اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

اسنپ سهام MTN را به فروش می‌رساند

اسنپ سهام MTN

چندی است که شنیده ها حاکی از این است که سهامدار آفریقایی اپراتور تلفن همراه کشور قصد جدا شدن از این شرکت و فروش سهام خود را دارد. حالا مشخص شده که اسنپ سهام MTN را خواهد فروخت.

تنها سرمایه‌گذار خارجی دومین اپراتور تلفن همراه، شرکت ام تی ان است که ۴۹ درصد سهام شرکت ایرانسل را در اختیار داشت و حالا تصمیم گرفته تا سهام خود را واگذار و از ایران و خاورمیانه جدا شود.

شرکت ام تی ان بزرگترین شرکت مخابراتی آفریقاست و قصد دارد تا با خروج از ایران بخشی از تصمیم استراتژیک خود را برای تمرکز بیشتر بر قاره آفریقا اجرایی کند.

راب شوتر، مدیرعامل شرکت MTN ضمن اشاره به این موضوع که فضای خاورمیانه پیچیده تر شده و این منطقه سهم کمتری در درآمدهای این گروه پیدا کرده اعلام کرده است : این شرکت به دلیل تمرکز بیشتر در بازار آفریقا قصد دارد از بازار خاورمیانه خارج شود.

مدیرعامل گروه  MTN اظهار داشته است: خروج این شرکت از خاورمیانه به تدریج انجام می شود و درابتدا سهام زیرمجموعه هایش در یمن، افغانستان و سوریه به فروش گذاشته می شود.

وی افزوده است: این بازارها تنها حدود چهار درصد از درآمد ناخالص MTN را داشته اند و ایرانسل سهام اصلی این شرکت را در خاورمیانه دارد که 49 درصد است و در مدت سه تا 5سال آینده به فروش خواهد رسید.

درهمین راستا سهامدار آفریقایی ایرانسل اعلام کرده قصد دارد برای خروج از بازار خاورمیانه، سهام خود را در اپلیکیشن اسنپ به فروش رساند.

بیشتر بخوانید: خروج سهامدار ایرانسل از بازار خاورمیانه

رالف ماپیتا، مدیر مالی گروه MTN  که بزرگترین اپراتور تلفن همراه آفریقاست، اظهار کرده است: با توجه به اینکه اسنپ جایگاه خود را به عنوان یک تاکسی اینترنتی در بازار ایران پیدا کرده است اما MTN سرمایه گذاری در این اپلیکیشن را یک کسب و کار غیراصلی می بیند.

به گفته وی  گروه MTN در اسنپ که روزانه دو میلیون سفر در ایران دارد، ۴۳ درصد سهم دارد.

مدیرمالی MTN درباره میزان درآمد این شرکت از ایرانسل اظهار کرده است: در بخش خدمات درآمد یک سوم رشد داشته و دربخش فروش دیتا در سال گذشته در بحبوحه چالشهای ناشی از کاهش ارزش ارز و تورم بالا، تحریم های اقتصادی و شیوع ویروس کرونا، دو برابر شده است .

وی بیان کرده است: شرکت ام تی ان در سال 2018 توانسته یک میلیارد دلار از درآمدش را از ایران خارج کند اما با توجه به وضع تحریم های مجدد آمریکا علیه ایران این شرکت دیگر قادر به خروج درآمدهای خود از ایران نیست و با مشکل مواجه می شود. این درحالی است که ایران دومین بازار بزرگ از نظر تعداد مشترکان برای این شرکت است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، گروه MTN به دنبال واگذار کردن دارایی های فرعی و یکپارچه کردن فعالیتهایش و تهیه نقدینگی برای کاهش بار بدهی خود است. اسنپ سهام MTN را در ایران خواهد فروخت.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید