1. خانه
  2. فناوری
  3. اظهارات جدید ایلان ماسک در رابطه با توییتر و ربات انسان نما
فناوریمنتخب سردبیر

اظهارات جدید ایلان ماسک در رابطه با توییتر و ربات انسان نما

ثروتمندترین شخص جهان، کارآفرین برتر و موسس کمپانی های تسلا و اسپیس‌ایکس در مصاحبه جدیدش همه مسائل، از پیشنهاد غافلگیرکننده خود به شرکت خودرو الکتریکی خود گرفته تا درگیری با کمیسیون بورس و اوراق بهادار را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش برات نیوز، ایلان ماسک روز پنجشنبه تنها چند ساعت پس از تایید پیشنهاد ۴۳ میلیارد دلاری برای خرید شبکه اجتماعی توییتر، در کنفرانس TED در ونکوور، نشست.

او به اولین سوال رئیس موسسه TED، کریس اندرسون، مبنی بر اینکه هدفش از پیشنهاد خرید توییتر چه بوده است پاسخ داد:«فکر می‌کنم وجود یک عرصه انحصاری برای آزادی بیان بسیار مهم است. توییتر به نوعی به میدان شهر تبدیل شده است، بنابراین بسیار مهم است که مردم در واقعیت این تصور را داشته باشند که می توانند آزادانه در چارچوب قانون صحبت کنند.»

ماسک در ادامه گفت که هدف او از این پیشنهاد کسب درآمد نبوده است. «حس می کنم وجود یک پلتفرم عمومی که حداکثر اعتماد و فراگیری را داشته باشد برای آینده تمدن بسیار مهم است. من اصلاً به مسائل اقتصادی اهمیت نمی دهم.»

این کارآفرین برتر همچنین افزود که حتی اگر هیئت مدیره توییتر پیشنهاد او را نپذیرد، او باز هم سر حرف خود می ماند.

ربات های انسان نما

این کارآفرین متولد آفریقای جنوبی که قصد دارد تا سال ۲۰۲۹ یک ماموریت سرنشین‌دار را به مریخ بفرستد، در این مصاحبه در مورد چشم انداز خود برای بشریت و آینده نیز صحبت کرده است.

او گفت:«من واقعاً می‌خواهم مطمئن شوم که آینده خوبی در انتظار بشریت باشد و ما در مسیری برای درک ماهیت جهان، معنای زندگی، چرایی اینجا بودن و چگونه به اینجا رسیدیم، هستیم و برای درک ماهیت جهان و همه این سؤالات اساسی، باید دامنه و مقیاس آگاهی‌مان را گسترش دهیم.»

وی همچنین در مورد فناوری بزرگ بعدی که می‌تواند متحول کننده باشد، صحبت کرد.

ماسک گفت: احتمالا تا سال ۲۰۵۰ یک ربات انسان‌نما در هر خانه‌ای وجود خواهد داشت. مردم نمی‌دانند که ربات‌های انسان‌نما فناوری بزرگ بعدی خواهند بود.

وی در بخشی از این مصاحبه جدید توضیح داد که چگونه توسعه فناوری کاملا خودران تسلا به زمینه رباتیک منتقل می‌شود و چگونه بیشتر خانه‌ها احتمالاً در آینده نه چندان دور دارای ربات‌های انسان‌نما خواهند بود.

وی گفت که اکثر خانه‌ها تا سال ۲۰۵۰ دارای یک ربات خانگی خواهند بود، اگرچه بهبود هوش مصنوعی همچنان مانع اصلی است.

مدیرعامل تسلا گفت:«مدتی طول کشید تا متوجه شدم برای حل مسائل فناوری خودران، واقعاً نیاز به حل مسائل هوش مصنوعی در دنیای واقعی دارید و در مرحله‌ای که شما مشکلات هوش مصنوعی را در دنیای واقعی برای یک ماشین که در واقع یک ربات روی چهار چرخ است، حل می‌کنید سپس می‌توانید آن را به یک ربات روی دو پا نیز تعمیم دهید.»

ماسک این واقعیت را برجسته می‌کند که شرکت‌هایی مانند «بوستون داینامیکس» نشان داده‌اند که ساخت ربات‌های انسان‌نما قابل انجام است، اما ما هنوز کمی با ربات‌های دارای هوش مصنوعی پیشرفته که توانایی کمک در کارهای خانه را داشته باشند، فاصله داریم.

وی گفت:«چیزهایی که در حال حاضر کم داریم، هوش کافی برای این ربات‌ها است که بتواند در دنیای واقعی حرکت کنند و کارهای مفیدی را بدون دستور صریح انجام دهند.»

و همچنین افزود:«این همان دو چیزی است که تسلا در آنها مهارت دارد. بنابراین ما اساساً فقط نیاز داریم که محرک‌ها و حسگرهای تخصصی مورد نیاز یک ربات انسان‌نما را طراحی کنیم.»

تهدیدات هوش مصنوعی

این میلیاردر بزرگ هشدار داد که جهان باید تلاش کند از سناریوی آخر الزمانی در مورد هوش مصنوعی جلوگیری کند. وی قبلاً گفته بود که شرکت دیگر او موسوم به «نورالینک» که در زمینه توسعه هوش مصنوعی و ساخت ایمپلنت مغزی به عنوان یک رابط پیشرفته مغز-رایانه کار می‌کند، تا حدی برای پایه کاهش تهدیدات هوش مصنوعی تأسیس شده است.

ماسک در این مصاحبه توضیح داد که یک تراشه که نمی‌تواند از راه دور به‌روزرسانی شود، به حفظ جوانب ایمنی کمک می‌کند. یعنی برای مثال هر کسی نتواند به یک ربات دستور توقف بدهد و ربات نیز کار خود را متوقف کند.

وی همچنین معتقد است که باید یک آژانس نظارتی برای هوش مصنوعی وجود داشته باشد.

او بر این باور است که یک ربات انسان‌نمای پیشرفته ابتدا برای انجام کارهای خطرناک و کارهای خسته‌کننده‌ای که هیچ‌کس نمی‌خواهد انجام دهد، بکار گرفته می‌شود و سپس پیشرفته‌تر می‌شود و می‌تواند از مردم مراقبت کند، غذا بپزد و چمن‌زنی کند و به طور کلی وظایف خانگی را انجام دهد.

وقتی از ماسک در مورد جدول زمانی توسعه و استقرار چنین ربات‌هایی سوال شد، گفت:«فکر می‌کنم امسال یک نمونه اولیه جالب خواهیم داشت. ممکن است سال آینده چیز مفیدی داشته باشیم، اما فکر می‌کنم حداقل ظرف دو سال آینده کاملاً محتمل باشد.»

مدیرعامل تسلا برای اولین بار ربات تسلا موسوم به «تسلا بات» را در مراسم A.I. Day این شرکت در ماه اوت سال گذشته معرفی کرد. این پروژه که اکنون اپتیموس نامیده می‌شود، نظرات بدبینانه‌ای را از سوی برخی برانگیخته است که تا حدی معطوف بر این واقعیت است که ماسک همیشه به اعلام ضرب‌الاجل‌های بیش از حد امیدوارکننده معروف است. به عنوان مثال، سال گذشته یک یادداشت درون سازمانی از شرکت تسلا به بیرون درز کرد که نشان می‌داد این شرکت تا رسیدن به استقلال سطح پنج بسیار دورتر از آن چیزی است که ماسک پیش از آن در بیانیه‌ای عمومی اعلام کرده بود.

در مجموع، وجهه کاری و شخصیت عمومی ایلان ماسک، او را به عنوان شخصیتی دوگانه در افکار عمومی بدل کرده است، به طوری که برخی از او به عنوان یکی از بزرگترین مخترعان جهان دفاع می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند که او فقط یک خودتبلیغ‌کننده و از خود متشکر تمام عیار است.

البته کارهای انجام شده و در حال انجام توسط شرکت‌های اسپیس‌ایکس و تسلا را می‌توان با برچسب انسان دوستانه معرفی کرد، چرا که تسلا در حال سرعت بخشیدن به توسعه انرژی پایدار است و اسپیس‌ایکس نیز برای تضمین بقای طولانی مدت بشریت تلاش می‌کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست