درحالی که قیمت مسکن طی دوسال اخیر در کشور به شکل نجومی با افزایش قیمت همراه شد،میزان استقبال ایرانیان از خرید ملک درترکیه افزایش یافت.

به گزارش برات نیوز، با توجه به کاهش قیمت لیر و ارزانی خانه های ترکیه از ایران، بسیاری از ایرانیان در ترکیه مسکن خریدند و دراین حوزه رکورد زدند.

این درحالی است که طی یک ماه گذشته،خرید ملک و مسکن در ترکیه توسط سایر اتباع خارجی با کاهش 9 درصدی همراه بود.

اما ایرانیان با استقبال از خرید ملک در ترکیه رکورد زدند .

با توجه به افزایش نجومی قیمت خرید و فروش ملک در کشوردیگر مردم امیدی به خانه دارشدن در ایران را ندارند.

به همین دلیل با توجه به پیشنهادات مثبت دولت ترکیه، ایرانیان در خرید ملک در این کشور پیشتاز شدند.

به طوری که درآخرین بررسی ها اعلام شده شهروندان ایرانی با قرار گرفتن در رتبه اول خرید ملک در این کشور، در ۱۱ ماهه امسال با رشدی ۳۸ درصدی ۶ هزار و ۴۲۵ فقره ملک خریده‌اند.

اقامت و شهروندی عامل استقبال ایرانیان از خرید ملک در ترکیه

دراین گزارش آمده است که ایرانیان متاثر از تبلیغات گسترده ترک ها در شبکه های فارسی و شرایط سهل و مناسب خرید ملک اقدام به خرید کرده اند و سرمایه‌های خود را به سمت این کشور سرازیر کرده‌اند.

یکی از مهم ترین دلایل استقبال ایرانیان از خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت و شهروندی این کشور با هزینه 250 هزار دلاری است که نسبت به بسیاری از دیگر کشورها، به صرفه‌تر است.

در دو سال اخیر و همزمان با شوک‌های پی در پی نرخ ارز و افزایش قیمت مسکن در ایران و همچنین سهولت قوانین ترکیه برای کسب شهروندی اتباع خارجی، بر تعداد آگهی‌های خرید ملک در ترکیه افزوده شده است.

کاهش 9 درصدی خرید خارجی ها از ملک ترکیه

براساس آمارهای رسمی اعلام شده، در ۱۱ماهه سال ۲۰۱۹ شهروندان خارجی ۴۰ هزار و ۶۱۶ ملک در ترکیه خریداری کرده بودند که این تعداد در ۱۱ماهه امسال با کاهش ۹ درصدی به ۳۶ هزار و ۸۱۹ فقره رسیده است.

کاهش استقبال از خرید خانه در ترکیه توسط خارجی‌ها درحالی رخ داد که کرونا در این کشور شیوع پیدا کرده و قوانین سخت‌گیرانه برای ورود و خروج اتباع خارجی اعمال می شود.

با این حال گویا این موضوع درباره شهروندان ایرانی مهم نبوده و استقبال ایرانیان از خرید ملک و هجوم سرمایه‌های ایرانی به بازار املاک ترکیه حتی افزایش هم پیدا کرده است.

کاهش میزان خرید ملک عراقی ها در ترکیه

خرید ملک در ترکیه توسط شهروندان عربستانی ۶۹ درصد، شهروندان لیبی ۴۱ درصد، کویتی‌ها ۳۵ درصد، اردنی‌ها ۳۴ درصد، سوئدی‌ها ۳۱ درصد، آلمانی‌ها ۲۷ درصد و دیگر کشورها نیز بین ۹ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است.

عراقی‌ها نیز که در سال‌های گذشته در رتبه اول خرید ملک در ترکیه بودند، خرید آنها امسال ۱۱ درصد کمتر از سال گذشته شده و جای خود را به ایرانی‌ها داده‌اند.

اما درسال جاری استقبال ایرانیان از خرید ملک درترکیه بسیار افزایش یافت.

اختصاص بالاترین تعداد خریداران ملک در شش شهر ترکیه

در ترکیه، شهرهای آنکارا، آنتالیا، بورسا، مرسین، قونیه و غازیان‌تپه بالاترین تعداد خریداران را به خود اختصاص داده‌اند.

در 9 ماه ابتدایی سال 2019 میلادی استانبول با فروش ۱۴۷هزار و ۹۸۳ واحد و آنکارا با فروش ۸۳هزار و ۹۱۸ واحد مسکونی در رتبه‌های اول و دوم خرید خانه در ترکیه قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: بازرگانان هیچ کالایی به ترکیه صادر نکنند

با توجه به اینکه درسال گذشته دولت ترکیه بعضی از قوانین مهاجرتی را تغییر داد که در پی آن شرایط کسب شهروندی این کشور برای اتباع خارجی آسان‌تر شد.

با تغییر برخی از قوانین مهاجرتی این تصمیم در پی سقوط ارزش لیر و با هدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفت و استقبال ایرانیان از خرید ملک در این کشور صورت گرفت.

خانه لوکس

استقبال ایرانیان از خرید ملک در ترکیه

در همین حال آپارتمان‌های شهر استانبول در ترکیه که در میان خریداران بالاترین اقبال را دارد، طیف متفاوتی از قیمت‌ها را شامل می‌شود.

قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهراستانبول، بسته به وضعیت آن، از ۱۰۵۰ دلار تا بالای ۲۴۵۰ دلار متغیر است؛ با دور شدن از مرکز شهر قیمت‌ها طبیعتا کاهش می‌یابد.

قیمت هر متر مربع آپارتمان در خارج از مناطق مرکزی استانبول نیز از حدود ۴۷۰ دلار تا بالای ۱۰۸۰ دلار متغیر است.

پیش از تغییر این قوانین متقاضیان کسب شهروندی ترکیه باید خانه‌هایی به ارزش حداقل یک میلیون دلار می‌خریدند که براساس قوانین جدید این رقم به یک چهارم یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

تغییر قوانین مرتبط با کسب شهروندی در ترکیه در حالی رخ داد که نرخ ارز در ایران رو به افزایش بود.

ترجیح برخی از ایرانیان برای خرید ملک در دو کشور ترکیه و گرجستان

  قیمت دلار سال گذشته در کشور تا حدود ۲۰ هزار تومان هم رسید و بعد آن قیمت‌ها کاهش یافت.

 کسب شهروندی کشور همسایه با سرمایه‌ای کمتر از قبل و همچنین امکان سرمایه‌گذاری ارزی از طریق خرید ملک دو عامل مشوق ایرانیان برای خرید ملک درترکیه بود.

با توجه به اینکه عده‌ای از شهروندان ایرانی خرید خانه در کشورهایی مانند ترکیه یا گرجستان را به کشور خودشان ترجیح دادند و خرید ملک در این کشورهای همسایه افزایش یافت.

البته خروج سرمایه از ایران و هجوم آن به کشورهای سرمایه برای خرید ملک، موضوعی است که ارتباط مستقیمی با قیمت خانه در ایران دارد.

برخی خانه های تهران گران تر از آمریکا و کانادا

حسام عقبایی، نایب‌رییس اول اتحادیه مشاوران املاک در خصوص استقبال ایرانی ها برای خرید ملک درترکیه اظهار کرد: متوسط قیمت مسکن در ترکیه کمتر از متوسط قیمت در تهران است.

وی در ادامه افزود: حتی درمواردی در تهران مناطقی وجود دارد که حتی از گران‌ترین خانه‌های منهتن امریکا و ونکوور هم گران‌تر است.

این درحالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، ‌خریداران یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به آذر ١٣٩٨، حدود ۸۳ درصد افزایش قیمت داشته است.

درهمین حال مروری بر جزییات تورمی مسکن در سال جاری مشخص می‌کند که بالاترین افزایش هزینه در آبان‌ماه امسال اتفاق افتاده است.

خانه های لوکس تهران

پیشروی تورم مسکن درسال جاری تا 100 درصد

 به‌طوری‌که تورم نقطه به نقطه در ابتدای سال جاری و در فروردین ماه ۳۷ درصد بوده است .

اما  در روند رو به رشد این رقم تا ۱۰۰ درصد در شهریورماه، ۱۱۳.۸ مهرماه، ۱۱۴.۷ درصد آبان پیش رفته است .

این درحالی است که درآذرماه جاری روندرشد قیمت مسکن درتهران برعکس شده و به ۸۳ درصد کاهش داشته است.

مرکز آمار طی روزهای گذشته از افزایش ۶.۸ درصدی اجاره‌بها نیز در مناطق شهری، در پاییز امسال نسبت به پارسال خبر داده بود.

آمار و ارقام مرتبط با خرید خانه توسط ایرانی‌ها در بازار املاک ترکیه در حالی منتشر می‌شود که اقتصاد ترکیه در رکود به سر می‌برد.

همچنین با توجه به مشکلات سیاسی و رکود حاکم بر کشور ترکیه،قیمت لیر کاهش یافته و سقوط کرده است.

استقبال ایرانیان از خرید ملک در ترکیه و نجات اقتصاد این کشور

درهمین حال سه بانک بزرگ این کشورتحت عنوان بانک‌های زراعت، وقف و هالک با کاهش تاریخی، نرخ سود وام مسکن را به ۰/۶۴ درصد رساندند.

این اقدام این سه بانک به این دلیل است که بازار مسکن از رونق نیفتد و از تبعات اقتصادی شیوع کرونا بکاهند.

بنابراین حضور سرمایه‌های خارجی به ویژه از طرف ایرانی‌ها و استقبال ایرانیان از خرید ملک ، راه نجات بزرگی برای دولت ترکیه ایجاد کرده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *