، روش میانبری برای توسعه صنعت بیمه محسوب می‌شود.

 لذا بیمه مرکزی علیرغم مخالفت‌هایی برای فعالیت استارتاپ‌ها حمایت ۱۰۰ درصدی خود از این شرکت‌ها را اعلام کرده و زیرساخت‌های حضور آنان در صنعت بیمه را فراهم آورده است.

بیمه مرکزی از نوآوری و فناوری‌های نوین در زمینه فروش بیمه استقبال می‌کند.

سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود بر نقش استارتآپ‌ها در توسعه فرهنگ بیمه و افزایش ضریب نفوذ تاکید کرد و گفت: استارتاپ‌های بیمه ای با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین باید میل خرید بیمه را در میان مردم به خصوص جوانان افزایش دهند و با همگرایی، هم افزایی و نیازسنجی به توسعه صنعت بیمه کمک کنند.

وی افزود: شبکه فروش صنعت بیمه نیز باید با بهره‌گیری از بازاریابی حرفه‌ای و مهارت‌های نوین فروش از روش‌های سنتی فاصله بگیرد و به سمت فروش آنلاین برود.

پیشنهادات زیست بوم نوآوری صنعت بیمه

تنوع بخشی به بیمه‌نامه‌ها، امکان استفاده از دستیاران و مشاوران آنلاین بیمه‌ای، استفاده از ظرفیت بزرگ شبکه‌های اجتماعی و امکان پرداخت هزینه بیمه، فقط در زمان استفاده از آن، برخی از مزیت‌ها و پیشنهاداتی است که در زیست بوم نوآوری صنعت بیمه مطرح شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *