در پی جهش 3.8 میلیارد دلاری ارزش بازار شرکتهای معدنی طی هفته گذشته، روزهای خوش بورس این هفته نیز ادامه دارد و امروز شاخص بورس تهران دوباره سبز شد.

افزایش شاخص بورس تهران

به گزارش برات نیوز افزایش شاخص بورس تهران در حالی بود که امروز در پایان معاملات شاخص با افزایش 19 هزار و 730 واحد روبه‌رو شد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از 18.9 هزار میلیارد تومان رسید.

بورس تهران که سه هفته گذشته را پس از اصلاح با روند رو به رشد و افزایشی آغاز کرده است، امروز نیز شاخص افزایشی داشت.

به طوری با  افزایش شاخص بورس تهران  در پایان معاملات، شاخص کل با رشد 19 هزار و 730 واحد به رقم یک‌میلیون و 490 هزار و 711 واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن، امروز با افزایش 8 هزار و 695 واحد به رقم 431 هزار و 863 واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 900 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 11.2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.6 میلیون نوبت معامله و به ارزش 12 هزار و 545 میلیارد تومان مبادله کردند.

افزایش ارزش معاملات 

همچنین امروز ارزش معاملات فرابورس نیز چشمگیر بود و 6 هزار میلیارد را نیز رد کرد. ارزش معاملات امروز فرابورس هم به بیش از 6 هزار و 419 میلیارد تومان رسید؛ یعنی امروز در دو بازار بورس اوراق و فرابورس ایران، بیش از 18 هزار و 964 میلیارد تومان داد و ستد شد. 

امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند که ناشی از رشد شاخص‌ها دارد، به طوری که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی نسبت به روز قبل 1.3 درصد رشد کردند، همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 2 درصد رشد کردند.

بیشتر بخوانید: بورس همچنان با چراغ سبز می‌تازد

شاخص آزاد شناور یک‌درصد رشد کرد. شاخص بازار اول بورس و نیز شاخص بازار دوم بورس امروز 1.3 درصد رشد کردند.

امروز نمادهای شاخص‌ساز در بورس شامل پتروشیمی خلیج‌فارس، گلگهر، چادرملو، ایران‌خودرو، مپنا، کشتیرانی و سرمایه‌گذاری امید بوده‌اند. 

نمادهای پرتراکنش در شاخص بورس تهران

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل شستا، ایران خودرو، بانک تجارت، پالایش نفت اصهفان، پالایش نفت تهران، فولاد مبارکه و سرمایه‌گذاری سیمان تأمین بوده‌اند.

همچنین امروز نمادهای شاخص‌ساز در فرابورس شامل پتروشیمی مارون، بانک دی، صنعتی مینو، پتروشیمی زاگرس، ذوب‌آهن، فولاد هرمزگان و مدیریت انرژی امید تابان هور بوده است.

امروز نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل برق و انرژی پیوندگستر، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، لاستیک یزد، دامپروری ملارد شیر، پتروشیمی ارومیه، ذوب‌آهن اصفهان و بانک دی بوده‌اند.

رشد سهام شرکت های معدنی با افزایش شاخص بورس تهران

هفته گذشته نیز شرکت های وابسته به صنایع معدنی 23.3 درصد از ارزش کل بازار سرمایه را به خود اختصاص دادند.

از دیگر عوامل رشد ارزش سهم این شرکت ها، همچنین افزایش قیمت های جهانی کامودیتی‌ها و کاهش نگرانی از اجرای شیوه نامه دولت در زمینه فولاد بود.

بازار بورس تهران این روزها حال و روز خوبی دارد و سهام های زیادی در صف خرید قرار می گیرد.

کارشناسان نیز به سهامدارانی که قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارند توصیه می‌کنند، قبل از خرید و فروش سهام خود حتما با مطالعه،‌ تحقیق، تحلیل و مشورت از افراد متخصص و امین استفاده کنند. همچنین برای سرمایه‌گذاری در بورس حتما از پس‌انداز خو استفاده کنند، به هیچ وجه دارایی‌های مورد استفاده خود را برای سهام نفروشند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *