ایران خودرو از ابتدای امسال تا پایان روز چهارم مهرماه ۲۴۲ هزار و ۱۹ دستگاه خودرو را تولید کرده که این موضوع نشان می‌دهد معادل ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولیدات ایران خودرو افزایش یافته است. در همین بازه زمانی در سال گذشته، تعداد ۱۶۱ هزار و ۸۴۶ دستگاه خودرو تولید شده بود. 

به گزارش برات نیوز، تاریخچه ساخت خودرو در ایران به اوائل دهه ۴۰ برمی‌گردد. در آن سال‌ها تنها چهار خودرو پیکان، آریا، شاهین و ژیان در ایران ساخته می‌شد و در این میان پیکان توانسته بود بالاتر از بقیه قرار گیرد. اما امروز انواع مختلفی از خودروهای ایرانی در کشور تولید و مونتاژ می‌شود.

 صنعت خودروسازی ایران، پس از صنعت نفت بزرگ‌ترین صنعت در ایران است. بازار خودروی کشور یکی از حوزه‌هایی است که همیشه در بورس اخبار قرار دارد. اتفاقی که مخاطبان زیادی دارد و مورد توجه بخش بزرگی از جامعه است. همیشه هم اخبار و اتفاقات این بازار در جامعه دست به دست می شود. مثلا اعلام افزایش تولیدات کارخانجات تولید خودروی کشور یکی از اخباری است که جامعه هدف آن بزرگ و کلان است.

تولیدات خودروی ایران در چند گونه خودروی مختلف موجود است. خودروهای مسافری، چهار چرخ محرک، ون، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها و وانت‌ها. طبق اعلام گروه صنعتی ایران‌خودرو، این شرکت موفق شده تا تعداد تولید را از ابتدای سال جاری تا هفته نخست مهرماه، به میزان ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: قیمت جدید ۷ محصول ایران خودرو

این خودروساز کشور توانسته در سال جهش تولید،‌ با پشت سرگذاشتن موانع ناشی از تحریم، رونق را به خطوط تولید بازگردانده و شعار جهش تولید را در نیمه‌های امسال محقق سازد.

در همین حال با ترخیص قطعات خودروهای کسری دار،‌ بیش از ۳۰ هزار دستگاه خودرو در مدت کوتاهی تکمیل و روانه بازار خواهد شد. فروش‌های مستمر فوق‌العاده محصولات، با موعد تحویل حداکثر سه ماه نیز به عنوان یکی از مسیرهای افزایش عرضه به بازار درنظر گرفته شده که برهمین اساس تا پایان امسال،‌ در مقطع زمانی هر دو هفته، محصولات این شرکت در قالب این طرح عرضه خواهند شد.

درحال حاضر تعهدات معوق ایران خودرو به مشتریان به کم تر از ۳۰ هزار دستگاه رسیده و به زودی با تکمیل و عرضه خودروهای دارای کسری این تعداد به حداقل ممکن خواهد رسید. به هر حال محصولات متنوع و افزایش چشمگیر تیراژ خودروهای ساخت داخل از شروع فصلی نو در خودروسازی کشور خبر می‌داد.

بر اساس گزارش ۱۲ ماه عملکرد صنعت خودرو در سال ۹۸، تولیدات ایران خودرو ۳۷۲ هزار و ۵۹۱ دستگاه خودرو بوده که در مقایسه با سال ۹۷ که میزان تولید این گروه خودروسازی ۴۲۵ هزار و ۸۲۵ دستگاه بوده است، میزان تولید این مجموعه ۱۲.۵ درصد کاهش داشته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *