درحالی که رییس کل بانک مرکزی از صادرات 26.5 میلیارد دلاری و تراز مثبت 1.5 دلاری کشورخبر می‌دهد ، سخنگوی سازمان گمرک ضمن تکذیب اعداد تراز تجارت کشور از تراز منفی یک میلیارد و 648 میلیون دلاری کشور خبر می دهد.

به گزارش برات نیوز، سخنگوی گمرک به آمار ۲۶.۵ میلیارد دلاری صادرات که از سوی رئیس بانک مرکزی در برنامه گفت‌گوی ویژه خبری اعلام شد، واکنش نشان داد.

روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ضمن تکذیب آمار ارائه شده توسط رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: آمار غیر واقعی از میزان تجارت کشور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری توسط رئیس کل بانک مرکزی بیان شد که صادرات غیرنفتی کشور را ۲۶.۵ میلیارد و واردات را ۲۵ میلیارد دلار عنوان کرده بود و تاکید بر تراز مثبت ۱.۵ میلیارد دلاری هم از نکات دیگر این گفت‌وگو بود.

میزان اعداد تراز تجارت کشور در 8 ماه گذشته

آنچه گمرک به عنوان مرجع بیان آمار میزان تراز تجارت کشور، در خصوص تجارت ۸ ماهه اعلام کرده، صادرات ۲۱ میلیارد و ۴۴۸ میلیون دلاری و واردات ۲۳ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلاری است که تراز کشور در این مدت نه تنها مثبت نیست بلکه منفی یک میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار است.

بیشتر بخوانید: روند کاهشی حجم صادرات ایران به سوریه

سخنگوی گمرک بیان کرد: ناگفته نماند که تراز ماهیانه در دو ماه مهر و آبان (مقایسه ارزش واردات و ارزش صادرات صرفا در هر کدام از این دو ماه) مثبت بوده، ولی تراز تجارت کشور در ۸ ماه گذشته متاسفانه همچنان منفی است.

لطیفی افزود: چند روز پیش هم مشاور رییس کل سازمان توسعه تجارت نیز صادرات ۲۶.۵ میلیاردی را اعلام کرده و بر روی خروجی سایت این سازمان انتشار یافته بود، که با پیگیری‌های انجام شده این مطلب اصلاح شد .

مشاهده اشتباه اعداد تراز تجارت کشور

وی خاطر نشان کرد: سوال بنده از رییس کل بانک مرکزی اینجاست، ۲۳ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلار یا عدد تقریبی ۲۳.۱ میلیارد دلار واردات را هم رئیس کل بانک مرکزی ۲۵ میلیارد دلار دیده اند؟زیرا مشاور سازمان توسعه تجارت نیز عدد 21 .5 میلیارد دلا را به اشتباه 26.5 دلار مشاهده کرده بودند.

لطیفی درباره اینگونه اشتباهات در اعداد و ارقام اظهار کرد: امیدوارم با این نوع برداشت‌ها درباره میزان تراز تجارت کشور، ادعا‌های ارزی یک میلیارد دلاری، بیان نشده باشد.

زیرا با گذشت بیش از ۲۰ روز از این ادعا و با وجود درخواست گمرک برای ارائه اسناد مرتبط با این موضوع هنوز مستنداتی ارائه نشده تا گمرک نیز با استناد به آن کالا‌های تجار موصوف را به عنوان احتکار در اختیار مراجع ذیصلاح قرار دهد

وی یادآور شد: معرفی تجاری که اعلامیه ارزی فوق را بر اساس این ادعا گرفته اند و مبادرت به خروج کالا از گمرک نکرده اند نیز بایکوت مانده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *