بعد از گذشت چند هفته بحث متوالی برای افزایش قیمت تایر سواری ، به گفته سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر، مصوبه‌ای برای افزایش 50 درصدی قیمت کارخانه‌ای تایر خودروهای سواری ابلاغ شده است که از تاریخ چهارشنبه 28 آبان ماه سال جاری اجرایی خواهد شد. این مصوبه با درنظر گرفتن نوسان افزایشی عوامل موثر بر قیمت تمام شده تایرها داخلی ابلاغ شده است.

به گزارش برات‌نیوز، مدتی می‌شود که بحث‌هایی در زمینه افزایش قیمت تایر سواری بر اساس قیمت تمام شده و متناسب با سود مجاز مطرح شده است.

به گفته رییس اتحادیه لاستیک، روغن، پنچرگیران و فیلترسازان تهران، باتوجه به افزایش نرخ ارز، تولید لاستیک با قیمت‌های قبلی صرفه اقتصادی نداشته و افزایش قیمت درخواستی اتحادیه تولیدکنندگان تایر برای افزایش قیمت مواداولیه لازم برای تولید تایر را حدود ۸۰ درصد است.

گفتنی است در جلسه‌ای که با حضور مسئولان در ستاد تنظیم بازار برگزار شد، با تصمیم مشترک تولیدکنندگان تایر و وزارت صمت، افزایش قیمت تایر نهایی شد و قرار است در شرایط حال حاضر و برای رعایت حقوق مصرف کنندگان، نرخ‌های تصویب شده توسط انجمن تایر در دو مرحله اعمال شوند.

افزایش قیمت مواد اولیه علت اصلی افزایش قیمت تایر سواری

بر اساس این گزارش، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لاستیک در گزارشی اعلام کرد: از امروز ۵۰ درصد به قیمت لاستیک اضافه خواهد شد چرا که مواد اولیه بسیار گران شده است.

افزایش قیمت تایر سواری در حالی که رخ داده که قیمت مواد اولیه از اول سال تاکنون ۱۰۰ درصد گران شده است.  

مصطفی تنها در خصوص نرخ تایر بیان کرد: نرخ تایر از اول سال از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان رسیده است.

به گفته وی کائوچو مصنوعی تولید پتروشیمی ۱۰ هزار تومان بوده که اکنون به ۴۰ هزار تومان رسیده است. روغن فرآیندی تایر تنها از شهریور تاکنون ۳۰ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به افزایش مواد اولیه در تمامی حوزه ها می گوید: زمانی که مواد اولیه گران شود قطعات قیمت کالا نهایی باید گران شود.

وی در ادامه سخنان خود افزود: این افزایش قیمت به جهت جبران افزایش هزینه‌های تولید که بعضا از ۱۰۰ درصد هم تجاوز می‌کند، فقط برای تایر سواری لحاظ می‌شود.

افزایش روزانه قیمت مواد اولیه 

همچنین لازم به ذکر است که با اعمال این افزایش‌ها نیز همچنان قیمت‌های مصوب با قیمت‌های عملی کف بازار، فاصله بسیار زیادی خواهد داشت و دلیلی برای هرگونه افزایش در قیمت‌های رایج بازار نخواهد بود.

پیش از این گفتگو نیز سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر اعلام کرده بود قیمت مواد اولیه لازم برای تولید تایر در سال جاری به طور روزانه درحال تغییر است.

با بررسی وضعیت بورس کالا مشخص می‌شود که قیمت‌ مواداولیه تقریبا به صورت هفته‌ای بالا می‌رود و  قیمت‌ها عملا شناور شده‌اند؛ بنابراین در چنین شرایطی، مدیریت تولید بسیار دشوار است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *