پس از اجرای طرح ملی مقابله با کرونا و اعمال محدودیت های تردد بین شهری،امکان تردد بین شهرهای زرد و آبی برقرار شده و سفرهای بین شهری آغاز شد.

به گزارش برات نیوز، با توجه به ممنوعیت سفر به 37 شهر شمالی و اعمال جریمه درخصوص این شهرها،امکان تردد میان شهرهای آبی و زرد فراهم شد.

براساس اعلام وزارت بهداشت درحال حاضر 7شهر وضعیت قرمز، ۳۰ شهر وضعیت نارنجی، ۲۱۹ شهر وضعیت زرد و ۱۹۲ شهروضعیت آبی (شاخص جدید) دارند.

درهمین حال  براساس اعلام دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا نیز تردد بین شهرهای زرد و آبی بدون مجوز و جریمه امکان‌پذیر شده، اما ممنوعیت ورود خودرو با پلاک غیربومی به شهرهای قرمز و نارنجی کماکان ادامه دارد. 

درآخرین به‌روزرسانی وزارت بهداشت در نقشه رنگ‌بندی شهرها نشان می‌دهد تقریبا نوار ساحلی و روستاهای توریستی شمال کشور در وضعیت پرخطر به سر می‌برند.

همچنین اعمال محدودیت های تردد بین شهری و ممنوعیت سفر مناطق پرخطر شمالی همچنان برقرار است.

آزادراه قزوین ـ رشت نیز از محدوده منجیل و رودبار و همچنین «جاده چالوس» در وضعیت نارنجی قرار دارند و تردد در این مسیرها همچنان ممنوع تلقی می‌شود.

ممنوعیت سفر به شهرهای شمالی مازندران،گیلان و گلستان

دراین گزارش آمده است که با اعمال محدودیت های تردد بین شهری، شهرهای رشت، آستارا، رضوانشهر، رودبار، منجیل، کوچصفهان و لاهیجان جزو مناطقی هستند که سفر به آن ها ممنوع است.

همچنین ممنوعیت سفر به شهرهای زیباکنار، چمخاله، لنگرود، ماسال، رودسر، جواهرده، آستانه اشرفیه، کلاچای و چابکسر در استان گیلان نیز ممنوع است.

دراستان مازنداران نیز سفر به شهرهای رامسر، نشتارود، عباس‌آباد، کلاردشت، چالوس، نوشهر، مرزن‌آباد، رویان، چمستان، محمودآباد، سرخرود، بلده، آلاشت، ورسک، شیرگاه، بابل، بابلسر، آشوراده و بهشهر شامل ممنوعیت تردد و جریمه می شوند.

بیشتر بخوانید: جریمه یک میلیونی خروج از شهرهای قرمز

بر اساس این گزارش، بندر ترکمن، گرگان، علی‌آباد کتول و روستای زیارت نیز در استان گلستان از جمله مناطق توریستی و اغلب ویلانشین هستند که هنوز در وضعیت خطرناک و نارنجی قرار دارند و ورود پلاک‌های غیربومی به این مناطق ۵۰۰هزار تومان جریمه دارد. 

شهرهای بندر گز، کردکوی، نوکنده و جهان‌نما در استان گلستان و ساری، قائم‌شهر، فریدونکنار، نور، آمل، الیمستان، جویبار، تنکابن، نکا، رینه و پلور در استان مازندران نیزدر محدوده قرمز قرار دارند.

اعمال محدودیت های تردد بین شهری و برقراری ممنوعیت تردد شبانه

  سفر به شهرهای پرخطر ممنوع است و تردد خودرو با پلاک غیربومی به این مناطق که اغلب توریستی محسوب می‌شوند نیز یک میلیون تومان جریمه دارد.

براساس اعلام وزارت بهداشت، تردد بین‌شهری در مناطق زرد و آبی، آزاد بوده و مشاغل اجازه فعالیت دارند اما ممنوعیت تردد شبانه از ۹ شب تا ۴ صبح همچنان در شهرهای قرمز، نارنجی، زرد و آبی برقرار است.

آغاز به کار تمامی مشاغل در شهرهای آبی

در شهرهای آبی تقریبا تمام مشاغل با رعایت پروتکل‌ها می‌توانند فعال باشند.

مشهد، ایلام، بوشهر، زاهدان، قم و اهواز از جمله مراکز استانی هستند که در وضعیت آبی قرار گرفته‌اند.

پس از اعمال محدودیت های تردد بین شهری، استان‌های تهران و البرز نیز با کاهش سطح خطر کرونا در محدوده زرد قرار گرفته‌اند و امکان تردد بین شهری برای ساکنان آن‌ها پس از هفته‌ها ممنوعیت، برقرار شده است. 

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرده درحال حاضر هیچ نقطه‌ای از کشور عاری از ویروس کرونا نیست و همچنان تمام کشور به این ویروس آلوده است.

 با این حال سفر به برخی مناطق از جمله جزایر جنوبی کشور در هفته‌های اخیر شدت زیادی گرفته، به طوری که در روزهای گذشته پروازهای فوق‌العاده‌ای در مسیر تهران ـ کیش برای جابه‌جایی مسافران اختصاص داده شده است.

کاهش آمار کرونا و رونق سفرهای گروهی

کاهش آمار ابتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر نیز تبلیغات سفرهای گروهی را به جریان انداخته است.

 هرچند که تا پیش از این، دستوری مبنی بر لغو تورها و سفرهای گروهی از سوی ستاد مقابله با کرونا داده نشده بود.

محدودیتی نیز برای اجرای تورهای گردشگری وجود نداشت اما بنا بر اظهارات آژانس‌دارها، استقبال کم مردم تحت تاثیر افزایش آمار مبتلایان کرونا، سبب توقف و تعلیق بسیاری از تورها در هفته‌های اخیر شده بود.

اتمام اعمال محدودیت های تردد بین شهری و امیدواری هتل ها و بومگردی ها

این درحالی است که با لغو ممنوعیت در 411 شهر،هتل‌ها و بومگردی‌ها نیز که در هفته‌های گذشته محروم از مسافر بودند به برقراری دوباره سفرها امید دارند.

اگرچه در این مدت، اجرای طرح محدودیت‌های کرونا مانع از فعالیت این تاسیسات گردشگری، ناوگان حمل و نقل عمومی و تورهای گردشگری نشده بود.

 اما تمایل اغلب مردم به سفرهای خانوادگی و دوستانه با همه‌گیری ویروس کرونا و ممنوعیت تردد وسایل نقلیه شخصی، مانع از انجام بیشتر سفرها شده بود.

 این درحالی است که وزارت بهداشت با افزایش تعداد شهرهای زرد و کاهش آمار مبتلایان در هفته‌های اخیر، این نگرانی را ابراز کرده که هر نوع عادی‌انگاری می‌تواند وضعیت این بیماری را دوباره سخت کند و اعمال محدودیت های تردد بین شهری را برگرداند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *