نشریه وال استریت ژورنال در گزارشی از کاهش 85 درصدی ارزش پول ایران با اعمال تحریم ها از سوی آمریکا خبر داد.

به گزارش برات نیوز، شرایط اقتصادی ایران با اعمال تحریم ها از سوی آمریکا به سمت رشد اقتصاد غیر نفتی حرکت کرده و در این زمینه موفقیت های بسیاری را کسب کرده است.

وال استریت ژورنال اعلام کرده که با اعمال تحریم ها بخش غیرنفتی ایران اکنون درآمدزایی بالاتری از بخش نفتی دارد.

این نشریه اقتصادی دراین گزارش به بررسی شرایط اقتصادی ایران پس از سه سال راهبرد فشار حداکثری دولت ترامپ پرداخته است.

بیشتر بخوانید: تحلیل اکونومیست از تأثیر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران

وال استریت ژورنال در ادامه این گزارش نوشته است: شرکت های ایرانی به طور روزافزون در حال تولید کالاهایی هستند که این کشور پیشتر از خارج وارد می کرد.

این نشریه درباره ورود شرکت های ایرانی برای پر کردن خلا خارجی ها نوشته است که برای نمونه در سال ۲۰۱۸ شرکت آرایشی بهداشی اوریال فرانسه اعلام کرد برنامه توسعه حضور خود در بازار ایران را رها می کند .

اما شریک ایرانی این شرکت یعنی زرسیما نامی رسا خط تولید خود را راه اندازی کرد و اکنون محصولات آن جایگزین برند فرانسوی در بسیاری از آرایشگاه های تهران شده است.

همچنین برندهای ایرانی جایگزین برندهای مطرحی همچون آدیداس، بنتون و منگو شده اند. 

رشد 83 درصدی درآمدهای غیرنفتی ایران در زمان تحریم

این نشریه در گزارش خود آورده که طبق آمارهای منتشرشده توسط دولت ایران، درآمدهای غیرنفتی این کشور با رشد ۸۳ درصدی در سال های اخیر همراه شده است .

به طوری که این درآمدهای غیر نفتی درآمدزایی بیشتری از بخش انرژی داشته که فعلا زیر بار سنگین تحریم ها قرار گرفته است. 

در اقتصاد ایران روند رو به رشد استخدام نیروهای جدید در شرکت های کوچک تر نیز دیده می شود .

در این گزارش آمده است که دولت ترامپ از تحریم ها به عنوان سلاحی برای وادار کردن ایران، ونزوئلا و روسیه به تغییر دادن رفتار خود استفاده کرده است.

بایدن به اعمال تحریم ها از سوی آمریکا ادامه می دهد یا خیر؟

این درحالی است که با خودداری این دولت ها در برابر خواسته های ترامپ و مقاومت دربرابر آن ،اکنون زمان تصمیم گیری برای دولت بایدن است که به اعمال تحریم ها از سوی آمریکا ادامه می دهد یا خیر و آیا تصمیم دارد در این خصوص مذاکراتی را انجام دهد.

وال استریت ژورنال دراین گزارش آورده است که باید توجه داشت تحریم ها پیامدهای زیادی برای اقتصاد ایران داشته به طوری که ارزش ریال ایران از ابتدای سال ۲۰۱۸ حدود ۸۵ درصد کاهش یافته است .

با اعمال تحریم ها تورم در ایران به بالای ۳۰ درصد رسیده و تامین مایحتاج روزانه را برای شهروندان ایرانی گران تر کرده است.

همچنین تا پایان سال ۲۰۱۹ حدود ۱۳ درصد جمعیت ایران زیر خط فقر بوده اند که نسبت به سال ۲۰۱۱ حدود پنج درصد افزایش یافته است.

نجات اقتصاد ایران در زمان اعمال تحریم ها از سوی آمریکا

در همین رابطه محسن توکل، کارشناس امور تحریم ها در اندیشکده شورای آتلانتیک گفت: در صورتی که  تحریم ها توانسته باشد صادرات نفت ایران را تحت تاثیر قرار دهد باز هم شاهدیم که اقتصاد ایران توانسته خود را نجات یابد. 

همچنین در گزارش این نشریه اقتصادی آمده که تقویت توان داخلی اقتصاد ایران می تواند در زمان روی کار آمدن دولت بایدن که وعده بازگشت به برجام و رفع تحریم های مرتبط را داده است به این کشور کمک کند.

 علی رغم اعمال تحریم ها از سوی آمریکابرای ایران ، این کشور سلطه گر از مدت ها پیش از قدرت دلار و نظام نقل و انتقال بانکی بین المللی به عنوان ابزارهایی برای رسیدن به اهداف خود در سیاست خارجی مقابل کشورهایی نظیر ایران و کره شمالی استفاده کرده است.

تحریم ها و قطع دسترسی ایران به تجارت خارجی

دولت ترامپ با وعده رسیدن به توافقی بهتر با ایران کمپین فشار حداکثری را به راه انداخت و همین مساله نیز در مواردی باعث قطع دسترسی ایران به جریان تجارت خارجی شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *