در حالی که عدم قطعیت ویروس کرونا همچنینا بر صنعت خودرو در بسیاری کشورهای اروپایی تاثیر گذاشته است، ماه گذشته تقاضا برای خرید خودروهای روسی جدید افزایش یافت و فروش آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به 3.4 درصد رسید.

به گزارش برات نیوز، اطلاعات انجمن مشاغل اروپایی (AEB) نشان می‌دهد مشتریان روسی بیش از ۱۵۴۴۰۰ خودروی جدید در ماه سپتامبر خریداری کرده‌اند که نسبت به سال قبل افزایش داشته است و نتیجه مثبت دیگری برای بازار خودروی روسیه رقم زد که از ابتدای سه ماهه دوم علائم ریکاوری خود را نشان داده بود.

 افزایش بی‌ثباتی‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا بر صنعت خودرو در بسیاری از کشورهای اروپایی تاثیر گذاشته است. اما بازار خودرو در روسیه از ابتدای فصل تابستان نشانه‌هایی از بهبود داشته است. فروش خودرو در ماه جولای 7 درصد افزایش یافت ولی رشد آن در ماه آگوست ادامه پیدا نکرد و 0.5 درصد پایین آمد. علی‌رغم این افت، بازار خودروی روسیه در پایان تابستان به عنوان دومین بازار بزرگ اروپا شناخته شد.

ثبت نام برای خرید خودروهای روسی جدید

 در حالیکه فروش خودرو در سپتامبر افزایش داشته، ولی ثبت نام برای خرید خودروهای جدید در 9 ماه اول سال جاری میلادی 14 درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

 رهبران و تحلیلگران صنعت خودرو می‌گویند افزایش تقاضا در ماه گذشته احتمالاً با عدم قطعیت ویروس کرونا و وضعیت ارز ملی روسیه یعنی روبل ارتباط داشته است. روبل روسیه 7 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد و ماه گذشته 5 درصد در برابر یورو پایین کرد.

روبل روسیه
روبل روسیه 7 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد و ماه گذشته 5 درصد در برابر یورو پایین کرد.

آرتیم زایابین، رئیس بخش تحلیلی یکی از بزرگترین نمایندگی‌ها در این باره گفت:

” سقوط مداوم نرخ ارز روبل موجب شد علاقه مندان خودرو قبل از افزایش احتمالی قیمت‌ها برای خرید هجوم آوردند.”

شرایط خوب بازار خودروی روسیه در تابستان

به نظر می‌رسد بازار خودرو در روسیه حداقل در ماه سپتامبر شرایط بهتری نسبت به همتایان اروپایی خود داشته باشد. تنها چند کشور اروپایی افزایش فروش خودرو را در این ماه گزارش داده‌اند که شامل آلمان ،بزرگترین بازار خودروی اروپا و ایتالیا هم می‌شود.

به طور سنتی، سپتامبر ماه خوبی برای تجارت خودرو است. علاوه بر تاخیر تقاضای خرید و تضعیف روبل، کم‌تر شدن سفرها و اقدامات حمایتی دولت منجر به سومین ماه رشد در این صنعت شد.

بیشتر بخوانید: رشد فروش خودرو در چین برای 5 ماه متوالی

افزایش فروش خودروهای روسی نسبت به اروپایی ها

به نظر می رسد بازار خودروهای روسی در مقایسه با همتایان اروپایی خود وضعیت بهتری دارد. فروش خودرو در انگلیس 4 درصد در سپتامبر کاهش یافت و به کمترین رقم طی دو دهه گذشته رسید. در این بین، ثبت نام برای خرید خودروهای جدید در فرانسه حدود 3 درصد نسبت به ماه قبل پایین آمد و حدود 5 درصد کاهش سالانه داشت. بازار خودرو در اسپانیا هم راکد بود و فروش خودرو در این کشور حدود 14 درصد در سپتامبر کاهش داشت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *