در آستانه سالروز قطعی سراسری اینترنت، وزیر ارتباطات از شرایط شبکه اینترنت کشور سخن گفته و حال عمومی آن را خوب ارزیابی کرده است.

به گزارش برات نیوز، افت کیفیت اینترنت و پایین بودن سرعت آن مسئله ای است که این روزها برای کاربران زیادی اتفاق افتاده است.

از گیمرها، کسب و کارهای اینترنتی تا حتی کودکانی که باید علاوه بر سرعت کند شبکه شاد، از دسترسی به اینترنت پر سرعت نیز محروم شوند، افت کیفیت مسئله مهمی تلقی می­شود.

کیفیت هنوز مطلوب نیست

تازه‌ترین گزارشی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر کرد نیز نشان می‌دهد جهشی که در بالا بردن پوشش‌دهی اینترنت در کشور داشتیم از نظر کمی جهش بی‌نظیری بوده، اما از نظر کیفیت هنوز نتوانسته تجربه دل‌نشینی را نصیب کاربران کند.

آذری جهرمی مشکل اصلی افت کیفیت اینترنت را فیلترینگ می­داند که تاثیر سویی بر آن دارد.

او روز گذشته در این مورد گفت: شاخص‌های کیفی عمومی اینترنت کشور نشان می‌دهد شرایط شبکه در بسیاری از نقاط مطلوب و در چند استان، پایین‌تر از انتظار است.

افت کیفیت اینترنت به دلیل فیلترینگ

وی با بیان این‌که عدم مطلوبیت در برخی نقاط تراکم پایین سایت‌های آنتن‌دهی است، افزود: شبکه مخابرات ایران ظرفیت انتقال مناسب را برای اپراتورها فراهم نمی‌کند تا آن‌ها بتوانند خدمات مناسبی به کاربران خود در نقاط مختلف کشور ارائه دهند.

زمانی که مشکلات مربوط به کیفیت اینترنت به ما گزارش می‌شود و آن را بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم مشکل اصلی فیلترینگ و اثر سویی است که این اتفاق بر تجربه کاربری می‌گذارد.

او در خصوص استفاده از فیلترشکن برای ورود به سایت­های فیلترشده چنین توضیح داد: روشن کردن فیلترشکن‌ها باعث می‌شود استفاده از سرویس‌های داخلی علاوه بر هزینه زیاد با کندی روبه‌رو شود.

همین مسئله کیفیت اینترنت را خراب می‌کند. عمده شکایتی که از کندی ارتباط به ما ارسال می‌شود ناشی از تاثیر سو فیلترینگ بر کیفیت اینترنت است.

محدود بودن ظرفتی انتقال مخابرات

آذری جهرمی افزود: در برخی از استان‌ها مانند مناطقی از کرمان و سیستان بلوچستان، به دلیل محدود بودن ظرفیت انتقال مخابرات، با کندی اینترنت روبه‌رو هستیم.

این افت کیفیت در مناطقی از استان تهران هم گزارش می‌شود که دلیل آن بیشتر به عدم اجازه شهروندان و شهرداری برای احداث سایت توسط اپراتورها برمی‌گردد.

مناطقی از تهران هستند که به دلیل متراکم بودن نیاز به احداث سایت بیشتر دارند، اما فعلا مجوزی برای احداث سایت صادر نشده و همین کیفیت اینترنت را با چالش روبه‌رو می‌کند.

هنوز برای این مسئله رویکرد جدی در نظر گرفته نشده است.

جالب این است که متولی فیلترینگ اینترنت، وزارت ارتباطات است که مقام درجه اول این وزارتخانه فقط اقرار به این معضل دارد و معلوم نیست چه کسی باید این مشکل را حل کند تا کمی هم مردم از نظر ارتباطات به رفاه برسند؟!

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *