مطابق گزارش ارائه شده از سوی وزیرعلوم طی سال های اخیر میزان اشتغال در مقطع دکتری کاهش یافته و از طرفی اشتغال در بخش کارشناسی افزایش داشته است.

به گزارش برات نیوز، چالش اصلی در حوزه بیکاری وجود هزار جوان فارغ‌التحصیل بیکار آماده به بازار کار است.

به دلیل بالا بودن میزان تقاضاهای کار، یک فارغ‌التحصیل آموزش عالی که درصدد یافتن شغل است بیکاری‌های طولانی مدت را تجربه می کند.

در بازار کار برخی به دلیل داشتن تخصص‌ها و مهارت‌های ویژه یا گاهی شانس، پارتی و آشنابازی و مواردی از این دست فورا جذب بازار کار می شوند ولی با شرایط فعلی برخی فارغ التحصیلان آمادگی ورود به بازار کار با شرایط پارتی و آشنابازی و غیره را ندارند و به دلیل بالا بودن میزان تقاضاهای کار، بیکاری آنها طولانی مدت می شود.

در بهار99 سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 36 درصد بوده است این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 4.4 درصد کاهش داشته است.

بیشتر بخوانید:‌ وام میلیاردی جوانان ، پیشنهادی رویایی!

در بهار 99 سهم جمعیت شاغل فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان 25.2 درصد بوده است این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است.

بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.7 درصد افزایش داشته است.

 بررسی جداول آماری در بهار 99 نشان می‌دهد که در این دوره 902 هزار و 410 نفر فارغ‌التحصیل آموزش عالی بیکار بودند.

مقایسه بیکاران فارغ التحصیل 15 ساله اخیر و بیشتر مراکز آموزش عالی در بهار 98 و 99 بیانگر این است که در بهار امسال 308 هزار و 427 نفر از این افراد شغل و فعالیتی را شروع کردند و از جرگه بیکاران خارج شدند.

آخرین گزارش‌های مرکز آمار از بیکاری فارغ‌التحصیلان بیانگر این است که بهار 99؛ نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان 3.3 درصد کم شده است.

نکته قابل توجه این است که تغییرات نرخ بیکاری در بازه زمانی بهار 98 تا 99 در بین زنان بیشتر از مردان است بگونه ای  که نرخ بیکاری زنان 5.2 درصد و مردان 2.2 کم شده است.

نرخ بیکاری مردان فارغ‌التحصیل آموزش عالی در بهار امسال 10.2 و زنان 20.2 بوده است.

بررسی نرخ بیکاری جمعیت 15 ساله و بیشتر فارغ‌التحصیل آموزش عالی نشان می‌دهد 13.5 درصد از جمعیت فعال فارغ‌التحصیل آموزش عالی بیکار بودند.

این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است.

بررسی روند تغییرات این حاکی از کاهش 3.3 درصدی در بهار 99 نسبت به فصل مشابه سال قبل است. 

افزایش اشتغال در بخش کارشناسی

منصوری غلامی, وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در گفتگوی خبری سیما گفت: به تدریج در سال‌های اخیر اشتغال در مقطع دکتری کاهش پیدا کرده، ولی افزایش اشتغال در بخش کارشناسی داشتیم.

وی گفت: فارغ‌التحصیلان کارشناسی نزدیک به 60 درصد اشتغال داشتند، این آمار مربوط به آنهایی است که سال‌های 95 و 96 فارغ‌ التحصیل شده‌اند.

وی افزود: فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد بالای 70 درصد اشتغال داشتند و فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری در سال‌های 95و 96بالای 90درصد اشتغال داشتند. 

به تدریج در سال‌های اخیر اشتغال دکتری کاهش پیدا کرده، ولی افزایش اشتغال در بخش کارشناسی داشتیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *