درحالی که برخی از رسانه ها اخباری مبنی بر افزایش قیمت بنزین در کشور منتشر کرده بودند، اغلب مسوولان مرتبط با حوزه انرژی این موضوع را تکذیب کردند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که با توجه به افزایش قیمت جهانی نفت طی چند روز گذشته و کمبود سوخت در اروپا و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در آمریکا بسیاری از رسانه ها اخبار و دراصل شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت بنزین در ایران را منتشر کردند.

درحالی که به اعتقاد کارشناسان و مسوولان قیمت انرژی در کشور ثابت است و برنامه ای برای افزایش قیمت آن فعلا وجود ندارد.

براساس این گزارش، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خبر افزایش قیمت بنزین به ۱۴ هزار تومان را تکذیب کرد و گفت:

 خبری از گرانی بنزین نیست و هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

تکذیب افزایش قیمت بنزین از سوی دولت

 فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال حذف یارانه بنزین در بودجه ۱۴۰۱ و واقعی‌سازی قیمت‌ها وجود دارد، اظهار کرد:

هرگونه تصمیم‌گیری در این زمینه بر عهده دولت بوده و مجلس هم تصویب آن را بر عهده دارد.

شرکت پخش تنها مجری مصوبه‌های دولت است.

درهمین حال، برخی از نمایندگان مجلس براین باورند که درصورت بهبود شرایط معیشتی و اقتصادی مردم احتمال افزایش قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین وجود دارد.

این درحالی است که تجربه ثابت کرده که درهیچ برهه ای از زمان افزایش قیمت حامل های انرژی وضعیت اقتصادی و معیشتی جامعه و مردم بهبود که نیافته بحرانی تر هم شده است.

افزایش قیمت بنزین مشروط بر بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت مردم

درهمین راستا، رئیس کمیسیون برنامه و‌بودجه مجلس شورای اسلامی در مورد احتمال افزایش قیمت حامل های انرژی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار کرد:

لایحه بودجه یک بسته است، باید ببینیم بسته لایحه چگونه بسته می شود و به مجلس ارسال می شود.

 اگر در بسته ای که به مجلس ارسال می شود، همه بندها هم افزایی و همراهی داشتند، مصوب می کنیم؛ اگر نداشتند تغییر می دهیم.

حمیدرضا حاجی بابایی درادامه بیان کرد:

 قطعا جامعه چنین کششی ندارد و افزایش قیمت حامل های انرژی کار عاقلانه ای نیست.

 با وضعیت معیشت فعلی و زندگی امروز چنین چیزی امکان پذیر نیست ولی اگر وضعیت اقتصادی بهتر شود، زندگی ها متحول شود، جامعه شرایطش را ایجاد کند و دولت بتواند با مردم تعامل کند که درآمدها به مردم  منتقل شود افزایش قیمت حامل ها امکان پذیر است.

عدم عاقلانه بودن افزایش قیمت بنزین در کشور

وی خاطر نشان کرد: که البته در این شرایط هم باید دولت بسته کاملی را به مجلس ارائه دهد که کسی آسیبی نبیند، اما با شرایط فعلی افزایش قیمت عاقلانه نیست.

حاجی بابایی ادامه داد: ما از لایحه دولت خبر نداریم و احتمال اینکه دولت تصمیمی برای افزایش قیمت حامل های انرژی داشته باشد کم است.

این نماینده مجلس در مورد افزایش قیمت یارانه نقدی نیز گفت: اگر شرایط تغییر کند متناسب با آن یارانه پرداخت می شود اگر شرایط تغییر پیدا نکند همین یارانه فعلی به مردم پرداخت می شود .

ثابت بودن قیمت سوخت در ایران

درهمین حال، با توجه به کمبود بنزین همزمان در برخی از کشورهای اروپایی و ترکیه و افزایش قیمت جهانی سوخت، اخباری مبنی بر افزایش قیمت بنزین در کشور مطرح شد.

اما به گفته کارشناسان و فعالان حوزه انرژی، قیمت سوخت درایران شناور نبوده و به صورت ثابت است.

 مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نیز درخصوص افزایش قیمت بنزین درکشور اظهار کرد:

قیمت حامل‌های انرژی در ایران شناور نیست.

قیمت سوخت در ایران عددی ثابت است که دولت آن را مشخص می‌کند.

قاچاق سوخت از ایران به دلیل ارزانی

مدیرعامل بورس انرژی ضمن شکایت از واقعی نبودن قیمت بنزین در کشور اعلام کرد:

از اوایل خردادماه سال جاری که عرضه بنزین در بورس انرژی ایران، متوقف شد؛ سوخت ارزان ایران به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود.

وی همچنین ضمن تکذیب شایعه گران شدن بنزین معتقد است:

 دولت برنامه‌ای برای گران کردن بنزین ندارد وتا این لحظه هیچ پیشنهاد یا لایحه‌ای درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی مطرح نشده است.

ترس و وحشت مردم از افزایش قیمت بنزین تا لیتری14 هزار تومان

این درحالی است که در روزهای گذشته اخباری مبنی بر احتمال افزایش قیمت بنزین به لیتری ۱۴ هزار تومان منتشر شد و ترس و وحشت به جان مردم انداخت.

براساس این گزارش، حتی در فضای مجازی اخباری منتشر شده که قرار است قیمت بنزین سال آینده به ۱۴ هزارتومان رسیده و درآمد حاصله از آن صرف افزایش یارانه نقدی مردم شود.

اما فعلا هیچ یک از مسوولان گرانی بنزین را تایید نکرده اند و همه براین باورند که دولت فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *