1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. تداوم فعالیت غیر قانونی ماینرها
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

تداوم فعالیت غیر قانونی ماینرها

استخراج رمزارز در مزارع

در حالی که قرار بود فعالیت تمامی استخراج کنندگان دارای مجوز رمز ارز تا پایان شهریور متوقف شود، اما اخباری مبنی بر استخراج رمزارز در مزارع کشاورزی منتشر شده است.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که اخباری مبنی بر فعالیت غیر قانونی برخی دستگاه های ماینر در مزارع کشاورزی و یا مرغداری ها گزارش شده است .

درهمین حال، از پیش از آغاز فصل گرما و تابستان، مسوولان اقدام به خاموشی در سراسر کشور کردند و استخراج کنندگان رمز ارز را مسوول کمبود برق در کشور و خاموشی های انجام شده عنوان کردند.

آن ها معتقدند که استخراج رمز ارز چه به صورت قانونی و چه به صورت غیر قانونی مصرف برق بسیاری دارد .

به همین منظور مسوولان اعلام داشتند که فعالان حوزه رمز ارز تا پایان شهریور ماه جاری و اتمام فصل گرما قادر به استخراج رمز ارز و فعالیت در این حوزه نیستند.

 اما در این میان فعالان حوزه رمز ارز نیز اظهار کردند که خاموشی های اخیر به دلیل کمبود تولید برق در کشور و عدم پرداخت بدهی وزارت نیرو به نیروگاه داران انجام شده است .

فعالیت غیرقانونی فعالان حوزه رمز ارز و گزارش های مردمی

این کشمکش میان مسوولان وزارت نیرو و فعالان حوزه رمز ارز همچنان بی نتیجه ماند.

اما آنچه مسلم است این که برخی از فعالان حوزه رمز ارزبه طور غیر قانونی اقدام به استخراج رمز ارز می کنند و این روال همچنان ادامه دارد.

به طوری که هراز چندگاهی با گزارش نیروهای مردمی برخی از مزارع استخراج رمز ارز در مناطق مختلف کشور کشف و ضبط می شود.

این درحالی است که کارشناسان و فعالان این حوزه بر این باورند که فعالیت در حوزه رمزارزها نیازمند قانونمند سازی و تعیین یک چارچوب مشخص است .

و تا نبود قانون مدون و مشخص فعالیت زیر زمینی و غیر قانونی در این حوزه وجود دارد .

همچنین فعالان حوزه معتقدند که تعرفه گذاری نامناسب از سوی دولت برای فعالان دارای مجوز دراین حوزه ، آن ها را به فعالیت زیر زمینی و غیر قانونی در مزارع کشاورزی سوق داده است .

تعرفه گذاری نامتوازن در بخش تامین انرژی برق

درهمین راستا، عضو هیئت رئیسه کارگروه استخراج انجمن فناوران بلاکچین بر امکان استخراج رمز ارز در واحدهای کشاورزی تاکید کرد و اظهار کرد:

انجام استخراج رمز ارز در واحدهای کشاورزی، نتیجه تعرفه گذاری نامتوازن در بخش تامین انرژی برق است.

حبیب اسدالله نژاد، نائب رئیس کانون مرغداران گوشتی، در باره این که آیا امکان نصب دستگاه ماینر در مکان‌هایی مانند مرغداری، وجود دارد گفت:

 امکان این نوع تغییر کاربری در مرغداری و گاوداری‌ها با توجه به سطح مشخص مصرف برق و اینترنت تقریبا صفر است.

وی یادآور شد: واحدهای مرغداری و گاوداری جز فعالیت‌های تولید با مصرف برق و اینترنت زیاد نیستند و هر نوع تغییر کاربری که منجر به افزایش قابل توجه میزان مصرف آن‌ها شود به راحتی قابل تشخیص است.

این درحالی است که همچنان مسوولان وزارت نیرو سعی بر این دارند که استخراج کنندگان رمز ارز در مکان های زیر زمینی یا غیر قانونی اقدام به استخراج می کنند .

مصرف پایین واحدهای کشاورزی و شناسایی واحدهای متخلف

اما کارشناسان معتقدند که امکان استخراج رمز ارز در واحدهای کشاورزی و مرغداری ها به دلیل مصرف پایین آن ها وجود ندارد و قابل شناسایی است .

درهمین حال برخی از کارشناسان معتقدند که با توجه به شرایط بد اقتصادی و نبود درآمد از حوزه کشاورزی، برخی از واحدها به سمت استخراج رمز ارز گام برداشته اند.

همچنین این کارشناسان براین باورند که تعرفه گذاری نامناسب نیز از دیگر دلایل روی آوردن واحدهای کشاورزی نسبت به فعالیت در این حوزه به شمار می آید .

اما دراین میان محمدرضا شرفی، عضو هیئت رئیسه کارگروه استخراج انجمن فناوران بلاکچین، با اینکه این امکان استخراج در مزارع کشاورزی و مرغداری وجود ندارد مخالف است .

تاکید بر امکان استخراج رمزارز در مزارع کشاورزی

وی معتقد است: امکان استخراج رمز ارز در واحدهای کشاورزی وجود دارد و انجام پذیر است .

شرفی ادامه داد: انشعابات واحدهای کشاورزی این امکان را به مالکان آن‌ها می‌دهد بتوانند دستگاه‌های استخراج رمز ارز را به صورت محدود در واحدهایشان نصب و فعال کنند.

وی تصریح کرد: این تخلف می‌تواند نتیجه تعرفه گذاری نامتوازن در بخش تامین انرژی برق باشد.

شرفی توضیح داد: بخش کشاورزی در تامین انرژی از یارانه بالایی برخوردار است که منجر به انگیزه برای بهره برداری غیر قانونی از آن برای متخلفان شده است.

وی تاکید کرد: هر چند این امکان برای واحدهای کشاورزی فراهم است، اما منافع که عاید متخلف می‌شود و نتایجی منفی این عمل غیرقانونی برای او به همراه دارد، ارزش آن را ندارد.

ضرورت رفع مشکل به صورت ریشه ای نه برخورد قهری و سلبی

به گفته شرفی؛ برخورد سلبی و قهری دستگاه‌های ناظر و مربوطه با واحدهای کشاورزی در این زمینه نتیجه بخش نخواهد بود و باید مشکل را از ریشه حل کرد.

عضو کارگروه بلاکچین و رمزارز کمیسیون فاوا اتاق ایران توجه مسئولان را به شرایط بد اقتصادی واحدهای کشاورزی جلب کرد و افزود:

شرایط بد اقتصادی دلیل دیگر سوق واحدهای کشاورزی به استخراج رمزارز در مزارع این عمل خلاف قانون است که نیاز به توجه جدی برای حل آن دارد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست