در حالی که ایران صادرات گاز خود را به عراق کاهش داده، وزارت برق عراق از افزایش خاموشی ها در عراق و کمبود در تامین برق عراق خبر داد.

به گزارش برات نیوز، با توجه به کاهش صادرات گاز ایران به عراق از 10 میلیون فوت مکعب به 5 میلیون فوت مکعب شبکه تامین برق این کشور با مشکل مواجه شده است.

سخنگوی وزارت نیرو عراق اعلام داشته که با توجه به قرارداد فی مابین دو کشور، طرف ایرانی باید 50 میلیون فوت مکعب گاز برای ایستگاه های تولید برق عراق تامین کند.

اما ایران از چندی پیش صادرات گاز خود را به عراق کاهش داده و موجب بروز مشکلات اساسی در شبکه تامین برق عراق شده است.

 احمد موسی درخصوص تاثیرات این کاهش صادرات گاز از ایران اظهار کرد: به دنبال این کاهش سهمیه‌بندی برق در بغداد و سایر استان های عراق اخیرا به میزان چشم‌گیری افزایش یافته است.

افزایش خاموشی ها در عراق تا 18 ساعت در هر روز

به گفته وی طی دو ماه گذشته، افزایش خاموشی ها در عراق در برخی از مناطق به بیش از 18 ساعت در روز رسیده است.

موسی ادامه داد: کمبود عرضه گاز بر تولید برق اثر داشته زیرا این سیستم بین 5 تا 6 هزار مگاوات از دست داده است .

سخنگوی وزارت برق عراق توضیح داد: پس از اینکه نخست وزیر به وزارت نفت دستور داد تا سوخت مایع به جای سوخت گازی برای نیروگاه ها تامین کند؛ محصولات موجود با کمبود تاسیسات تولید برق برای فعالیت و ادامه کار مطابقت نداشت.

وی اشاره کرد: دولت ترامپ بیش از 20 روز پیش، معافیت صادرات برق ایران به عراق را 45 روز دیگر تمدید کرد.

در همین حال معمولا این معافیت 120 روز بود اما زمان این معافیت در تابستان به 60 روز و این بار به 45 روز کاهش یافت.

معافیت تحریم عراق برای کاهش وابستگی به ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره این معافیت ها و با افزایش خاموشی ها در عراق اظهار کرده بود: وزارت خارجه معافیت تحریمی برای عراق به منظور مشارکت در مبادلات مالی مرتبط با واردات برق از ایران را مورد بررسی مجدد قرار داد.

وی افزوده بود: این معافیت در اصل تضمینی است درحالی که عراق گام‌هایی برای کاهش وابستگی به واردات انرژی ایران بر می‌دارد، توانایی تامین نیازهای انرژی خود در کوتاه مدت را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بازار 20 میلیارد دلاری برق ایران به عراق

به گفته این مقام مسوول، این تصمیم برای معافیت برای فشار به دولت عراق است.

سخنگوی وزارت آمریکا اعلام کرده بود: آمریکا از معافیت تحریمی و تهدید به خروج سفارتش از بغداد به عنوان اهرمی برای فشار آوردن به نخست وزیر عراق برای کاهش وابستگی دولت کشورش به ایران استفاده کرده است.

 درهمین حال چند روز پیش وزیر نیروی ایران نیز به عراق سفر کرده بود و در نشستی به بررسی وضعیت میزان بدهی عراق به ایران و صادرات گاز از ایران پرداخته بود .

بدهی دو میلیارد و 600 میلیون دلاری عراق به ایران

سخنگوی وزارت برق عراق اعلام کرده که وزیر نیروی ایران به عراق سفر کرده و در نشستی در مقر وزرات برق به بررسی میزان گاز و بدهی‌های بغداد به تهران پرداخته شد .

وی تأکید کرد که بدهی عراق به ایران در این زمینه به دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

موسی درباره افزایش خاموشی ها در عراق از سوی ایران تاکید کرد : بحث خاموشی کامل در صورت کاهش گاز از طرف ایران صحت ندارد و این وزارتخانه دارای محصول ملی انرژی از نیروگاه‌هایی است که با سوخت مایع و گاز ملی کار می کنند.

فعلا عراق برنامه ای برای واردات انرژی از ترکیه ندارد

وی گفت: با توجه به افزایش خاموشی ها در عراق و کاهش صادرات گاز ایران به کارخانه‌های تولید برق عراق تامین باعث کاهش قابل توجه ساعات قطع برق خواهد شد.

احمد موسی درباره آغاز واردات انرژی از ترکیه گفت: وزارت برق عراق هنوز هیچ بیانیه رسمی در این باره منتشر نکرده زیرا تاکنون جنبه‌های فنی لازم برای موفقیت این پروژه آزمایش نشده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *