پس از سقوط اقتصاد جهان در نیمه اول ۲۰۲۰ تولید ناخالص داخلی جهان با کاهش محدودیت‌های مهار ویروس کرونا و قرنطینه‌ای در حال بهبود است. با این حال همچنان انتظار می‌رود با افت شدید سالانه در اقتصاد جهانی مواجه باشیم.

کاهش تولید اقتصاد جهانی 

به گزارش برات نیوز، بر اساس گزارش جدیدی که روز چهارشنبه توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) اعلام شده است اقتصاد جهان امسال ۴/۵ درصد منقبض خواهد شد. این در حالی است که این سازمان در گزارش قبلی خود در ماه ژوئن تخمین زده بود که اقتصاد جهانی امسال ۶ درصد سقوط کند.

این سازمان در این گزارش با بیان اینکه  اعلام کرد: کاهش تولید جهانی در سال ۲۰۲۰ کمتر از حد انتظار است، با این حال همین میزان سقوط هم در تاریخ بی‌سابقه است. ما انتظار داریم اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ به میزان ۵ درصد رشد کند.

بیشتر بخوانید: محدودیت اقتصاد جهانی در بحران کرونا چشمگیر است

سرعت کم ریکاوری اقتصاد

OECD با هشدار نسبت به اختلافات قابل توجه در کشورهای مختلف بیان کرد که تولید اقتصادی به دنبال کاهش اقدامات محدودسازی و بازگشایی مجدد شاغل به سرعت افزایش یافت، اما سرعت بهبود در برخی ماه‌های تابستان کم بوده است.

طبق گفته این سازمان، انتظار می رود چین، امریکا و منطقه یورو عملکرد بهتری نسبت به آنچه در ماه ژوئن پیش بینی شده داشته باشند. پیش بینی می‌شود چین تنها کشور در میان تخمین های این سازمان انتظار رشد ۱/۸ درصدی را داشته باشد. در همین حال، اقتصاد آمریکا قرار است ۳/۸ درصد و منطقه اروپا ۷/۹ درصد کوچک‌تر شود.

این سازمان در توئیتر خود، توئیتی با مضمون زیر نوشت.

تاثیرات اقتصادی کووید – 19 همچنان گسترده است. سیاستگذاران به سرعت به این تاثیرات واکنش نشان داده‌اند اما بدون واکسن فعلا باید با این ویروس زندگی کنیم و عدم اطمینان‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

با توجه به شرایط کنونی چشم‌انداز اقتصادی جهان مبهم باقی مانده است و OECD انتظارات رشد را برای هند، آرژانتین، انگلیس، مکزیک و آفریقای جنوبی که پیش‌بینی می‌شد اقتصاد جهانی بیش از ده درصد افت داشته، فعلا مقدور نمی‌داند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *