شرکت خصوصی اسپیس ایکس و ناسا ، روز شنبه (۳۰ مه) با همکاری یکدیگر دو فضانورد را به ایستگاه بین المللی فضایی فرستادند. اسپیس ایکس با این اقدام به اولین شرکت خصوصی دنیا تبدیل شد که توانست انسان را به خارج از زمین ببرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب از برات نیوز، با ما همراه باشید.

این پرتاب هم به‌نوبه‌خود اهمیت داشت، زیرا اولین پرواز فضایی ناسا در دهه گذشته بود بود که انسانی را از خاک ایالات متحده به فضا می‌فرستاد.

فضانوردان به نام‌های داگ هورلی (Doug Hurley) و باب بنکن (Bob Behnken) پس از یک سفر ۱۹ ساعته به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسیدند. آن‌ها پیش از آن‌که کپسول خود را در اقیانوس اطلس فرود بیاورند و به زمین برگردند، ۱ تا ۴ ماه در ایستگاه فضایی خواهند ماند.

موشک فالکون ۹ پس از اولین تلاش ناموفق در روز چهارشنبه به‌دلیل خطر رعدوبرق، از دماغه کانااورال (در ایالت فلوریدا) پرتاپ شد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا در لحظه پرتاپ موشک حضور یافت كه حدود ۴۰۰۰ نفر هم در مركز فضایی كندی آن را تماشا می‌کردند. پیش‌بینی می‌شد شانس شرایط قابل قبول برای پرتاپ موشک ۲۷۰ پایی جدید ۵۰-۵۰ باشد.

شرکت خصوصی اسپیس ایکس و ناسا

شرکت خصوصی اسپیس ایکس و ناسا

شرکت خصوصی اسپیس ایکس و ناسا نه تنها در مرکز فضایی کندی، هوا را تحت نظر داشتند، بلکه همه جا تا دریای شرقی و سراسر اقیانوس اطلس شمالی تا ایرلند را کنترل می‌کردند.

از زمان بازنشستگی شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱، ناسا از سفینه‌های فضایی روسی که از قزاقستان پرتاپ می‌شوند، برای رفت‌وآمد فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی استفاده کرده است.

ناسا در سال ۲۰۱۴ دو شرکت اسپیس ایکس و بوئینگ را با قراردادهایی به ارزش ۷ میلیارد دلار استخدام كرد تا فضانوردان را به ایستگاه فضایی فرستاده و از آن‌جا به زمین منتقل کنند.

سال گذشته، هر دو شرکت کپسول‌های خدمه خود را با آدمک‌های آزمایشی پرتاپ کردند.

اژدهای (Dragon) شرکت خصوصی اسپیس ایکس در تمام امتحانات خود قبول شد، در حالی که کپسول استار لاینر (Starliner) شرکت بویینگ در مدار اشتباهی به مقصد رسید و به‌دلیل خطاهای نرم‌افزاری تقریبا نابود شد.

در نتیجه، اولین پرواز استارلاینر برای انتقال فضانوردان تا سال آینده مورد انتظار نیست.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *