استعفای مهندس فیسبوک از طریق انتشار نامه استعفای شدید الحنی در روزهای اخیر صورت گرفته است. این مهندس نرم‌افزار، فیسبوک را به سود بردن از نفرت متهم کرده است.

آشوک چاندوینی در نامه‌ای که از واشنگتن پست به دست آمده، نوشت: «من به این دلیل استعفا می‌دهم چرا که دیگر نمی‌توانم با سازمانی که از نفرت پراکنی در ایالات متحده و در سطح جهانی سود می‌برد همکاری کنم.»

چاندوینی، اين نامه را روز سه شنبه به شبكه كارمندان داخلی فيسبوک ارسال و بيان كرد كه اين آخرين روز کار او پس از پنج سال و نيم فعالیت در اين شركت است. در این نامه، او به طور سیستماتیک توضیح می‌دهد که وقتی صحبت از رفع نفرت در سیستم می‌شود، فیسبوک نتوانسته است پنج ارزش و شعار اصلی خود را حفظ کند. این ۵ ارزش عبارتند از: «جسور باشید»، «روی تأثیر تمرکز کنید»، «سریع حرکت کنید»، «با فکر باز با همه چیز برخورد کنید» و ارزش اجتماعی بسازید.

چاندوینی نوشت که: « عدم وجود این اصول در رویکرد شرکت نسبت به نفرت پراکنی، باور من نسبت به اراده این شرکت برای حذف آن از سیستم را از بین برده است.»

او همچنین نوشت: «برای من جسور بودن به معنای دیدن کاری است که انجام آن دشوار است اما، دانستن اینکه این کار صحیح است، عزم کردن جزمم و غرق شدن در آن است.» او این را با اشاره به این مفهوم رایج که حذف محتوای نفرت‌انگیز مشکل است، نوشت.

از طرف دیگر، جسارت رد اجرای توصیه‌های مدافعان سازمان یافته حقوق مدنی همانطور که ما قبلا انجام داده ایم، نیست.

نامه چاندوینی پر از پیوندهایی است که به حوادث خاص ناکامی‌های فیسبوک، از جمله جلوگیری شرکت از تحقیقات در مورد نسل کشی در میانمار و عدم حذف حادثه‌ای که مردم را به شلیک و کشتن معترضین در کنوشا ترغیب می‌کند، اشاره دارد. او همچنین به پست نفرت‌انگیز رئیس جمهور دونالد ترامپ در  ۲۹ ماه مه (هنگامی که غارت شروع شود، تیراندازی آغاز می‌شود) اشاره کرد که فیسبوک هنوز از حذف آن سرباز می‌زند. در مقابل آن، توییتر پستی را از ترامپ پنهان کرد که از همان عبارت برای تجلیل از خشونت استفاده می‌کرد.

چاندوینی نوشت: «هر روز که غارت شروع شود، تیراندازی شروع می‌شود وجود دارد، روزی است که ما انتخاب می‌کنیم تا خطر نظارتی به قیمت ایمنی سیاه پوستان، بومی‌ها و رنگین پوستان را به حداقل برسانیم. “به طور مکرر به من گفته شده است که فیسبوک بسیار سریعتر از فلان شرکت حرکت می‌کند. به نظر می‌رسد که در کار من، حرکت سریع تعصب در عمل است، وقتی با مشکلی مواجه می‌شوم، با عجله به سمت راه حل می‌روم.

چاندوینی سرخوردگی خود را از بی تفاوتی فیسبوک چنان ابراز کرد که باعث شد آنها اینگونه برداشت کنند که ممیزی حقوق مدنی شرکت چیزی بیشتر از یک نمایش تبلیغاتی جلب توجه عمومی نبوده است. نتایج بازرسی دو ساله فیسبوک در ماه جولای منتشر شد و نشان داد که این شرکت تصمیماتی گرفته است که مانعی جدی برای حقوق شهروندی است. چاندوینی همچنين اظهار داشت كه عليرغم ارزش‌های اصلي فيسبوک، این شرکت بيشتر از ساخت «ارزش اجتماعي» نگران ساخت «ارزش تجاری» است. این تعجب‌آور نیست اما هنوز ناامید کننده است و همه اینها دست به دست هم داده تا استعفای مهندس فیسبوک شکل بگیرد.

بیشتر بخوانید: پاک کردن پست‌ های فیسبوک به صورت کلی

چاندوینی همچنین نوشت: « کاش آنچه که می‌دیدم، اولویت بندی جدی کالای اجتماعی بود، حتی اگر ارزش تجاری فوری برای آن وجود نداشت یا ممکن بود از آن آسیب اقتصادی وارد شود. به نظر می‌رسد که فیسبوک در پیگیری تهاجمی استراتژی‌های معتبر موجود برای از بین بردن نفرت از سیستم خود، ارزش کسب و کار را پیدا نکرده است.»

استعفای مهندس فیسبوک
استعفای مهندس فیسبوک

در نامه استعفا از چاندوینی اینگونه به پایان رسيد كه از آنجا كه فشار كارمندان، مشاوران، مشتريان و جامعه عمومی فيسبوک را مجبور نكرده است كه به سرعت عليه نفرت اقدام كند، تنها چيزی وجود دارد، ممكن است مداخله دولت باشد. به نظر نمی‌رسد که این اتفاق بیفتد، به ویژه به دلیل اینکه بخشی از نفرتی که آنها با آن مخالفت می‌کنند توسط رئیس جمهور ایالات متحده منتشر شده است.

چاندوینی در ادامه نوشته است: «من فکر میکنم که سیاست برای همه همکارانم از جمله رهبری این شرکت لازم است. فقط، من نمی‌توانم به حقایقی اشاره کنم که این فرض را اثبات می‌کنند، وقتی که به شکست‌های مکرر ما در مقابله با نفرت و خشونت روی می‌آوریم که در سیستم سازمان رخ داده است.»

استعفای مهندس فیسبوک چاندوینی چیز جدیدی نیست و او اولین کارمند فیسبوک نیست که به دلیل ادعای بی اخلاقی بودن شرکت، استعفا داد. مهندسان تیموتی آونی و اوون اندرسون هم در اوایل ماه ژوئن در میان اعتراضات گسترده شرکت‌ها، به دلیل عدم واکنش و اقدام علیه پست‌های التهابی ترامپ، فیسبوک را ترک کردند.

آونی در پستی در فیسبوک همچنین به طور خاص به بیانیه غارت ترامپ اشاره کرد و نوشت: «من نمی‌توانم رفتار فیسبوک را توجیه کنم. فیسبوک بستری را فراهم می‌کند که سیاستمداران را قادر می‌سازد تا افراد را تندرو کرده و از خشونت تجلیل کنند. من برای کشورم می‌ترسم و سعی در آوردن دلیل قانونی برای این موضوع را دارم.»

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *