وزارت اقتصاد پیش‌نویس افزایش سرمایه شرکت‌ های بیمه ‌ای را به هیات دولت ارسال کرد.

به گزارش برات نیوز، با توجه به اهمیت پوشش و تضمین پرداخت خسارت از سوی شرکت های بیمه برای بیمه گذار وزارت اقتصاد تصمیم گرفت تا با ارسال پیش نویسی به هیات دولت درخواست افزایش سقف سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه‌ای را داشته باشد.

در همین راستا این وزارتخانه با هدف بهبود توانگری مالی و کاهش ریسک شرکت‌های بیمه‌ای اقدام به ارسال پیش‌نویس تعیین حداقل سرمایه و افزایش سرمایه شرکت‌ های بیمه ‌ای به هیات دولت کرد.

تقدیم پیش‌نویس وزارت اقتصاد به هیات دولت

بر اساس این گزارش در پیش‌نویس وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرده است: با توجه به رشد ارزش اسمی اموال و دارایی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی و ضرورت افزایش سرمایه موسسات بیمه به‌منظور پوشش ریسک‌ها، پیش‌نویس تعیین حداقل سرمایه به هیات دولت ارائه شد.

براساس مصوبات شورای عالی بیمه، سقف صدور و نگهداری حق بیمه‌ها تابعی از سرمایه شرکت‌های بیمه است.

سطح بالاتر مجاز برای نگهداری بیمه ها به معنای استفاده کمتر از بیمه اتکایی واگذاری بوده که هزینه‌هایی به این شرکت‌ها تحمیل و امکانات سرمایه‌گذاری آنها را محدود کرده است.

نکته قابل تامل این است که از مهم‌ترین مزایای افزایش سرمایه برای شرکت‌های بیمه‌، کاهش ریسک شرکت و بهبود توانگری مالی شرکت‌ها است.

اثبات توانگری مالی جهت اطمینان بیمه گذار

در همین حال شاخص توانگری مالی از معیارهای اصلی پذیرش ریسک و ایفای تعهدات موسسات بیمه به‌شمار می‌رود و سرمایه پرداخت شده نقش اساسی در ارتقای این شاخص ایفا می‌کند.

با توجه به ارتقای اعتبار اموال بیمه گذاران حصول اطمینان از توان پرداخت خسارات و پوشش انواع ریسک‌ها حق قانونی بیمه‌گذار است.

به همین منظور برخورداری از سرمایه مکفی نه‌تنها یک الزام قانونی، بلکه یکی از شروط حیاتی برای کسب جایگاه در بازار رقابتی امروز است.

بیشتر بخوانید: استارتاپ های بیمه ای نیازمند نگاه ویژه

تقویت توان مالی شرکت های بیمه ای و افزایش سرمایه شرکت‌ های بیمه ‌ای موجبات رشد و افزایش درآمدهای سرمایه‌گذاری را فراهم خواهد کرد. همچنین با تزریق منابع مالی جدید شرکت‌های بیمه با آسودگی کامل در جهت افزایش عملیات بیمه‌گری از طریق قبولی اتکایی و سایر عملیات بیمه‌گری گام بر خواهند داشت و این امر موجب رشد تولید و فروش شرکت خواهد بود.

ضرورت افزایش سرمایه شرکت‌ های بیمه ‌ای به منظور پوشش ریسک‌ها

با توجه به اینکه ارزش اسمی اموال و دارایی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی طی سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته، افزایش سرمایه موسسات بیمه به‌منظور پوشش ریسک‌ها، ضروری به‌نظر می‌رسد.

به موجب مفاد آیین‌نامه سرمایه‌گذاری موسسات بیمه که ناظر بر نحوه سرمایه‌گذاری از محل ذخایر فنی و حقوق صاحبان سهام است، محدودیت‌هایی در تشکیل پرتفوی سرمایه‌گذاری این موسسات در نظر گرفته شده که سرمایه کمتر به معنای کاهش سقف سرمایه‌گذاری شرکت است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *