با شیوع بیماری کرونا و متضررشدن بسیاری از مشاغل، دولت در قالب اعطای تسهیلات کرونایی 20 هزار میلیارد تومان به واحدهای کسب و کار پرداخت کرد .

به گزارش برات نیوز، با توجه به متضرر شدن بسیاری از مشاغل در دوران شیوع بیماری کرونا دولت تمهیداتی را برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از این بیماری در نظرگرفت.

اعطای تسهیلات کرونا به مشاغلی آسیب دیده در دوران شیوع این بیماری یکی از تدابیری بود که دولت برای حمایت از کسب و کارها برنامه ریزی کرد.

درهمین راستا وزارت کار و اموراجتماعی اعلام کرده که تا کنون به منظور حمایت ازکارگران ایرانی در دوران کرونا حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به واحدهای کسب و کارپرداخت شده است.

به دنبال شیوع ویروس کرونا، بسیاری از صنایع با خسارات سنگینی مواجه شدند که البته اصلی ترین این خسارت متوجه کارگران مشغول در این صنایع شد.

بیکاری کارگران در سایه کرونا

کارگران نگون بخت علاوه بر تحت فشار قرارگفتن دربرابر افزایش قیمت ها و مشکلات معیشتی حالا زیر سایه کرونا بیکار نیز شدند .

دولت در دوران شیوع بیماری کرونا با هدف حمایت از کارگران و حفظ اشتغال موجود در بنگاه‌های اقتصادی با پرداخت تسهیلات حمایتی با نرخ سود ترجیحی 12درصد موافقت کرد.

مقرر شد تا اعطای تسهیلات کرونایی در اختیار کسب و کار آسیب‌دیده قرار گیرد.

پرداخت تسهیلات حمایتی به شاغلان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا و فعالان اقتصادی 14رسته منتخب آغاز شده و مشمولان برای گرفتن وام به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

نرخ سود تسهیلات 12درصد و دوره بازپرداخت تسهیلات، با احتساب دوره تنفس از اول آبان ماه و به مدت دو سال است.

درپرداخت این تسهیلات سخت گیری نشده و وثایق و تضامینی که برای دریافت تسهیلات از سوی بانک‌ها دریافت می‌شود، متفاوت و با ارائه سفته و معرفی ضامن خواهد بود.

سقف مبلغ سفته 1.5 برابر اصل سود اعطای تسهیلات کرونایی

سقف مبلغ سفته ضمانت برای تسهیلات کرونایی نیز 1.5 برابر اصل سود تسهیلات است.

بر اساس اطلاعیه وزارت کار و امور اجتماعی، اعطای تسهیلات کرونایی تا سقف 16میلیون تومان، نیازمند سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک و تسهیلات 16میلیون تا 48میلیون تومانی نیازمند سفته متقاضی یا چک به همراه یک ضامن است.

تسهیلات 48تا 160میلیون تومانی نیز، به سفته متقاضی یا چک با دو ضامن نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: تسهیلات کرونایی جدید، نزدیک است

همچنین برای وام 160تا 200میلیون تومانی ارائه سفته متقاضی یا چک به همراه سه ضامن لازم است .

 برای درخواست تسهیلات بالاتر از200 میلیون تومان هم ارائه تضمین صادره از سوی صندوق‌های ضمانت یا به تشخیص بانک ارائه وثیقه‌های متعارف موردنیاز است.

راه‌اندازی اورژانس کسب و کار درحال نهایی شدن

همچنین معاون اشتغال وزارت کار از راه اندازی اورژانس کسب و کار خبر داد.

وی گفت: طرح راه اندازی اورژانس کسب و کار در حال نهایی شدن است.  

عیسی منصوری گفت: راه اندازی اورژانس کسب و کار در دستور کار وزارت کار و امور اجتماعی قرارگرفته و در حال نهایی شدن است.

وی ضمن اشاره به اعطای تسهیلات کرونایی درباره این اورژانس بیان کرد: در طراحی راه اندازی این اورژانس دیده شده که در دوره های سخت و اضطراری اقتصادی و حتی وضعیت طبیعی می توان از کاربردهای این اورژانس بهره گرفت.

به گفته منصوری در کاربردهای این اورژانس توجه خاصی به واحدهای کسب و کار شده است .

بسته سیاستی دولت برای به کارگیری اتباع خارجی

وی ضمن اشاره به اعطای تسهیلات کرونایی افزود: همچنین یک بسته سیاستی نیز در مورد به کارگیری اتباع خارجی وجود دارد که در یک رشته فعالیت های خاصی بتوانند کار کنند و تاکید بر حمایت از نیروی کار ایرانی است.

معاون اشتغال وزارت کار با بیان اینکه در همه استان ها شاغلان و بیکاران زن سرپرست خانوار را به صورت تفکیک شده داریم گفت: با هماهنگی معاونت زنان برای همه زنان سرپرست خانوار و جامانده از اشتغال و مشاغل خانگی یک برنامه فراگیر اجرا شده است.

وی همچنین از اجرای طرح حمایتی از زنان سرپرست خانوار به صورت پایلوت در 9 استان  خبرداد و گفت در 31 استان اجرای آن ادامه دارد.

همچنین شناسایی ، توانمندسازی و اقتصادی شدن زنان سرپرست خانوار در حال اجراست.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *